Reklama

Niedziela Przemyska

Zróbmy miejsce Chrystusowi

Z sanktuarium św. Józefa wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy

Łukasz Sztolf

Z sanktuarium św. Józefa wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy

Mamy robić miejsce Chrystusowi w całym świecie, a najbardziej w naszym sercu – powiedział do zgromadzonych na Eucharystii abp Adam Szal.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami Przemyśla oraz miast i wsi archidiecezji przemyskiej przeszły procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy. Ponadto w Przemyślu kościół św. Józefa został wyniesiony do godności sanktuarium.

Procesję Bożego Ciała rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele księży salezjanów św. Józefa. Modlitwie przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Tuż po wstępie do Eucharystii hierarcha odczytał dekret, podnoszący rangę kościoła św. Józefa w Przemyślu do godności sanktuarium św. Józefa Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela. – Wszystkim wiernym, którzy będą pielgrzymować do przemyskiego sanktuarium św. Józefa oraz włączą się w dzieło ewangelizacji, z serca błogosławię – czytał w dekrecie metropolita przemyski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pasterz archidiecezji wygłosił także homilię do zgromadzonych wiernych. – Wzruszające są nasze katolickie procesje Bożego Ciała – powiedział abp Szal. I dodał: – Chrystus, obecny w Najświętszym Sakramencie, wędruje z nami ulicami miast i wiosek, i wchodzi w naszą codzienność. To piękny symbol i piękna rzeczywistość zawierająca w sobie niezwykle ważne przesłanie. Nasze życie chrześcijańskie ma właściwe znaczenie i sens, gdy wędrujemy razem z Chrystusem. Ważne jest to, abyśmy tę dzisiejszą uroczystość przeżyli z odpowiednim wewnętrznym nastawieniem.

Metropolita przemyski przypomniał, że tajemnica Eucharystii, szczególnie podkreślona w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest największym skarbem naszej wiary i bliską łącznością z samym Bogiem. – Wierzymy mocno, że Chrystus jest obecny w Najświętszym Sakramencie podczas Eucharystii, ale także w tabernakulum. Dziękujemy dzisiaj dobremu Bogu za to, że postanowił – co wypowiedział Jego Syn w Wieczerniku – byśmy jako Apostołowie i ich następcy czynili na pamiątkę to, co On uczynił w Wieczerniku i czego dokonał na Kalwarii. Pamiętajmy, że najpiękniejszym miejscem, gdzie obecny jest Chrystus, jest nasze serce – podkreślił hierarcha.

Reklama

Zapraszając nas do życia wiarą, abp Szal przywołał dwa przykłady, Maryję i Józefa, których wiara była niezwykła. Szczególnym przykładem wiary może być dla nas właśnie św. Józef, który czczony będzie od tego dnia w przemyskim sanktuarium. – Wiara św. Józefa była poddawana wielu próbom. Słowa przekazane przez Anioła, wyjaśniły mu dziewicze poczęcie Zbawiciela, a on w to uwierzył. Wkrótce pojawiły się nowe trudności – wskazał kaznodzieja.

Powołując się na słowa św. Jana Pawła II, abp Adam Szal zaznaczył, że św. Józef jest niezwykłym opiekunem i wychowawcą, który towarzyszył dorastaniu Jezusa. – My wszyscy otrzymaliśmy łaskę dotykania, przyjmowania do swojego serca Syna Bożego. [...] Dzisiaj prosimy św. Józefa, w nowo ustanowionym sanktuarium, aby pomagał nam budzić w sobie wiarę, podobną do tej, którą miała w sobie Maryja, jego oblubienica i jaką miał on sam.

Metropolita przemyski przywoływał także przykłady wiary ludzi świętych, m.in. św. Józefa Sebastiana Pelczara, który powołał parafię św. Józefa w Przemyślu, a także odniósł się do postaci Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy przez swoją wiarę i miłość do drugiego człowieka zostali zamordowani, a dziś oczekujemy na ich beatyfikację.

Na koniec homilii, skupiając się na uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, hierarcha zaznaczył, że procesja Bożego Ciała nie jest wydarzeniem wyłącznie dla ludzi wierzących. – Modlimy się o to, by Chrystus wychodząc z nami na ulicę miast i wiosek, przyszedł do innych ludzi, także do tych, którzy nie są zainteresowani uroczystością, którzy będą odwracać głowę i nie będą chcieli spojrzeć na Jezusa Eucharystycznego. Będziemy się modlić o to, aby światło łaski wiary dotarło także do nich.

Reklama

Na koniec Eucharystii jeden z księży salezjanów podziękował za dar wyniesienia kościoła św. Józefa do godności sanktuarium. – To nie tylko dar, ale i wezwanie. To nie tylko honor, ale także więcej pracy pastoralnej. Chcemy zapewnić, że wraz z uczynieniem naszej świątyni sanktuarium, chcemy razem z ks. Bosco – który mówił, że chleba i pracy wam nie zabraknie – podjąć się tej dodatkowej pracy – zapewniał kapłan.

Po zakończeniu Mszy św. z sanktuarium św. Józefa Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela wyruszyła procesja eucharystyczna ulicami miasta do czterech ołtarzy umieszczonych w wybranych lokalizacjach miasta: przy kościołach Świętej Trójcy, św. Marii Magdaleny u ojców franciszkanów, przy archikatedralnym soborze greckokatolickim św. Jana Chrzciciela i przy bazylice archikatedralnej w Przemyślu.

Tradycyjnie w uroczystości Bożego Ciała razem z licznie zgromadzonymi wiernym, kapłanami i zgromadzeniami zakonnymi uczestniczyli: abp Adam Szal, arcybiskup senior Józef Michalik, bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio, a wraz z nimi hierarcha Kościoła greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-14 08:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wezwany z drogi

Ks. Stanisław Wawrzkowicz 1938-2019

Archiwum parafii

Ks. Stanisław Wawrzkowicz 1938-2019

W listopadowy zmierzch śp. ks. Stanisław Wawrzkowicz szedł torować drogę tym, którzy oczekują na wejście na trakt niebieski w czyśćcu. Na przejściu dla pieszych stanął Jego anioł stróż z orędziem, że pora ruszyć w inną drogę – drogę do Pana. Uroczystościom eksporty przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Następnego dnia odbył się pogrzeb. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Homilię wygłosił ks. Józef Lizak

Więcej ...

Niesamowita święta Rita

Karol Porwich/Niedziela

22 maja 1628 r. jest dniem wyjątkowo gorącym. W niewielkim kościele wypełnionym pielgrzymami robi się duszno, wręcz nie do wytrzymania, właśnie w chwili, gdy odczytywany jest dekret papieski gloryfikujący świętą. Niespodziewanie zmarła otwiera oczy i kieruje je w stronę wiernych... Zapada absolutna cisza

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele