Reklama

Niedziela Sandomierska

Na chwałę Niepodległej

Na scenie prezentowali się utalentowani młodzi ludzie z diecezji

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na scenie prezentowali się utalentowani młodzi ludzie z diecezji

W Gorzycach odbył się finał VI Festiwalu Piosenki Patriotyczno-Religijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny festiwal, ze względu na duże zainteresowanie odbywał się w dwóch etapach. Do eliminacji zgłosiło się 37 zespołów, z których wyłoniono 13 finalistów. Spotkanie w Gorzycach rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, następnie na scenie Domu Parafialnego zaprezentowali się młodzi artyści. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy wiekowe: soliści młodsi, soliści starsi oraz zespół. Każdy z nich mógł wykonać jedną piosenkę o tematyce patriotycznej lub religijnej, która była oceniana przez powołane jury. Pod uwagę brana była wartość wokalna i ekspresja wykonania utworu.

Uczestników festiwalu odwiedził biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który pogratulował młodym artystom talentów. Dziękował im również za to, że na co dzień ożywiają swoim śpiewem parafie i lokalne społeczności. Na koniec udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Po raz kolejny Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej diecezji zaprosiło dzieci i młodzież do uczestnictwa w tym pięknym wydarzeniu. Chcemy w ten sposób upamiętnić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, propagować postawę patriotyczną wśród młodych ludzi i dać szansę na zaprezentowanie swoich talentów, których w naszej diecezji nie brakuje. W dzisiejszym dniu uczestniczymy w finale VI edycji Festiwalu Piosenki Patriotyczno-Religijnej, który został zorganizowany po raz pierwszy w 2016 r. Z roku na rok festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem i przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Dokładamy wszelkich starań, aby czynić to wydarzenie jeszcze bardziej atrakcyjnym – mówił ks. Łukasz Chmiel, asystent diecezjalny KSM.

Ksiądz Łukasz Chmiel podkreślił, że festiwal ma na celu nie tylko wyłonienie najlepszych talentów. – Chcemy przypomnieć pieśni i piosenki, które śpiewano niegdyś w polskich domach i które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Chcemy przez wykonywane i usłyszane utwory zachęcić do wskrzeszenia i kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim, aby rozwijać poczucie więzi rodzinnej i narodowej, a także przez pieśni przybliżyć naszą historię i ułatwić jej zrozumienie – mówił ks. Chmiel.

Reklama

Jury po obradach postanowiło nagrodzić w poszczególnych kategoriach następujących artystów: soliści młodsi: Marcelina Obara, Letycja Łyszczarz, Franciszek Machul, wyróżnienie otrzymała Emilia Łukawska. W kategorii soliści starsi nagrodzeni zostali: Julia Jaworska, Zuzanna Graczak, Aleksandra Łata, a wyróżnienie przypadło duetowi Aleksandry Sieczkś i Marii Marzęda. W ostatniej kategorii zespoły, jury przyznało nagrody: Scholi Ad Gloriam Dei, Scholi z parafii Chmielów oraz Scholi gitarowej „Potockie struny” z Potoka Wielkiego.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w naszej diecezji działa od 1993 r. W jego szeregach jest ok. 400 członków, działających w prawie 30 parafiach. Festiwal Piosenki Patriotyczno-Religijnej jest tylko jednym z wielu wydarzeń, które organizuje KSM. Warto również wymienić: Diecezjalny Bal Karnawałowy KSM, akcję „Powołanie na spotkanie”, „Wielki Post na maxa”, szkolenia, rekolekcje, warsztaty, zjazdy diecezjalne, letnie i zimowe obozy w górach oraz nad morzem.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-29 13:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chwalmy Pana w rytmie… Alleluja!

W kościele św. Maurycego zaprezentowało się 16  zespołów

Anna Majowicz

W kościele św. Maurycego zaprezentowało się 16 zespołów

Parafia św. Maurycego wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 85 we Wrocławiu po raz dziewiąty zorganizowały Festiwal Piosenki Religijnej.

Więcej ...

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego