Reklama

Niedziela Łódzka

Nadeszła pełnia czasu

Katedra łódzka

Piotr Drzewiecki

Katedra łódzka

Świętowanie 100-lecia powstania diecezji łódzkiej w czasie trwającej pandemii jest swego rodzaju wyzwaniem. Jednakże żadne ograniczenia nie powinny nam przeszkodzić w indywidualnym spotkaniu z Bogiem w jego świątyni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To właśnie świątynie w czasie jubileuszu są i będą miejscem, gdzie otrzymać możemy najwięcej Bożych darów. W liście pasterskim abp. Grzegorza Rysia, którego treść mogliśmy wysłuchać w II Niedzielę Adwentu, usłyszeliśmy wezwanie, byśmy otworzyli się na łaskę, której Bóg chce nam udzielić. „Zatrzymaj się! Przerwij na moment swoją pracę i interesy. Zobacz, że Bóg działa! Czas «święty» (dzień, rok, jubileusz) jest czasem, w którym powstrzymujemy się od tworzenia po to, by odkryć, że jesteśmy stworzeniem. «Przestajemy czynić, by pamiętać, że jesteśmy uczynieni»” – podkreślał metropolita łódzki.

By głębiej przeżyć roku jubileuszowy, papież Franciszek szczodrze obdarował łódzki Kościół możliwościami uzyskania odpustów zupełnych z zachowaniem należycie spełnionych zwykłych warunków (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach papieża). Odpust zupełny możemy zyskać dla siebie lub dusz w czyśćcu cierpiących, jeśli – spełniając powyższe warunki – udamy się w duchu pokutnym do jednego z 16 kościołów stacyjnych, które zostały w tym celu ustanowione.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ograniczenia epidemiczne sprawiają, że dziś do tych świątyń możemy przybywać indywidualnie lub rodzinnie, uczestnicząc tam w celebrowanych nabożeństwach lub trwając na osobistej modlitwie. Ważne jest to, byśmy pamiętali o prośbie papieża Franciszka, by modlitwa ta była zaniesiona w intencji wierności Polski chrześcijańskiemu powołaniu, w intencji uproszenia powołań kapłańskich i zakonnych oraz obrony instytucji rodziny. W tym celu mamy odmówić modlitwę „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz jedną z inwokacji maryjnych: „Pod Twoją obronę”, „Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia” lub „Królowo nieba, wesel się. Alleluja”.

Reklama

Z pielgrzymowaniem do kościołów stacyjnych związany jest znak Drzwi Świętych, które w łódzkiej katedrze otworzył legat papieski kard. Konrad Krajewski. Warto sobie uświadomić, że przekraczanie progu Drzwi Świętych oznacza wyznanie wiary, że Jezus Chrystus jest Panem, że na nowo wybieram życie, którym On mnie obdarzył, oraz że zamierzam zerwać z grzechem, w którym trwam.

Jezus, mówiąc: „Ja jestem bramą” (J 10,7), uświadamia nam, że nikt nie ma dostępu do Ojca inaczej jak tylko przez Niego, że na świecie istnieje tylko jedna brama, która prowadzi do komunii z Bogiem i że tą bramą jest On sam – Zbawiciel. Każde zatem wchodzenie do kościoła stacyjnego przez Drzwi Święte jest nieprzymuszonym wyborem Boga i Jego nauki zapisanej na kartach Pisma Świętego oraz skrupulatnie podawanej nam do wierzenia przez Kościół.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-12-09 10:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Mleko dla Libanu

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

648 puszek mleka w proszku dla niemowląt wyjechało dziś z Magazynu Caritas Archidiecezji Łódzkiej , ako darowizna dla dzieci w Bejrucie, w Libanie.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast