Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wsparcie i otwarte serce

Koncert był okazją do wsparcia mieszkańców Ukrainy

Adam Łazar

Koncert był okazją do wsparcia mieszkańców Ukrainy

Lubaczowskie szkoły i placówki kulturalne angażują się w pomoc młodzieży z Ukrainy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 8 lat w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki i Zespole Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie uczy się młodzież z Ukrainy posiadająca polskie korzenie lub ucząca się w swoim kraju języka polskiego. Niektórzy po maturze studiują w polskich wyższych uczelniach. Obecnie w obu szkołach średnich w Lubaczowie uczy się 23 ukraińskich dzieci. Zatroskani o ich los dyrektorzy – Andrzej Nepelski z Zespołu Szkół i Marek Chmiel z LO napisali list intencyjny o pomoc tym uczniom. W liście przeczytamy: „Mieszkamy w małym miasteczku na pograniczu polsko-ukraińskim, w miejscu, w którym od wieków zgodnie żyli Polacy, Ukraińcy i Żydzi. Lubaczów charakteryzowała wielokulturowość, co świadczy o niezwykłości i magii tego miejsca. Druga wojna światowa sprawiła, że nasz wspólny świat rozpadł się na części. Dzieląca nas granica nigdy nie podzieliła naszych serc i myśli. Kierowani pragnieniem pielęgnowania wspólnoty, w roku 2014 zaprosiliśmy do naszych szkół dzieci z Ukrainy”.

Stać się dorosłymi

Projekt ten jest realizowany do dzisiaj. Wspólna nauka i codzienne życie budowały więzi między pokoleniami młodych Polaków i Ukraińców, pozwalały pozbyć się wzajemnych uprzedzeń, stereotypów. Młodzi ludzie stawali się ambasadorami Polski i Ukrainy w swoich ojczyznach. Teraz, w chwili brutalnej rosyjskiej agresji, nasi uczniowie z Ukrainy zostali oddzieleni od swoich rodzin i nagle, z dnia na dzień, musieli stać się dorosłymi ludźmi. Zostali sami, pozbawieni oparcia i środków do życia, udręczeni niepokojem o los bliskich i ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest udzielenie tym młodym ludziom każdej możliwej pomocy. Dyrektorzy obu szkół nawiązali współpracę z Instytutem Polskim w Rzymie i Szkołą Polską w Rzymie. W ramach tego działania planowane są wspólne przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym i kulturalnym oraz zorganizowanie zbiórki pieniędzy wśród Polaków mieszkających we Włoszech, która w całości ma być przeznaczona na wsparcie uczniów z Ukrainy, na opłacenie kosztów utrzymania, wyżywienie, zakup pomocy szkolnych, kosmetyków, środków czystości, itp. Ponadto planowane jest uruchomienie zbiórki publicznej na terenie Polski na jednym z portali.

Z myślą o dzieciach

Lubaczowskie Centrum Inicjatyw Społecznych „Nasza Przyszłość” i Miejski Dom Kultury w Lubaczowie 1 kwietnia zorganizowali koncert charytatywny na rzecz pomocy dzieciom z Ukrainy przekraczającym granicę w Budomierzu. Koncert rozpoczęła grupa Zlota Frant ze Lwowa odśpiewaniem hymnu ukraińskiego. Na scenie wystąpiły zespoły: Teatr Małych Form, Chór „Canzonetta”, Studio Piosenki, TNT, Spectrum, Deffenders, Crazy Train i Kashmir. Przed koncertem można było nabyć bilety – cegiełki. Ich koszt nie został określony. – Koszt udziału w koncercie wynosi tyle, ile hojność, wsparcie i otwarte serce – wyjaśnili organizatorzy. Ponadto Miejski Dom Kultury dla dzieci z Ukrainy zorganizował zajęcia teatralne, manualne i relaksacyjne. Najmłodsi mogą doskonalić swoje talenty i zainteresowania, a także spędzić miło czas ze swoimi rówieśnikami. Warsztaty i zabawy w MDK odbywają się pod przewodnictwem instruktor Grażyny Bielec w określonych dniach i godzinach. Podczas akcji „Mali uchodźcy Budomierz” w sobotę 2 kwietnia w MDK odbyły się bezpłatne warsztaty z robotyki, a w niedzielę na rynku piknik charytatywny. Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie organizuje dla dzieci z Ukrainy spotkania i zabawy związane z nauką podstaw języka polskiego. Zajęcia odbywają się w wtorki, a prowadzi je Maria Stachów-Mozol, nauczyciel i specjalista od nauczania języka polskiego jako obcego. Zorganizowana została też grupa dorosłych, pobierająca naukę języka polskiego. Biblioteka zbiera również bajki dla dzieci w języku ukraińskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2022-04-12 12:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bankowcy z sercem

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Dzieci z Domu Dziecka dzięki wsparciu z Banku PKO BP wyjadą w tym roku na wakacje.

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?