Reklama

Wiadomości

Encyklopedia prolife

Prezentacji raportu i monografii towarzyszyła debata z udziałem polityków,
prawników oraz dziennikarzy

Ordo Iuris

Prezentacji raportu i monografii towarzyszyła debata z udziałem polityków, prawników oraz dziennikarzy

Polska znajdowała się na 127. miejscu w światowym rankingu prawnej ochrony życia. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. nasz kraj awansował na 83. lokatę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Raport oceniający państwa został opracowany przez prawników z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. Jest częścią obszernej monografii naukowej na temat ochrony życia. – Aborcja i ochrona życia budzą skrajne emocje. Dlatego też przygotowaliśmy Encyklopedię prolife, do której każdy może sięgnąć, by znaleźć w niej rzetelną wiedzę naukową – powiedział Sébastien Meuwissen z Instytutu „Ordo Iuris”.

Prezentacji raportu i monografii towarzyszyła debata z udziałem polityków, prawników oraz dziennikarzy na temat współczesnych wyzwań, przed którymi stoi środowisko obrońców życia w naszym kraju. – W debacie publicznej na temat aborcji zderzamy się z manipulacją i kłamstwem na temat człowieka w jego pierwszym etapie życia. Dlatego też musimy mówić jasno, że chodzi o życie małego dziecka. Przecież każda matka i każdy ojciec widział na monitorze USG swoje dziecko przed narodzeniem – podkreślił red. Artur Stelmasiak z tygodnika Niedziela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Długa droga do Trybunału

Polska jest prawdopodobnie jedynym państwem na świecie, które w ostatnich dekadach sukcesywnie zwiększa ochronę życia dzieci nienarodzonych. Najpierw w 1993 r. ograniczono aborcję na żądanie, a później wydane zostały dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego: w 1997 i 2020 r. – Zbadaliśmy 196 państw pod względem regulacji prawnych ws. ochrony życia. Polska znajdowała się na 127. miejscu w światowym rankingu prawnej ochrony życia. Po wyroku TK w 2020 r., który uznał niezgodność aborcji eugenicznej z konstytucją, nasz kraj awansował na 83. lokatę – zaznaczył dr Marcin Olszówka, konstytucjonalista, współautor encyklopedii i rankingu pro-life. – Na czele rankingu znajdują się państwa, które nie różnicują ochrony życia ze względu na wiek, a dziecko w łonie matki ma taką samą ochronę prawną jak dorosły człowiek. Aborcja traktowana jest więc jak zabójstwo – dodał.

W debacie na temat ochrony życia uczestniczył także wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, który razem z dr. Bartłomiejem Wróblewskim reprezentował skargę poselską przed Trybunałem Konstytucyjnym. Uściński powiedział, że pomysł na zaskarżenie aborcji do TK ma długą historię, bo tego typu inicjatywa była już naturalnym krokiem w świetle orzeczenia Trybunału z 1997 r. – Gdy byłem starostą wołomińskim, razem z radnymi zmieniliśmy statut szpitala powiatowego tak, żeby zabijanie nienarodzonych dzieci nie było w nim możliwe. Oczywiście, spodziewaliśmy się, że wojewoda z Platformy Obywatelskiej uchyli nasz statut, ale w planach miałem drogę sądową, tak by sprawa z sądów ostatecznie trafiła też do TK. Gdy zostałem posłem, wspólnie z kolegami podjęliśmy kolejną inicjatywę – by Trybunał potwierdził niezgodność aborcji eugenicznej z konstytucją. Po wielu latach naszych starań doczekaliśmy się orzeczenia w 2020 r. – podkreślił min. Uściński.

Reklama

Racjonalne argumenty

Choć polski system prawny idzie pod prąd globalnej tendencji, to jednak wiele można poprawić w kwestiach społecznej, kulturowej, edukacyjnej, a także prawnej. – Kwestia zwiększenia poziomu ochrony życia tkwi w naszej świadomości. To od nas zależy, czy chcemy o to walczyć, czy jest to coś, czemu warto poświęcić nasze siły, a czasem nawet pozycję polityczną. Ta determinacja jest kluczowa – powiedziała poseł Anna Maria Siarkowska. Jej zdaniem, dyskusja na temat aborcji w Polsce jest zbyt emocjonalna i brakuje w niej merytorycznych oraz racjonalnych argumentów. Tymczasem po stronie obrońców życia są nauka, logika, prawda i zdrowy rozsądek.

Według uczestników debaty, obecne prawo musi się ustabilizować, podobnie jak było to po zmianach w latach 90. ub. wieku. Potrzebne są działania pomocowe państwa na rzecz rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi, rozwój hospicjów perinatalnych, działania społeczno-edukacyjne. – Według badań z 2012 r., aż 80% Polaków zgadzało się z opinią, że zawsze i niezależnie od okoliczności ludzkie życie powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. Mieliśmy dobry i stały trend społeczny, który teraz należy odbudować – podkreślił Stelmasiak.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2023-06-13 13:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Praw Dziecka przyznał honorową odznakę za promowanie życia

brpd.gov.pl

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przyznał Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka państwu Katarzynie i Mateuszowi Kłoskom, założycielom Fundacji Nasze Dzieci - Edukacja, Zdrowie, Wiara w Kornicach, która przeprowadziła wielką, ogólnopolską kampanię billboardową promującą życie i wartości rodzinne. Na plakatach widnieje m.in. grafika maleńkiego dziecka w sercu i napis: „Kochajcie się mamo i tato”.

Więcej ...

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...