Reklama

Niedziela Wrocławska

Komunia Święta w rodzinie

Jednym z elementów przygotowania w rodzinie jest nauka modlitw ze starego
modlitewnika dziadka

Michał Palkin/archiwum prywatne

Jednym z elementów przygotowania w rodzinie jest nauka modlitw ze starego modlitewnika dziadka

Podstawą naszej relacji z Bogiem i wiary są sakramenty święte. Fundamentem jest chrzest święty, a kolejnym w naszym ziemskim wędrowaniu jest sakrament Eucharystii, lub jak mówimy potocznie – Pierwsza Komunia Święta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od ośmiu lat pracuję w szkole podstawowej jako katecheta. W swojej praktyce miałem okazję i zaszczyt przygotowywać uczniów do przyjęcia po raz pierwszy do swojego serca Jezusa i pełnego udziału we Mszy św. Było to dla mnie wyzwanie, ponieważ zależało mi na tym, aby jak najlepiej przygotować dzieci do tej pierwszej w ich życiu, ważnej uroczystości. Pamiętam, że bardzo starannie omawiałem i dokładnie tłumaczyłem treści związane z siedmioma Sakramentami Świętymi. Najbardziej skupiałem się na Sakramencie Pokuty i Pojednania i Eucharystii. Zależało mi, żeby dzieci były jak najlepiej przygotowane przede wszystkim od strony duchowej.

Minęło kilka lat i przygoda z przygotowaniem do Pierwszej Komunii zawitała do mojej rodziny. Od października ubiegłego roku mam okazję przygotowywać do tego sakramentu mojego syna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szymon od kilku lat interesował się, kiedy będzie mógł przyjąć komunię św. Wraz z żoną w prosty sposób tłumaczyliśmy mu, co to jest komunia św. i kiedy do niej przystępujemy. W ubiegłym roku dzięki uprzejmości naszego proboszcza pojawiła się okazja, żeby syn rozpoczął przygotowanie i przyjął Sakrament Eucharystii rok wcześniej. Było to dla nas ważne, żeby Szymon zaangażował się przede wszystkim duchowo w przygotowanie do jej przyjęcia. Trochę wcześniej nasz syn został przyjęty jako kandydat na ministranta, co wzmogło jego wewnętrzne chęci do zaangażowania się w sprawy Kościoła i zbliżenia się do sakramentów.

Wraz z żoną, która również jest teologiem, staramy się w jak najlepszy sposób przygotować syna do pierwszego pełnego udziału w Ofierze Chrystusa. Wspólnie powtarzamy modlitwy, tłumaczymy niezrozumiałe kwestie związane z Mszą św.

Warto zaznaczyć, że pewne „korekty” w przygotowania wniosła pandemia koronawirusa.

Ograniczenia liczbowe ludzi w świątyniach, rezygnacja z ustalonych wcześniej scenariuszy i pośrednich elementów w procesie przygotowania do Pierwszej Komunii – uczyniło „biedną” zewnętrzną otoczkę przygotowań. Lecz pozostaje jeszcze przygotowanie duchowe, które dziecko odczuwa w swoim wnętrzu, szykując się do przyjęcia Jezusa do swojego serca.

Reklama

Pandemiczne odcięcie się od świata zewnętrznego pomaga również naszej rodzinie. Możemy bardziej zespolić się ze sobą, skupić się na sprawach rodziny, naszych potrzebach i zainteresowaniach.

Przygotowanie syna do Pierwszej Komunii ukierunkowało naszą rodzinę na wspólny cel i pogłębiło duchowość. W niedzielę wspólnie idziemy do kościoła i obserwujemy naszego syna przy ołtarzu. Wieczorami uczymy się modlitw ze starego modlitewnika dziadka. Z radością przeglądamy kolejne wpisy w dzienniczku komunijnym.

Dzięki tym działaniom nasza rodzinna duchowość się wzbogaca, wiara umacnia się, zbliżamy się do Boga. Z nadzieją i radością czekamy na majową niedzielę, kiedy zobaczymy naszego Szymonka w białej komeżce, stojącego w kościelnej ławce ze złożonymi dłońmi.

W życiu człowieka są wzniosłe i trudne momenty, od ponad roku żyjemy w towarzystwie pandemii, ale życie wewnętrzne człowieka zawsze ma szansę na rozwój i każda sytuacja w naszym życiu może stać się „szansą” do wewnętrznego wzbogacenia się oraz przybliżenia się do Boga.

Podziel się:

Oceń:

2021-04-27 12:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bóg jest najważniejszy?

Rodzina jest fundamentem rozwoju i wychowania

Julia Saganiak

Rodzina jest fundamentem rozwoju i wychowania

Pierwsza Komunia św. jest dla dzieci ważnym momentem, spotkaniem z Jezusem Eucharystycznym.

Więcej ...

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?