Reklama

Kościół

Mamy nowego nuncjusza

Wiedeń, balkon nuncjatury, 1998 r. Abp Antonio Filipazzi (pierwszy od prawej)

Osservatore Romano

Wiedeń, balkon nuncjatury, 1998 r. Abp Antonio Filipazzi (pierwszy od prawej)

Abp Antonio Filipazzi przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od początku XVIII wieku funkcjonuje w Rzymie Papieska Akademia Kościelna, która przygotowuje kadry papieskiej dyplomacji. Papieże przykładali dużą wagę do działalności tej Akademii, w związku z tym zmieniali jej profil tak, aby jak najlepiej przygotowywała kapłanów do służby w dyplomacji Stolicy Apostolskiej, a także w Sekretariacie Stanu i Kurii Rzymskiej. Prowadzone są tutaj specjalistyczne wykłady z dziedziny dyplomacji i kursy języków obcych dla stałej liczby – ok. 30 – alumnów. Studiowali tu późniejsi papieże: Klemens XIII, Leon XII, Leon XIII, Benedykt XV i Paweł VI.

W 1990 r. studia na Papieskiej Akademii Kościelnej rozpoczął młody ksiądz z diecezji Ventimiglia-San Remo – Antonio Guido Filipazzi. Urodził się 8 października 1963 r. w Melzo, małym miasteczku niedaleko Mediolanu. Po ukończeniu gimnazjum studiował teologię w Genui na katolickim uniwersytecie (Wydział Teologiczny Północnych Włoch). W 1987 r. uzyskał licencjat z teologii, a w następnym roku, 10 października, kard. Giuseppe Siri wyświęcił go na kapłana w Genui. W 1989 r. został inkardynowany do diecezji Ventimiglia-San Remo, gdzie był wikariuszem katedry Santa Maria Assunta w Ventimiglii i wykładowcą prawa kanonicznego w seminarium biskupim „Pio XI” w miejscowości Bordighera. Następnie biskup wysłał go na studia do Rzymu, gdzie 12 maja 1992 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża oraz dyplom Papieskiej Akademii Kościelnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po ukończeniu studiów zaczął pracę w dyplomacji papieskiej: w latach 1992-95 pracował w nuncjaturze apostolskiej na Sri Lance, w latach 1995-98 w nuncjaturze apostolskiej w Austrii, a w latach 1998 – 2003 w nuncjaturze w Niemczech. Następnie wrócił do Watykanu, gdzie w latach 2003-11 pracował w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Sekretariatu Stanu.

W 2011 r. papież Benedykt XVI najpierw mianował go arcybiskupem tytularnym Sutri (święcenia biskupie otrzymał w Bazylice św. Piotra), a krótko potem nuncjuszem apostolskim w Indonezji, gdzie posługiwał przez 7 lat. W 2017 r. papież Franciszek wysłał abp. Filipazziego, także jako nuncjusza, do Nigerii. Tam dotarła do niego wiadomość o nowej nominacji – na nuncjusza w Polsce.

Reklama

W wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu abp Antonio Filipazzi wspomniał o swoich związkach z Janem Pawłem II i z Polską. Powiedział: „Wzrastałem ze św. Janem Pawłem II”, a „rok po święceniach kapłańskich pojechałem z pielgrzymką do Polski”. Podczas tej wizyty przybył na Jasną Górę. Odwiedził też miejsce śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w obozie Auschwitz. Wyznał, że było to jego pierwsze doświadczenie, które na zawsze pozostanie dla niego poruszającym wspomnieniem. Wyjawił też, że jego kontakty z Polską były związane również z jego pobytem w nuncjaturze w Austrii, gdzie pracowały polskie siostry boromeuszki. Z humorem powiedział: – W Wiedniu mieliśmy Polskę w domu. I to sprawiło, że miał okazję wraz z nuncjuszem (był nim abp Donato Squicciarini) pojechać do Trzebnicy, a także do Wrocławia.

Osoby, które miały okazję lepiej go poznać, twierdzą, że abp Filipazzi jest nie tylko człowiekiem niezwykle inteligentnym, wszechstronnie wykształconym i dobrze przygotowanym do pełnienia swej misji w Kościele, ale także kapłanem głęboko uduchowionym. Należy więc serdecznie podziękować papieżowi Franciszkowi za to, że na nuncjusza w Polsce wybrał właśnie taką osobę.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-08-14 14:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz apostolski na Jasnej Górze: w tym świątecznym dniu przynoszę wam pozdrowienie od papieża Franciszka

Krzysztof Świertok

„Przynoszę wam w tym świątecznym dniu pozdrowienie od papieża Franciszka”, powiedział na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce. Abp Salvatore Pennacchio przewodniczył głównej Sumie odpustowej w uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst