Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dziękczynienie za pół wieku parafii

Jubileusz jest znakiem wielkiej wdzięczności – podkreślił bp Jan Wątroba

Natalia Janowiec

Jubileusz jest znakiem wielkiej wdzięczności – podkreślił bp Jan Wątroba

Parafia św. Stanisława BM w Jaśle przeżywała jubileusz 50-lecia. Głównej uroczystości 26 września 2021 r. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do uroczystości jubileuszowych parafianie przygotowywali się przez misje parafialne, które trwały od 19 do 25 września. Centralnym dniem świętowania był 26 września i Msza św., której przewodniczył bp Jan Wątroba.

W homilii bp Wątroba mówił m.in. o radości świętowania. – Kochamy jubileusze, także nasze osobiste, indywidualne, bo to jest znakomita okazja, aby się radować. Samo słowo jubilate oznacza radość, wezwanie do wielkiej radości, do wysławiania również Tego, Który jest źródłem wszelkiego dobra i Który jest Panem czasu. Jubileusz związany jest z czasem i jego upływem. Dzisiaj przychodzimy się radować, ale nie tylko dzisiaj, przecież biblijny przekaz mówi o roku jubileuszowym, roku łaski, pojednania, przebaczenia, a więc roku niezwykłym – mówił hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Wątroba podkreślił także, że każdy jubileusz jest wspaniałą okazją do wyrażenia wdzięczności. – Jubileusz jest znakiem wielkiej wdzięczności. Człowiek wiary doskonale wie, do kogo przychodzić, gdy ma potrzebę dziękowania. Owszem, ludziom także chcemy dzisiaj dziękować, ale nade wszystko dziękujemy Temu, Który jest sprawcą wszelkiego dobra, Który w swojej świętej Opatrzności rządzi, kieruje, ale też się opiekuje i pomaga – zaznaczył homileta.

Parafię św. Stanisława BM w Jaśle erygował bp Ignacy Tokarczuk. Terytorium jej wydzielono z parafii farnej. 1 czerwca 1971 r. pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Kołtak. Kościół parafialny to dawna kaplica gimnazjalna, która stanowiła u swego początku integralną część powstałego w 1868 r. jasielskiego Gimnazjum. 28 maja 1892 r. położono kamień węgielny pod jej budowę, a już 7 grudnia 1893 r. kaplicę poświęcono. Inicjatorem budowy był dyrektor Gimnazjum Klemens Sienkiewicz. Opiekę nad kościołem sprawował gimnazjalny katecheta.

Po wysiedleniu mieszkańców Jasła 13-15 września 1944 r. kościół został spalony. Pozostały jedynie mury i sklepienie prezbiterium. W 1949 r. ukończono restaurację kościoła. W 1950 r. bp Franciszek Barda podniósł kaplicę do rangi kościoła filialnego, a rektorem mianował ks. Aleksandra Gotfryda. Przez wiele lat trwało upiększanie kościoła i jego remonty. W 1974 r. wstawiono witraże. W 1976 r. zbudowano organy.

Reklama

Główny ołtarz przedstawia postać Matki Bożej, po bokach usytuowane są postacie św. Stanisława BM, patrona kościoła i św. Stanisława Kostki. Dwa ołtarze w nawach bocznych zostały wykonane przez braci Mieczysława i Romualda Naszkiewiczów z Jasła według projektu artysty rzeźbiarza Stanisława Smoczeńskiego z Wojaszówki. Polichromię wnętrza zaprojektował i wykonał prof. Stanisław Jakubczyk.

W latach 1977-86 wybudowano dom parafialno-katechetyczny. W 1996 r. wykonano kute ogrodzenie. W 1999 r. wymieniono strop świątyni.

Parafia przygotowując się do jubileuszu 50-lecia jej ustanowienia podjęła następujące prace: w 2014 r. wymieniono więźbę dachową, przeprowadzono rekonstrukcję wieżyczki i pokryto dach, w latach 2018-19 wykonano prace konserwatorskie przy elewacji kościoła, dokonano wymiany schodów, w latach 2020-21 wymieniono okna, dokonano renowacji witraży i stropu, przemalowano ściany.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-05 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W znaku krzyża

W uroczystości wzięły udział całe rodziny

Andrzej Roman

W uroczystości wzięły udział całe rodziny

Krzyż jest wpisany w tę parafię od momentu powstania. Do dziś ustawiony na wzgórzu ponad całą miejscowością wyznacza drogę, przypomina i poucza, że w tym znaku się zwycięża.

Więcej ...

Bp Marek Marczak przejął urząd Sekretarza Generalnego KEP

2024-06-24 20:01

BP KEP

Bp Marek Marczak przejął 24 czerwca br. urząd Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski z rąk bp. Artura G. Mizińskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2014-2024. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP, którym od tej pory będzie kierował bp Marczak.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024