Reklama

Porady

Jak skutecznie chronić ptaki?

Adobe.Stock

Ptaki, szczególnie te duże, są narażone na kolizje z wiatrakami i porażenia prądem podczas kontaktu z liniami energetycznymi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na straży ich bezpieczeństwa stoją najnowsze technologie oraz determinacja i oddanie ludzi – energetyków. Troska o ptaki jest już wieloletnią tradycją PGE. Przybiera ona konkretne formy pomocy oraz wyznacza światowe trendy w ochronie tych zwierząt.

Gniazda na wysokości

Bociany białe często wybierają słupy energetyczne na miejsce zakładania swoich gniazd. Dzieje się tak prawdopodobnie z powodu zmian cywilizacyjnych na wsi, gdzie ubywa wysokich, samotnie stojących drzew oraz domów pokrytych strzechą – to na nich dawniej ptaki budowały gniazda. Niestety, gniazdowanie na słupach rodzi zagrożenie porażenia prądem. Najczęściej giną młode ptaki, które dopiero uczą się latać. Gdyby nie pomoc ze strony energetyków, dla wielu bocianów mieszkanie na słupie zakończyłoby się tragicznie. Najskuteczniejszym sposobem uchronienia ich przed porażeniem prądem jest budowanie na słupach specjalnych platform znajdujących się ponad przewodami. Przenoszenie gniazd na bezpieczne platformy nie stało się z dnia na dzień – jest to wieloletnie działanie energetyków. Obecnie na terenie zarządzanym przez PGE zostało ulokowanych ok. 27 tys. platform bądź innych urządzeń zabezpieczających. Ponad połowa z nich znajduje się na obszarze działania Oddziału PGE w Białymstoku, gdzie występowanie bocianów jest największe w całej Polsce. Energetycy instalują także inne urządzenia, które zwiększają bezpieczeństwo ptaków, np. podesty, odstraszacze, kolorowe kule zawieszone na liniach. Te ostatnie „ostrzegają” ptaki przed niebezpieczeństwem, które stanowi przewód wysokiego napięcia. W ten sposób zabezpieczono już setki obiektów. W latach 2017-21 wspólnie z białostockim oddziałem Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zrealizowano projekt „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski”, dzięki któremu zmniejszono śmiertelność bocianów na skutek porażenia prądem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dom dla sokoła

Grupa PGE od 19 lat aktywnie działa na rzecz odtworzenia populacji jednego z najrzadziej występujących ptaków w Polsce – sokoła wędrownego. Jeszcze 20 lat temu ptak ten był niemal niespotykany w naszym kraju, a obecnie ornitolodzy naliczyli osiemdziesiąt par sokołów. Ptaki upodobały sobie kominy PGE. Pierwsza para została zaobserwowana w 2003 r. na terenie Zespołu Elektrowni Dolna Odra w woj. zachodniopomorskim. Od tego czasu na kominach elektrociepłowni i elektrowni PGE są instalowane gniazda, które chętnie zasiedlają sokoły. Wyleciało z nich już 110 młodych osobników, co stanowi ponad 19% wszystkich młodych sokołów wędrownych, które przyszły na świat w Polsce na terenach zurbanizowanych od 1999 r. W ramach ochrony tych ptaków PGE współpracuje m.in. ze Stowarzyszeniem na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

Wiatraki bezpieczne dla ptaków

W ramach ochrony ptaków niektóre elektrownie wiatrowe PGE, jak Farma Wiatrowa Lotnisko oraz sąsiadująca z nią Farma Wiatrowa Wojciechowo, są okresowo wyłączane, aby ptaki te mogły bezpiecznie przelatywać na żerowisko i z powrotem. Mowa tu przede wszystkim o żurawiach, których trasa przelotowa znajduje się właśnie w obszarze tych dwóch farm wiatrowych. Aby chronić ptaki, PGE podjęła działania mające na celu ich zabezpieczenie przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych. Mowa tu o innowacyjnym systemie polskiej firmy Bioseco, którego testy zakończyły się już na Farmie Wiatrowej Lotnisko. System ten składa się z autorskiego oprogramowania i sieci kamer HD. Z ich pomocą w ciągu 2 sekund można wykryć zbliżające się do turbiny ptaki, a następnie wybrać adekwatne działanie – ostrzegawczy sygnał świetlny lub dźwiękowy albo zatrzymanie turbiny. Efektywność polskiego systemu jest imponująca – potrafi on z 80-procentową skutecznością wykryć frunącą kanię rudą z odległości 400 m, a żurawia – z dystansu 500 m od wiatraka.

Podziel się:

Oceń:

+7 0
2022-04-12 12:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47
Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

W czwartek po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Charbel. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej