Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Złoci ułani

Ułani z Biszczy tworzą żywą lekcję historii

Joanna Ferens

Ułani z Biszczy tworzą żywą lekcję historii

Chcemy miłość do polskiego munduru i ojczyzny zaszczepiać w dzieciach i młodzieży – podkreślił Piotr Cichórz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biszczy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rocznicowe uroczystości 50-lecia Szwadronu Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy, po której ułani udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobach śp. rtm. Antoniego Kurowskiego i Mieczysława Grabka – dowódców szwadronu, którzy tworzyli go od podstaw.

Promując historię

– Kultywujemy tradycje śląskich ułanów. Ich legenda i barwy nieprzypadkowo są żywe w tym rejonie. 3. Pułk Ułanów Śląskich walczył na tych terenach w czasie kampanii wrześniowej. Wyruszył w szlak bojowy 1 września 1939 r. Pierwsze walki stoczył na Śląsku, cofając się cały czas, podejmował działania bojowe. Dokładnie 15 września 1939 r., pułk stacjonował nad Tanwią, w okolicach miejscowości Stare Króle, by w nocy z 15 na 16 września 1939 r. uderzyć na Tarnogród. W bitwie nocnej odbita została z rąk Niemców północna część miasta. W konsekwencji nowych rozkazów pułk cofnął się i walczył aż do bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. 19 września 1939 r. został rozbity pod Roguźnem, a 20 września złożył broń – wyjaśnił st. ułan Marcin Magoch.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Staramy się swoją działalnością kultywować tradycje patriotyczne. Obecni jesteśmy na wydarzeniach patriotycznych. Sami organizujemy imprezy promujące lokalną historię i kulturę. Mamy także bogaty repertuar pieśni patriotycznych i legionowych. Chcemy miłość do polskiego munduru i ojczyzny zaszczepiać w dzieciach i młodzieży – tłumaczył dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Biszczy Piotr Cichórz.

Ważna część życia

Do biszczańskiego Szwadronu Ułanów należy również wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko, który mówił o tym, dlaczego działalność ta stanowi niezwykle ważną część jego życia. – To dla mnie wyjątkowe wydarzenie, gdyż szwadron od lat kultywował tradycje oręża polskiego, przez lata przekazywał wartości młodym pokoleniom. Dziś nadal staramy się je przekazywać, głównie stawiamy na patriotyzm, uczestniczymy czynnie, zawsze w mundurach, w wielu rożnych wydarzeniach. Nasze społeczeństwo pamięta początki naszego szwadronu, pamięta jego założyciela i z sentymentem patrzy na tamte czasy, a także jest wdzięczne, że on dalej funkcjonuje i godnie reprezentuje naszą gminę. Chciałbym osobiście działać w tej grupie najdłużej jak się tylko da. Mam w sercu miłość do ojczyzny i zależy mi, abyśmy działali jak najpiękniej, abyśmy uczyli patriotyzmu, tych pięknych i najważniejszych wartości dla każdego Polaka, aby być dla innych dobrym przykładem – tłumaczył.

Reklama

Żywa lekcja historii

– Kultywujemy tradycje historycznego pułku ułanów i chcemy, aby było nas jak najwięcej. Śpiewamy pieśni patriotyczne. Pragniemy się rozwijać, działać dla dobra naszej gminy. Mamy wiele planów i zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby do nas dołączyć, aby się nie bać, tylko przyjść. Dla każdego znajdzie się miejsce – tłumaczył dowódca szwadronu Mirosław Buła.

Życzenia i gratulacje ułanom złożył także radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Grzegorz Wróbel: – Gratuluję im wytrwałości i tego dzieła, które tworzą, bo to jest coś wspaniałego. Mamy tutaj żywą lekcję historii, piękne mundury, ludzi z pasją i zapałem. Życzę im kolejnych rocznic i nowych członków szwadronu, by tradycja trwała przez kolejne dziesięciolecia – powiedział.

Wdzięczność i odznaczenia

Podczas uroczystości wręczono podziękowania i odznaczenia dla zasłużonych. Rozstrzygnięto również gminny Konkurs Plastyczno-Fotograficzno-Informatyczny dla dzieci i młodzieży poświęcony zarówno ułanom, jak i jubileuszowi 40-lecia powstania gminy Biszcza. Z koncertami wystąpili oczywiście jubilaci, czyli Szwadron Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy oraz gościnnie Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic. Spotkanie zakończyły koncerty zespołów Fire LBL i Kaldera, a także poczęstunek i spotkanie integracyjne.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-23 11:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielkie historie małych miejscowości

Powitanie Józefa piłsudskiego w Baranowie (rekonstrukcja historyczna)

Paweł Wysoki

Powitanie Józefa piłsudskiego w Baranowie (rekonstrukcja historyczna)

Tak jak przed stu laty, 16 sierpnia do Baranowa przyjechał Józef Piłsudski.

Więcej ...

Jak być chrześcijańską mamą w XXI wieku? – Przegląd wspólnot i grup

2024-05-25 09:23

pixabay.com

„Dajcie mi modlące się matki, a uratuję świat” - to słowa św. Augustyna. W Kościele katolickim istnieje wiele grup i wspólnot, które zrzeszają chrześcijańskie matki. - To miejsce wymiany doświadczeń. Te wspólnoty pomagają także w budowaniu więzi małżeńskich - ocenia duszpasterz kobiet archidiecezji warszawskiej, o. Paweł Drobot CssR. - Kryzys macierzyństwa jest tam, gdzie jest kryzys duchowej tożsamości, korzeni dotyczących celu, sensu życia, wartości, takich jak miłość, poświęcenie, troska o drugiego człowieka - zauważa. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Więcej ...

Caritas. Rusza akcja "Tornister pełen uśmiechów"

2024-05-26 07:02

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania