Reklama

Wiadomości

Kliniki na kółkach dla Jemenu

Taka mobilna klinika dociera do chorych z trudno dostępnych terenów

Caritas Polska

Taka mobilna klinika dociera do chorych z trudno dostępnych terenów

ONZ ocenił, że kraj ten boryka się z największym kryzysem humanitarnym naszych czasów. Ponad trzy czwarte społeczeństwa potrzebuje pomocy humanitarnej. Katastrofalny jest też stan służby zdrowia. Od połowy 2019 r. Caritas Polska razem z Polską Akcją Humanitarną (PAH) starają się zmienić tę sytuację.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecnie ze wsparcia Caritas Polska korzystają ośrodki medyczne w dzielnicach Adenu Al-Memdara i Al-Qallua oraz miejscowościach Foqam, Imran i Fateh (w dwóch ostatnich lokalizacjach w przekazywaniu pomocy pośredniczy PAH). Wsparcie to polega na finansowaniu remontów i modernizacji infrastruktury, wypłacaniu honorariów dla personelu, a także zakupie leków i wyposażenia medycznego. Dzięki Caritas dostęp do podstawowej opieki lekarskiej ma zapewnione ponad 40 tys. osób.

Od ubiegłego roku Caritas Polska realizuje w Jemenie kolejny projekt dedykowany tamtejszej służbie zdrowia. Działania prowadzone są dzięki pomocy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc, wspólnie z Polską Akcją Humanitarną. Wsparcie otrzymuje szpital w miejscowości Rasad.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Placówka poważnie ucierpiała na skutek działań zbrojnych podczas trwającej wojny domowej i potrzebuje wsparcia niemal w każdym obszarze działalności. Caritas Polska zakupiła dla niej dwie mobilne kliniki, które dotrą z usługami medycznymi do mieszkańców trudno dostępnych regionów prowincji Abjan. Szpital został ponadto wyposażony w podstawowy sprzęt medyczny, laboratoryjny oraz niezbędne leki, a Polska Akcja Humanitarna przeprowadziła remont części jego oddziałów, w tym oddziału ginekologiczno-położniczego.

Mobilne kliniki Caritas Polska umożliwiają dotarcie z pomocą medyczną do osób, dla których podróż do stacjonarnej placówki medycznej jest prawdziwym wyzwaniem. Dwa samochody terenowe, odpowiednio wyposażone oraz przystosowane do poruszania się w trudnym terenie, są używane od stycznia.

Wyposażenie klinik pozwala na wykonanie ogólnych badań medycznych i podanie podstawowych leków. Pomoc realizowana jest przez zespół specjalistów: lekarza, pielęgniarkę, położną oraz kierowcę. Gdy potrzebna jest dalsza opieka medyczna, pacjenci są kierowani do stacjonarnego ośrodka zdrowia lub do placówki w Rasad. Ze wsparcia medycznego w ramach projektu może skorzystać ok. 30 tys. beneficjentów.

Reklama

– Codzienność milionów ludzi, nie tylko żyjących w obozach dla uchodźców, ale także tych, którzy pozostali w zniszczonych przez wojnę miastach i wsiach, jest bardzo trudna. Tego, co dziś widzimy w relacjach z Ukrainy, Jemeńczycy doświadczają od lat. Staramy się przynieść im ulgę w sytuacji zagrożenia zdrowia – podkreśla Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie. – Wsparcie polskiego MSZ przy najnowszym projekcie jest dla nas bardzo ważne, ale w wielu miejscach działamy tylko dzięki ofiarności polskich darczyńców. Apelujemy, aby w tych trudnych czasach nie ustawać w wysiłkach na rzecz pomocy Jemeńczykom, którzy wciąż, wręcz dramatycznie jej potrzebują – dodaje.

Jak można pomóc?

• Dokonując wpłaty na stronie: caritas.pl/jemen .

• Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN.

• Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT).

Projekt kompleksowego wsparcia szpitala w Rasad oraz funkcjonowania klinik mobilnych w prowincji Abjan w Jemenie jest finansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-05-17 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Klęska głodu w Jemenie zagraża milionom dzieci

UNICEF

Sekretarz Generalny ONZ określił sytuację w Jemenie jako prawdopodobnie największą klęskę głodu od dziesięcioleci. Ryzyko dla życia dzieci jest większe niż kiedykolwiek. Sygnały o tragicznych realiach i sytuacji w tym kraju docierają do nas od dawna. Ponad 12 milionów dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej. Tylko w tym roku, w niektórych regionach kraju, wskaźniki ostrego niedożywienia wzrosły o 10%, osiągając rekordowy poziom.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...