Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Potrzeba otwartych serc

Przygotowania do uroczystej Mszy św.

Adam Szewczyk

Przygotowania do uroczystej Mszy św.

Najwierniej na tchnienia Ducha Świętego odpowiadała i wprowadzała je w czyn Maryja – wskazał bp Henryk Wejman, odnosząc się do macierzyńskiej roli Maryi w życiu Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto NMP Matki Kościoła, które w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej posiada rangę uroczystości, obchodzone jest w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Wybór dnia jest nieprzypadkowy, bowiem Zesłanie Ducha Świętego stanowi początek działalności Kościoła.

W tym dniu w bazylice archikatedralnej w Szczecinie odprawiona została Eucharystia, której w asyście przybyłych kapłanów, przewodniczył bp Henryk Wejman. Wśród zgromadzonych wiernych nie zabrakło przedstawicieli wspólnot, stowarzyszeń i ruchów kościelnych działających w archidiecezji, bowiem tego dnia obchodzony jest również Dzień Jedności Wspólnot, a poniedziałkowa liturgia stanowiła jednocześnie początek Tygodnia Ewangelizacyjnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Henryk Wejman Przypomniał: – Duch Święty uczynił z zalęknionych apostołów odważnych i prężnie działających uczniów i to wtedy narodził się Kościół taki, jakim chciał go Jezus od początku. Jego duszą stał się Duch Święty, który go wciąż ożywia i jednoczy. Jako ludzie mamy ducha, który działa przez ciało. By ten nasz duch poprawnie myślał i potrafił prawdziwie kochać, trzeba mu wsparcia z zewnątrz. Takim wsparciem jest pomoc Ducha Świętego. […] Duch Święty uzdalnia nas do wiary i do modlitwy. Naszym zadaniem jest otwieranie się na Jego działanie, które teologia określa mianem otwieraniem się na Jego natchnienia. Bez otwartości na Niego doświadczymy jedynie martwoty i chaosu – mówił hierarcha.

Reklama

Biskup, przywołując słowa wschodniego bp. Ignacego z Latakii, wskazał czym byłby Kościół „odarty” z otwartości na Ducha Świętego: – Bez Ducha Świętego Bóg jest daleki, Chrystus jest tylko przeszłością, Ewangelia martwą literą, Kościół tylko organizacją, jego władza panowaniem, posłannictwo propagandą, kult przywoływaniem wspomnień, a postępowanie po chrześcijańsku, moralnością niewolników. W kontekście tych słów mamy uzasadnione powody, by nieustannie przywoływać tego Ducha i wciąż za Nim tęsknić. Zatem w niczym nie straciło na aktualności wołanie Jana Pawła II z 1979 r. z racji jego pielgrzymki do naszej ojczyzny: „Przyjdź Duchu Święty i odnów oblicze ziemi. Tej ziemi.”.

Wskazując na życiową pełną zawierzenia Bogu postawę Maryi bp Wejman ukazał, jak ważne i cenne jest podążanie śladem matki Jezusa. – Maryja matczyną opiekę nad nami okupiła całkowitym posłuszeństwem Bogu i wiernością Jego woli. Niech to jej poświęcenie dla nas dodaje nam odwagi, abyśmy się jej zawierzali bezgranicznie i zwracali się do niej o pomoc w każdej naszej potrzebie. Tę macierzyńską rolę nadal spełnia w Kościele, opiekuje się nami, braćmi Syna swego, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, póki nie zostaniemy doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-27 09:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XIV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast - 8 marca na Jasnej Górze

8 marca na Jasnej Górze odbędzie się Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Jak zwykle będzie to okazja przede wszystkim do wdzięczności za dar bycia kobietą i refleksja nad geniuszem kobiecego powołania, którego wzorem jest Maryja.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 30.): Słup soli czy sól ziemi?

2024-05-29 22:32

Materiał prasowy

Jak nie stracić nadziei w świecie pełnym cierpienia? W jaki sposób omijać duchowe zagrożenia? I czy te dzisiejsze czasy naprawdę są aż takie złe? Zapraszamy na trzydziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym spojrzeniu na niebezpieczeństwa zewnętrzne i wewnętrzne.

Więcej ...

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...