Reklama

Niedziela Częstochowska

Chór na 500 głosów

Marta Madejska i jej warsztatowi podopieczni

Marian Florek/Niedziela

Marta Madejska i jej warsztatowi podopieczni

Najważniejsze jest to, że byliśmy razem. Cieszę się, że na Eucharystii wybrzmiał potężny śpiew małych serc a wielkich głosów – raduje się ks. Łukasz Dybowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie 30 września zorganizowano II Warsztaty Muzyczne dla Parafialnych Schol Dziecięcych.

– Cieszymy się, że i w tym roku nasza propozycja spotkała się z dobrym odbiorem. Przyjechało 37 schol z naszej archidiecezji, a to jest ponad 500 dzieci. Warsztaty prowadziła Marta Madejska. Dzieci uczyły się nowych piosenek – mówi ks. Łukasz Dybowski, proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Repertuar warsztatów

– Dwa lata temu nagraliśmy 17 piosenek z muzyką moją i Piotra Grinholca oraz z tekstami ks. Romana Ceglarka i s. Eweliny Kobieli oraz moimi. Są to utwory proste, które mają dzieciom przybliżyć Komunię św. Płytę razem z książeczką wydała nasza kuria archidiecezjalna – informuje Marta Madejska, która prowadziła warsztaty dla schol parafialnych. – Pracowało się bardzo dobrze, bo dzieci były zdyscyplinowane i chętne do śpiewania. Miałam też do pomocy profesjonalnych muzyków: Daniela Pomorskiego, Filipa Filipskiego i Darka Bafeltowskiego, taki mój dream team. Moi koledzy wykazali się dużą cierpliwością. Fantastycznie współpracuje się też z ks. Łukaszem – przyznaje p. Marta.

Reklama

– Nasze warsztaty to jest też przygotowanie do przyszłorocznej peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszych parafiach. Stąd nauka nowych pieśni maryjnych. Najważniejsze jest to, że byliśmy razem. Cieszę się, że na Eucharystii wybrzmiał potężny śpiew małych serc a wielkich głosów. Mam nadzieję, że za rok uda się nam ponownie zorganizować kolejną edycję warsztatów muzycznych. Dziękuję moim parafianom za zaangażowanie w przygotowanie warsztatów, a szczególnie mamom dzieci z naszej scholi parafialnej liczącej ok. 50 osób, które też pięknie włączyły się w dzisiejsze spotkanie – cieszy się ks. Dybowski.

Uczestnicy

– Nasza schola liczy 16 dziewczynek i jest wielką pomocą dla parafii. Ona współtworzy liturgię. Nie tylko śpiewamy razem, ale też wyjeżdżamy na wycieczki. Przyszłość Kościoła zależy od tych dzieci. Kiedy o nie zadbamy, to wszystko się ułoży – podkreśla ks. Sebastian Ciastek, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach. Magdalena Rak przyjechała z córką jako pomoc przy zorganizowaniu wyjazdu rększowickiej scholi. – Moja córka lgnie do kościoła. Dzwoni do mnie do pracy i pyta: Mamo, o której są zajęcia scholi? Nasze dzieci lgną do kościoła i to nas cieszy, że przychodzą, że lubią śpiewać – zaznacza. Wioletta Sokołowska jest opiekunem scholi z Rększowic i mamą jednej z dziewczynek. – W chórku mamy dziewczynki od przedszkola do najstarszych klas szkoły podstawowej. Spotykamy się raz w tygodniu w piątek, kiedy ćwiczymy pieśni do niedzielnej Eucharystii. Takie próby uczą dzieci skupienia, dyscypliny. Jesteśmy na warsztatach, by im pokazać, że są też inne schole parafialne, że jest nas znacznie więcej. Takie spotkanie jest też ewangelizacją.

Ksiądz Tomasz Gryl, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej, przyjechał na warsztaty z ośmioosobową scholą, którą prowadzi Dorota Szumera. – Pod jej profesjonalną opieką dziewczynki ćwiczą i mogą się już zaprezentować w koncertach poza parafią na terenie gminy Poczesna. W warsztatach muzycznych uczestniczymy pierwszy raz. Jestem bardzo mile zaskoczony poziomem warsztatów. Dowiedziałem się na nich, w jaki sposób mam prowadzić śpiewającą grupę – zaznacza ks. Tomasz.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-10 14:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do bierzmowanych: jesteście Chrystusowi i maryjni

Maciej Orman/Niedziela

– Odkrywamy Maryję jako Matkę i do Niej się uciekamy, bo to jest testament Chrystusa z krzyża – powiedział abp Wacław Depo w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – sanktuarium Matki Bożej Pajęczańskiej Matki Kościoła. W święto Matki Kościoła metropolita częstochowski przewodniczył tam Mszy św., poświęcił odnowione ołtarze – św. Józefa i ukrzyżowania Pana Jezusa – oraz ambonę, a także udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady