Reklama

Porady

Z Bożej apteki

Używaj ziół trawiennych

Adobe Stock

W naszej domowej kuchni jest wiele przypraw. Warto więc poznać ich zastosowanie, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Propagatorką stosowania ziół trawiennych była Jadwiga Gorzelniaska ze Szczecina. Uważała, że „najbardziej charakterystycznymi zaletami większości przypraw jest działanie przeciwbólowe, rozkurczowe, moczopędne, wzmacniające akcję serca i układ nerwowy, mlekopędne, rozwalniające lub przeciwbiegunkowe oraz poprawiające pamięć. Nawet gronkowiec, salmonella i paciorkowce czują się zagrożone ich działaniem bakteriobójczym. Przyprawy ponadto znoszą bóle: głowy, serca, przewodu pokarmowego, usuwają wzdęcia, zgagę, uczucie sytości, ciężkości, pomagają w zasypianiu. (...) Właściwości przypraw pomocne są również w kruszeniu kamieni nerkowych, żółciowych oraz usuwaniu złogów reumatycznych. (...) Osobom, które zechcą powiększyć rzesze zdrowych i zadowolonych, proponuję przed jedzeniem 1 łyżeczki przyprawy dokładnie przeżuć i popić chłodnym płynem. Po jedzeniu ponownie zażyć jedno z ziół trawiennych, kierując się smakiem i zapachem. (...) Przyprawę można dodatkowo wsypać do jedzenia już na talerzu lub posypać nią kanapkę, a nawet jabłko” *.

Korzystne działania niektórych z ziół:

Bazylia. Spożywana w potrawach lub jako napar ma działanie uspokajające, pobudza działanie soku żołądkowego, reguluje i przyśpiesza trawienie, zapobiega wzdęciom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cząber. Poprawia trawienie białek, dlatego warto używać go do potraw z jaj, a także do dań z zawartością fasoli, grochu, soczewicy.

Jagody jałowca. Pozyskuje się je późną jesienią po przymrozkach, kiedy są lekko fioletowe. Kurację jagodami jałowca zalecał ks. Sebastian Kneipp. Twierdził, że „jałowiec czyści i wzmacnia żołądek i kiszki. Codzienne [zjadanie] ziarenek jałowca poprawia szybko żołądek. Zacząć od 4 ziarenek. Codziennie jedno więcej, aż do 15; potem na dół podobnież” (S. Kneipp, Tak żyć potrzeba). Takiej kuracji nie powinni stosować m.in. chorzy na zapalenie nerek i jelit oraz na marskość wątroby a także kobiety w ciąży.

Reklama

Kminek. Stosowany jest podczas problemów z wątrobą i układem trawiennym. Są świadectwa, że długie zażywanie kminku pomogło w zaburzeniach trawiennych, we wzdęciach, w ciężkim stanie wątroby, polepszyło pracę żołądka i dwunastnicy. Zaleca się pić napar z kminku małymi porcjami w ciągu dnia.

Kolendra. Działa rozkurczowo, ułatwia wydalanie gazów, pobudza wydzielanie soku żołądkowego.

Majeranek. To lek, który ratuje wątrobę i usuwa jej obrzęk. Dlatego warto zażywać to zioło przed posiłkiem i po nim oraz wypijać napar na pół godziny przed śniadaniem i po kolacji. Wskazany jest przy kolce, skurczach brzucha, w dolegliwościach układu oddechowego, np. astmie.

Oregano. Nie tylko poprawia smak potraw, ale także ma właściwości lecznicze. Likwiduje wzdęcia i nadmiar gazów w jelitach, pomaga przy bólach żołądkowych, zwalcza zgagę oraz niestrawność. Wykorzystywane jest przy infekcji górnych dróg oddechowych i układu moczowego.

Rozmaryn. To przyprawa często stosowana w kuchni. Wykorzystywane są zarówno suche, jak i zielone części tej rośliny. Pomaga przy niestrawności i przeziębieniu. Poprawia pamięć i koncentrację.

Tymianek. Ziele tymianku ma działanie bakteriobójcze i wykrztuśne. Zapobiega zatrzymywaniu soków trawiennych żółci w woreczku żółciowym.

* (J. Gorzelniaska, Zioła trawienne jako niekonwencjonalne leki szybkiego działania, [w]: Wiadomości Zielarskie, nr 7/8 2001)

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-10-25 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Syrop z czarnego bzu na kaszel

Więcej ...

Święty Filip Apostoł

Filip Apostoł

pl.wikipedia.org

Filip Apostoł

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Kościół

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?