Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Dla psychiki i ducha

W otwarciu poradni wzięli udział duchowni, samorządowcy, parlamentarzyści
oraz terapeuci

Anna Zboch

W otwarciu poradni wzięli udział duchowni, samorządowcy, parlamentarzyści oraz terapeuci

Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, pedagog, doradca rodziny, duszpasterz i egzorcysta czekają na osoby potrzebujące wsparcia w nowo otwartej poradni specjalistycznej „Arka” w Mielcu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oferta skierowana jest do wszystkich mieszkańców diecezji tarnowskiej, a także osób przyjeżdżających spoza jej terenów.

Dobry start

Oficjalne otwarcie placówki poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej. W homilii zaznaczył, że Kościół to druga po państwie instytucja pomocowa w Polsce – prowadzi m.in. ośrodki opieki dla dzieci niepełnosprawnych, hospicja, domy samotnej matki, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego oraz poradnie specjalistyczne. – Są one szczególnie potrzebne teraz, w czasie pandemii – powiedział dziennikarzom bp Jeż. I zauważył: – Obniżają się standardy życia psychicznego Polaków, szczególnie dzieci i młodzieży. Stąd chcemy jeszcze bardziej działalność związaną z poradnictwem rozwinąć w naszej diecezji. A ponieważ Mielec jest miastem wiodącym w regionie, to chcemy, aby ta poradnia się rozwijała. Mamy nadzieję, że będziemy mieć dużo wolontariuszy-specjalistów z różnych dziedzin, zwłaszcza myślimy tu o młodszym środowisku, ale bardzo sobie cenimy pomoc osób starszych, z dużym doświadczeniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Są chętni

Agnieszka Szymańska, psycholog z Fundacji „Auxilium”, przyznaje, że zainteresowanie spotkaniami ze specjalistami jest ogromne. – Posiadamy już doświadczenie z Tarnowa, gdzie od dwóch lat prowadzimy poradnie i mamy duże kolejki do specjalistów. Myślimy, że zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy obostrzenia spowodowały nasilenie wielu trudności, w tym związanych ze zdrowiem psychicznym, nasza poradnia w Mielcu stanie się takim miejscem, gdzie osoby potrzebujące będą mogły uzyskać pomoc – powiedziała psycholog.

Obecnie największe kolejki są do psychologów i psychoterapeutów. Jak informuje Agnieszka Szymańska, osoby zgłaszają się z różnymi trudnościami. Począwszy od zaburzeń depresyjnych, poprzez różne sytuacje kryzysowe związane z obecną sytuacją. To są również trudności w życiu rodzinnym, ale też wielu rodziców zgłasza się z nasilonymi trudnościami, jeżeli chodzi o wychowanie dzieci, co wiążą z nadmierną ekspozycją na elektronikę, uzależnieniem od internetu.

Reklama

Potwierdzają to mieszkańcy Mielca. – Mam dwóch synów w szkole podstawowej. Do tej pory starałam się im ograniczać dostęp do internetu, telewizora, ale w czasie pandemii wszystko się zmieniło. Zdalna szkoła, kontakt z kolegami tylko wirtualny i widzę, że moi chłopcy są coraz bardziej niecierpliwi, nerwowi, a nawet agresywni, dlatego chętnie skorzystam z pomocy specjalistów – zapewnia p. Katarzyna. Musi jednak szybko decydować się na zapis, bo do fachowców kolejki są długie. – Zauważyliśmy, że przy dużej mobilności ludzi nie jest problemem przejechanie 30 km i spotkanie się ze specjalistą w naszym innym oddziale. Gdy ktoś dzwoni do rejestracji, może się dowiedzieć, że jeżeli w Tarnowie jest długa kolejka do psychologa, to ma możliwość pojechać do Mielca, Szczucina czy Bochni – podkreśla ks. Józef Partyka, prezes Fundacji „Auxilium”.

Umów się

Specjaliści są do dyspozycji po wcześniejszej rejestracji pod nr. tel.: (14) 692 02 93 od poniedziałku do piątku w godz. 16-20. Fundacja „Auxilium” prowadzi poradnię specjalistyczną oraz telefon zaufania „Arka” przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-17 09:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Naturalne spoiwo

Wszystkie zdjęcia kapliczek dostępne są na stronie krakow.niedziela.pl w zakładce „fotogalerie”

Agnieszka Martyka

Wszystkie zdjęcia kapliczek dostępne są na stronie krakow.niedziela.pl w zakładce „fotogalerie”

Czy można spędzać twórczo czas z dziećmi, jednocześnie ucząc je o wierze? Tego zadania podjęli się rodzice z Gwoźdźca k. Zakliczyna. Do realizacji pomysłu posłużyły... kasztany, żołędzie i bukiety żółtych liści.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...