Reklama

Niedziela Rzeszowska

U św. Józefa na Górce Staromiejskiej

Ołtarz główny kościoła św. Józefa w Rzeszowie

Ks. Szymon Augustyn

Ołtarz główny kościoła św. Józefa w Rzeszowie

Ojciec Święty bł. Pius IX 8 grudnia 1870 r. ogłosił św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny patronem Kościoła powszechnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tamtym czasie Kościół przeżywał wielkie trudności, niepokoje i ataki związane z Wiosną Ludów, zjednoczeniem Włoch oraz upadkiem Państwa Kościelnego. Jako odpowiedź na obecne trudne czasy, które przeżywa Kościół i świat, papież Franciszek daje nam św. Józefa. Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny bp Jan Wątroba zawierzył w kościele na Staromieściu w Rzeszowie naszą diecezję.

Staromiejska świątynia i plac przykościelny to swoisty dom św. Józefa. Jego postać przybliża nam bogate wnętrze i otoczenie kościoła z Placem Fatimskim i Dróżkami św. Józefa. Ta symbolika mocno wpisuje się w trzecią odsłonę Tajemnicy Fatimskiej. W finalnej scenie światła św. Józef trzyma na rękach Dzieciątko Jezus i błogosławi świat. W XXI wieku odkryjmy tę piękną postać na nowo, dla Kościoła i każdej rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Św. Józef ma szczególną rolę błogosławienia świata w sytuacjach najtrudniejszych, niezrozumiałych i dramatycznych. On prowadzi Kościół i świat przez największe ciemności i zamęty do największego Światła, którym jest Bóg. Kiedyś siostra Łucja pisała do kard. Caffarry, że ostatnia walka między szatanem a Bogiem rozegra się w Kościele o rodzinę i o małżeństwo. Widzimy ataki i próby zniszczenia małżeństwa i rodziny, a św. Józef – ten milczący wojownik, stanie przeciwko demonowi chroniąc wspólnoty domowe. Otrzyma całą moc Boga, aby przez błogosławienie, razem z Jezusem, którego będzie trzymał na swoich rękach, uratować każde małżeństwo i rodzinę, która mu się zawierzy. O to prosi św. Józef w objawieniach w Itapirandze, które zostały zatwierdzone przez Kościół.

Reklama

Pielgrzymując do św. Józefa na Górkę Staromiejską w Rzeszowie, możemy doświadczyć głębokich przeżyć duchowych. Wędrując po dróżkach, kontemplując poszczególne stacje możemy rozmyślać nad jego codziennym życiem, zaczynając od pierwszej stacji, w której Bóg powierza św. Józefowi zadanie ziemskiego ojca wobec Syna Maryi. W kolejnej stacji zatytułowanej „Mąż Sprawiedliwy” św. Józef zachęca nas do oddawania Bogu i ludziom tego, co im się należy. Jest wzorem ojca rodziny, ucząc w tej stacji ojców czułej i mądrej miłości oraz prowadzenia dzieci ku właściwie rozpoznawanemu dobru. Podczas wędrówki dróżkami św. Józef ukazuje siebie jako obrońcę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Jako mądry wychowawca wskazuje na wybór właściwych wartości w wychowaniu młodego pokolenia. Ten biblijny cieśla jest wzorem dla pracujących, by codzienna praca była wykonywana solidnie i z pełnym zaangażowaniem woli i umysłu. W przedostatniej stacji, jako patron dobrej śmierci, uczy nas umierania w przyjaźni z Jezusem i Maryją w stanie łaski uświęcającej. Kończymy wędrówkę dróżkami przy stacji, która ukazuje św. Józefa jako opiekuna Kościoła, który w ziemskim życiu był opiekunem Jezusa i podobnie teraz pragnie troszczyć się o wspólnotę Kościoła.

W tych niespokojnych czasach szukajmy ratunku u św. Józefa. On zaprasza każdego z nas do szczególnego oddania i zawierzenia mu swojego życia, by mógł wstawiać się za nami i chronić nasze małżeństwa, rodziny i cały Kościół. Zapraszamy Czytelników Niedzieli na Górkę Staromiejską do oddania siebie i powierzenia swojego domu św. Józefowi.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-05 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jest symbolem

Eucharystia jest znakiem jedności Kościoła

Mateusz Opaliński

Eucharystia jest znakiem jedności Kościoła

Matka Boża Częstochowska jest dla Polaków, ale też dla wielu ludzi wierzących z całego świata, symbolem miłości do narodu – powiedział kard. Gerhard Müller.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim