Reklama

Niedziela Świdnicka

Vivat Jezus w Dziećmorowicach

Wałbrzyscy rycerze podkreślają, że ważna jest dla nich satysfakcja z czynienia dobra dla innych ludzi, przez co sami stają się lepsi

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Wałbrzyscy rycerze podkreślają, że ważna jest dla nich satysfakcja z czynienia dobra dla innych ludzi, przez co sami stają się lepsi

Promują dobro, wzajemnie się wspierają, bronią Ojczyzny, rodziny i wiary. W ostatnim czasie zorganizowali wyjątkową imprezę integracyjną dla lokalnej społeczności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mowa o Zakonie Rycerzy Kolumba, którego członkowie, zrzeszeni w Radzie Lokalnej w Wałbrzychu, w ostatnią sobotę lipca zorganizowali przy kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Dziećmorowicach festyn rodzinny.

Rycerskie zasady

Założony 140 lat temu przez bł. ks. Michaela J. McGivneya Zakon Rycerzy Kolumba jest organizacją bratnią, skupiającą mężczyzn, zaangażowanych w parafiach, dla których ideałem jest postać Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryki. Zakon Rycerzy Kolumba, będący największą na świecie rzymskokatolicką organizacją charytatywną, zawitał do Polski w 2005 r. na zaproszenie Jana Pawła II. Od tego czasu powstało u nas blisko 100 rad rycerskich, które gromadzą około 7600 mężczyzn, w tym 860 duchownych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 2017 r. Zakon Rycerzy Kolumba ma swoją Radę Lokalną w Wałbrzychu, której patronuje św. Jan od Krzyża. Na czele rady stoi Andrzej Murzacz, a jej aktualnym kapelanem i duszpasterzem jest ks. Jarosław Zabłocki. Należy wspomnieć także ks. An-drzeja Sobaszka, pallotyna, który budował struktury w Wałbrzychu.

– Rycerze Kolumba kładą nacisk na wartości, które reprezentuje ich zakon. Miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, to zasady, którymi kierują się w swojej działalności charytatywnej i społecznej. Jako katolicy skupiają się na obronie Ojczyzny, rodziny i wiary – wyjaśnił Wielki Rycerz Rady Lokalnej. Ta aktywna i zaangażowana społeczność skupia obecnie 61 członków, którzy serdecznie zapraszają innych panów do dołączenia do zakonu. Rycerstwo Kolumba to miejsce dla mężczyzn, którzy chcą być lepsi, mieć ukształtowany kręgosłup etyczno-moralny i aktywnie wspierać Kościół.

Duchowa wspólnota

– W zakonie spotkałem się z prawdziwą męską solidarnością, która owocuje bezinteresowną pomocą wśród braci. Jestem tym bardzo zbudowany, ponieważ zawsze szukałem czegoś tak prawdziwego. Ta duchowa wspólnota bardzo mi odpowiada – powiedział nie tylko rycerz Kolumba, ale i joannita Dariusz Dębiński, podkreślając, że działalność rycerzy staje się punktem odniesienia dla wielu grup młodzieżowych. – Działalność w zakonie nie zamyka się tylko w męskim gronie. Nasze żony chętnie angażują się w różne przedsięwzięcia, często przygotowują posiłki i uczestniczą w wydarzeniach, takie jak to dzisiejsze.

Reklama

Należy wspomnieć, że Rycerze Kolumba związani są ściśle ze Związkiem Strzeleckim – Sudety, którego komendant Piotr Kmieć, także zastępca Wielkiego Rycerza Rady Lokalnej, obecny był na dziećmorowickim festynie.

Wałbrzyscy Rycerze Kolumba podkreślają, że ich satysfakcja wynika z czynienia dobra dla innych ludzi. Poprzez swoją aktywność i zaangażowanie w różnorodne inicjatywy społeczne rozwijają się jako osoby, a także wnoszą pozytywny wkład w życie lokalnej społeczności. Festyn w Dziećmorowicach był jednym z przykładów integracji i wspólnoty, które są tak istotne dla tego zakonu.

Ważnym punktem świętowania był obrzęd włączenia 3 chłopców do grona Giermków Rycerzy Kolumba. Pobłogosławił ich ks. Jarosław Zabłocki, a Andrzej Murzacz zachęcił nowych giermków do częstego używania pozdrowienia: Vivat Jezus!

Podziel się:

Oceń:

2023-08-08 12:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Rycerze Kolumba ze wsparciem dla samotnych matek

BPJG

O tym, że życie chrześcijańskie to nie indywidualizm, ale dar życia z innymi i dla innych przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Podziękował za ich świadectwo jedności i braterstwa. Podczas Pielgrzymki Rodzinnej Rycerzy Kolumba zainaugurowano peregrynację ikon św. Józefa z akcją „ŻYCIE MAM”, służąca wspieraniu Domów Samotnej Matki.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

L'Osservatore Romano - nowa forma na współczesne czasy

2024-05-17 12:56

Priorytety i wyzwania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zwiedzanie Rzymu w dwa dni, synodalne spotkanie proboszczów, dziesiąta rocznica kanonizacji Jana Pawła II, a także kard. Gianfranco Ravasi o korzeniach Jubileuszu - to tylko niektóre z artykułów polskiej wersji językowej miesięcznika L'Osservatore Romano, która ukazała się w formie elektronicznej z nową szatą graficzną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...