Reklama

Niedziela Małopolska

W Krakowie patriotycznie

Anna Popek rozmawia z autorami książki Mikołaj święty – Jolantą Sosnowską
i Adamem Bujakiem podczas VII Dnia Patrioty

Michał Klag/Biały Kruk

Anna Popek rozmawia z autorami książki Mikołaj święty – Jolantą Sosnowską i Adamem Bujakiem podczas VII Dnia Patrioty

Pod patronatem Niedzieli w pięknej scenerii krakowskich Sukiennic odbył się VII Dzień Patrioty. Jego organizatorem było wydawnictwo Biały Kruk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tegorocznym spotkaniu 21 listopada wzięli udział: prof. Wojciech Polak, prof. Wojciech Roszkowski, ks. prof. Janusz Królikowski, Jolanta Sosnowska i Adam Bujak. Siódmą już edycję krakowskiego święta prowadziła, tak jak przed rokiem, telewizyjna prezenterka Anna Popek.

Dzień Patrioty jest organizowany przez znane z krzewienia polskości i wiary wydawnictwo Biały Kruk. Impreza już na stałe wpisała się w pejzaż polskiej kultury i polskiego życia literackiego. Ten cykl spotkań gromadzi najważniejszych twórców polskiego życia kulturalnego, wybitnych pisarzy i artystów tworzących w duchu chrześcijańskim. Niestety, ze względu na pandemię COVID-19 spotkanie po raz drugi musiało się odbyć bez udziału czytelniczej publiczności, ale było rejestrowane przez Telewizję Polską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym gościem Anny Popek był prof. Wojciech Polak, współautor książki o stanie wojennym Nikczemność i honor, która ukazała się na 40. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Profesor przekonywał, że 13 grudnia 1981 r. nie było żadnej groźby interwencji sowieckiej, a wprowadzenie stanu wojennego było ciosem wymierzonym przez komunistów w polski naród: – Ze strony Sowietów nie groziła nam wówczas inwazja. Wręcz przeciwnie, to Jaruzelski sam prosił o to w Moskwie, bo chciał mieć gwarancje, na wypadek gdyby własnymi siłami nie udało mu się spacyfikować kraju. Obradujące 10 grudnia Biuro Polityczne KPZR kategorycznie odmówiło. Sowieci zupełnie wykluczali w tym czasie jakąkolwiek interwencję w Polsce. Profesor Polak zwrócił ponadto uwagę na kluczową rolę Kościoła w podtrzymaniu ducha narodu w tym trudnym czasie.

O Kościele, jego historii i znaczeniu w obecnych czasach wypowiadali się również kolejni dwaj rozmówcy Anny Popek. Powodem podjęcia tego tematu były najnowsze dzieła autorów Białego Kruka – dwutomowa Historia chrześcijaństwa prof. Wojciecha Roszkowskiego oraz Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła ks. prof. Janusza Królikowskiego. Obaj wybitni autorzy przyznali, że chrześcijaństwo w Europie – i niestety także w Polsce – przeżywa dzisiaj kryzys. Równocześnie wyrazili nadzieję, że to właśnie znad Wisły może wyjść iskra odnawiająca naszą wiarę, a tym samym i nas.

Reklama

Wielokrotnie bywało już tak w przeszłości, że – wydawałoby się – zupełnie nieoczekiwanie pojawiali się święci, którzy odnawiali oblicze Kościoła i świata. Zwrócili na to uwagę Jolanta Sosnowska i Adam Bujak, autorzy książki Mikołaj święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry, którzy przypominali prawdziwą postać bp. Mikołaja, by przeciwstawić się jego skomercjalizowanej, pogańskiej karykaturze. – Już od małego chłopca wierzyłem w św. Mikołaja, który początkowo rzeczywiście był tylko tym, który przynosił prezenty. Później jednak poznałem jego prawdziwą postać, która mnie zafascynowała. Okazuje się, że w Polsce kult tego świętego jest bardzo powszechny. Poświęcono mu wiele wspaniałych świątyń, dzieł sztuki – wyjaśniał Adam Bujak, który sfotografował dziesiątki świątyń pod wezwaniem św. Mikołaja, a także przedstawiających go obrazów i rzeźb. – Zależało nam na odkłamaniu postaci św. Mikołaja – powiedziała Jolanta Sosnowska. – Historyczny Mikołaj, kapłan i biskup, był osobą niezwykle pokorną i miłosierną. Pomagał potrzebującym, wyzwalał ludzi niesłusznie skazanych, skrzywdzonych. To właśnie jego dobroć, wrażliwość na ludzką biedę – materialną i moralną – stały się prawdziwym źródłem późniejszych legend, które zapoczątkowały zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia. Pierwowzór tego święta – żyjący na przełomie III i IV wieku św. Mikołaj pozostaje już dzisiaj niejednokrotnie nierozpoznawalny – dodała.

Partnerami VII Dnia Patrioty byli PGNiG S.A. oraz PKN ORLEN. Impreza odbyła się w reżimie sanitarnym i przy współpracy z TVP Historia.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-22 20:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczni za wolność

W Szkole Podstawowej w Łasinie kształtuje się patriotyczne postawy

Aleksandra Wojdyło

W Szkole Podstawowej w Łasinie kształtuje się patriotyczne postawy

Na powrót biało-czerwonej flagi do Łasina czekano 148 lat. Trudny czas zaboru niemieckiego nie zniszczył w mieszkańcach siły i woli obrony polskości.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów