Reklama

Niedziela Wrocławska

Być przy bliźnim

Radość z możliwości spotkania

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Radość z możliwości spotkania

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej znów stanęło na wysokości zadania i po raz czternasty przygotowało Pielgrzymkę Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół do Henrykowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Klasztor Księgi Henrykowskiej był miejscem radości, troski, wsparcia i dobrej zabawy – takiej prosto z serca. Ponad siedemdziesięciu wolontariuszy wrocławskiego KSM przygotowywało się do tego, aby móc jak najlepiej służyć osobom niepełnosprawnym, a także stworzyć dla nich jak najlepsze warunki pobytu w Henrykowie. Była to także okazja do zaproszenia na 30. rocznicę powstania KSM w archidiecezji wrocławskiej.

O radości była również mowa podczas homilii wygłoszonej przez ks. dr. Adama Łuźniaka, wikariusza generalnego metropolity wrocławskiego, w czasie Eucharystii sprawowanej w kościele Wniebowzięcia NMP w Henrykowie. Msza św. rozpoczynała całe wydarzenie. W przeczytanej Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej kluczową rolę odgrywa Maryja, która mówi do Jezusa: „Nie mają już wina”. – Możemy sobie wyobrazić, co mogło to znaczyć dla nowożeńców. Także i dziś byłby to poważny problem wizerunkowy. Bo wino jest symbolem radości. Tymczasem na weselu, na którym był Jezus i Maryja, brakowało wina: radości – powiedział kaznodzieja. I dodał: – Podobnie jest w naszym życiu. Możemy opływać we wszystko, mieć dużo rzeczy, a nie mieć radości życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważona została także postawa Maryi, która nie była obojętna na los nowożeńców: – W Ewangelii z Kany Galilejskiej Maryja pełni ważną rolę. Pierwsza to taka, że Maryja towarzyszy osobom, które są pozbawione radości. Widzi ich smutek, potrzeby i nie zostaje wobec nich obojętna. Podejmuje inicjatywę, aby znaleźć wino dla osób, które go potrzebują, czyli znaleźć radość życia dla tych, którzy jej potrzebują. A drugą jest działanie. Maryja uwrażliwia serce tych, którzy są fizycznie sprawni. Uwrażliwia serca ludzi na relację z człowiekiem potrzebującym – zaznaczył ks. Łuźniak i zachęcił do tego, aby Maryja wypraszała wrażliwość serca na osoby potrzebujące pomocy. Na zakończenie homilii kapłan zachęcił do modlitwy z prośbą o gotowość otwarcia swojego serca na każdego człowieka, który traci radość życia, który potrzebuje bratniej duszy obok siebie. Prośmy o to, żebyśmy byli gotowi zaoferować relację przeżywaną wraz z Maryją w Bogu.

Na zakończenie pielgrzymki młodzież z KSM zaśpiewała Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a do modlitwy włączyli się nie tylko KSM-owiczowie, ale wszyscy obecni przy scenie i pod namiotami. Ksiądz Kamil Kasztelan, asystent diecezjalny KSM Archidiecezji Wrocławskiej, zaprosił na następną pielgrzymkę – już piętnastą, która odbędzie się 24 sierpnia 2024 r.

Galeria zdjęć: KOD QR

Podziel się:

Oceń:

2023-08-29 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłość do pielgrzymowania

Beata Wawerska i Marianna Baraniecka

Anna Majowicz

Beata Wawerska i Marianna Baraniecka

Jutro (25 sierpnia) w Henrykowie odbędzie się IX Pielgrzymka i Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych ich rodzin i przyjaciół.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady