Reklama

Niedziela Podlaska

Kościół otwiera bramę życia

Niedziela podlaska 4/2023, str. IV

Główny ołtarz poświęcony Trójcy Św.

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Główny ołtarz poświęcony Trójcy Św.

Uroczysta celebra sprawowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka była głównym punktem obchodów 300-lecia poświęcenia kościoła Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie, który od 5 czerwca 1991 r. pełni funkcję katedry.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybyłych gości, 10 stycznia, powitał proboszcz drohiczyński ks. kan. Wiesław Niemyjski. Wśród koncelebransów obecny był bp senior Antoni Dydycz oraz bp Łukasz Buzun – biskup pomocniczy kaliski.

W homilii bp Piotr Sawczuk nakreślił tło historyczne powstania i funkcjonowania obecnego kościoła katedralnego. Wspomniał przede wszystkim dzień 10 stycznia 1723 r., kiedy to biskup łucki Stefan Rupniewski dokonał konsekracji świątyni. Odwołując się do liturgii słowa biskup zwrócił uwagę na duchowy wymiar uroczystości: – Choć dziękujemy dziś Panu Bogu za łaski z przeszłości, za 300 lat istnienia kościoła Trójcy Świętej w Drohiczynie, naszej obecnej katedry, a wcześniej prokatedry, to jednak czujemy się przynagleni do bardzo ufnego powierzenia Panu naszej przyszłości. Fundamenty i mury naszej katedry zdają się być solidne, ale nasza intymna więź z Chrystusem, nasze chrześcijaństwo wygląda czasem jak wysłużony namiot, który chroni od deszczu i wiatru, ale nie daje gwarancji przetrwania nawałnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niewątpliwym umocnieniem naszej wiary jest wyznanie św. Piotra, który w Jezusie uznaje Mesjasza, Syna Bożego. Jego wyznanie skutkuje obietnicą Jezusa, który zapewnia, że stanie się opoką, na której zostanie zbudowany Kościół Chrystusowy i otrzyma władzę kluczy. – Klucze przekazane św. Piotrowi ma Kościół do dzisiaj i używa ich, otwiera przed ludźmi bramę życia. Czyni to za każdym razem, gdy sprawuje posługę sakramentalną – powiedział biskup.

W procesji z darami poszczególne delegacje przygotowały dary na rzecz kościoła katedralnego. Po Komunii świętej wybrzmiało radosne Te Deum, wyrażające wdzięczność Bogu i tym wszystkim osobom, które przyczyniły się do fundacji i budowy kościoła katedralnego oraz przez wieki dbały o tę świątynię.

Tak doniosła uroczystość stała się dobrą okazją, by wyróżnić medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej osoby zasłużone. Stosownego wprowadzenia do ceremonii wręczenia odznaczeń dokonał ks. kan. Jarosław Rzymski. Biskup Piotr Sawczuk udekorował wyznaczone osoby odpowiednim medalem i wręczył okolicznościowy dyplom. Złoty medal otrzymali: s. Gabriela Sieklucka, gen. bryg. Dariusz Łuczak oraz Henryk Wawryniuk; srebrny medal: Jan Kosiński; brązowy medal: Jan Adamczuk, Piotr Aramowicz, Andrzej Dębicki, Franciszek Gawina, Jan Gawina, Wiesław Guzek, Joanna Jarzębińska-Szczebiot, Andrzej Kłoczkowski, Alicja Kurek, Krystyna Łuniewska i Jolanta Michalska. W imieniu odznaczonych słowa wdzięczności wyraził Henryk Wawryniuk.

Reklama

Duchowym przygotowaniem do jubileuszowej Mszy św. była adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa różańcowa prowadzona przez przybyłe delegacje Kół Żywego Różańca pod kierunkiem Renaty Przewoźnik. Tuż przed Eucharystią wystąpił ks. kan. Zenon Czumaj, który przybliżył zebranym historię kościoła katedralnego w Drohiczynie.

W uroczystości udział wzięli kapłani z diecezji drohiczyńskiej i spoza jej granic, kanonicy Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej oraz pozostałych kapituł, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, Rycerze Drohiccy, Bractwo Kurkowe oraz Bractwo św. Józefa. O muzyczną oprawę liturgii zadbały chóry parafialne z Ciechanowca i z Drohiczyna. Natomiast drohiczyńską służbę ołtarza wsparli lektorzy z parafii w Knychówku.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-01-17 10:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rocznik Papieski 2020: ponad 1,3 mld katolików, więcej biskupów, mniej księży i osób konsekrowanych

Grażyna Kołek

Na koniec 2018 roku na świecie żyło 1329 mln katolików ochrzczonych, w Kościele było 5377 biskupów (łącznie z kardynałami i arcybiskupami), prawie 44 tys. diakonów stałych, niespełna 51 tys. braci zakonnych i ok. 642 tys. zakonnic. Te i wiele danych przynoszą dwa najnowsze opracowania Centralnego Urzędu Statystycznego Kościoła: Annuario Pontificio (Rocznik Papieski) 2020 i Annuarium Statisticum Ecclesiae (Rocznik Statystyczny Kościoła) 2018.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda odznaczył George`a Weigela

2024-05-14 09:47

Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP katolickiego pisarza, teologa i działacza społecznego George`a Weigela. Odznaczenie państwowe "za wybitne zasługi w działalności na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie" wręczone zostało podczas uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj