Reklama

Niedziela Kielecka

Trwa inspirujący konkurs

Bp Marian Florczyk, Anna Zielińska-Brudek i ks. Paweł Ścisłowicz podczas gali
konkursowej 2022

T.D.

Bp Marian Florczyk, Anna Zielińska-Brudek i ks. Paweł Ścisłowicz podczas gali konkursowej 2022

„Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości św. Jana Pawła II” to tytuł konkursu wojewódzkiego, u genezy którego leży wspólna inicjatywa bp. Mariana Florczyka i Anny Zielińskiej-Brudek, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najważniejszym dla nas zadaniem, a nawet obowiązkiem jako ZLP jest docieranie do młodych talentów literackich. Temu mają służyć m.in. organizowane konkursy. Udział w nich jest inspiracją, punktem wyjścia do rozwijania i doskonalenia twórczości – mówi Anna Zielińska-Brudek. Przykładem jest konkurs „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”. Konkurs organizuje Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Tworzył świat wartości

– Konkurs jest sposobem utrwalania obecności papieża Polaka na ziemi świętokrzyskiej. Nie zastąpi go nikt. W tej trudnej rzeczywistości zachęcamy uczestników konkursu do twórczych przemyśleń. W nich odnosimy się do nauczania i dzieł Ojca Świętego, który stwarzał świat głębokich wartości. I te wzorce jego postępowania powinniśmy przekazywać następnemu pokoleniu – tłumaczy Zielińska-Brudek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorzy konkursu przypominają, że św. Jan Paweł II to nie tylko papież, ale i poeta. Pisał wiersze, poematy. Zamiłowanie do literatury Karol Wojtyła przejawiał już w czasach gimnazjalnych. Do pisania powrócił pod koniec życia. Twórczość literacka św. Jana Pawła II pozostaje pięknym świadectwem, a zarazem ogromnym wyzwaniem, abyśmy sami decydowali o własnym losie. I przez słowo mówione, pisane pokazywali głębię wrażliwości, godność, szacunek dla siebie oraz innych.

Atutem dotąd ocenianych, a przede wszystkim nagradzanych prac jest odwołanie się do miejsc i tradycji lokalnych, wspomnień rodzinnych o fenomenie papieża Polaka, dobrze prowadzona narracja, spójna fabuła i ponadczasowe przesłania.

Organizacyjnie

To trzecia edycja literackich zmagań konkursowych. W ostatniej jury oceniało 50 prac. Organizatorzy pragną wprowadzać nauczanie i dzieła Ojca Świętego do szerokiego grona odbiorców, by zwrócić ponownie uwagę czytelników i literatów amatorów na świat głębokich wartości i przekierować uwagę z codziennego pędu wydarzeń do świata medytacji i zadumy.

Reklama

Nadesłane utwory powinny być dotychczas niepublikowane i nienagradzane. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach, w zależności od wieku uczestników – do 19 lat i od 20 lat.

Wiersze lub opowiadania należy nadesłać na adres e-mailowy: kultura@wdk-kielce.pl w plikach w formatach doc, docx lub pdf można nadsyłać do 27 listopada. Osobom zainteresowanym udziałem w konkursie informacji udziela Bernadetta Kobyłecka, instruktor ds. upowszechniania kultury w Dziale Kultury WDK.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-07 09:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: bez prawdy i jedności nic nie jest autentyczne w naszym kapłańskim życiu

Bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Bez prawdy i jedności nic nie jest autentyczne w naszym kapłańskim życiu – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. z okazji Święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Więcej ...

Diabelski młyn

2024-05-25 10:27
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Kilka dni temu rozmawiałem z człowiekiem, który kilkadziesiąt lat temu wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i obserwuje polską politykę, acz ocenia przez pryzmat miejsca, w którym teraz żyje i pracuje – kraju uważanego za wzór dojrzałej demokracji. Dodam tylko, że w ostatnich latach mocno spolaryzowanego i kołysanego przez różnego rodzaju wewnętrzne spory typu ruch Black Lives Matter, czy „kultura woke” i wszystko co z tym związane.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 26.): Afekt i efekt

2024-05-25 20:50

mat. prasowy

Czy Maryja może być papieżem? Jak się modlił Jan Paweł II, kiedy kula przeszyła jego brzuch? I co właściwie ma wspólnego afekt z efektem? Zapraszamy na dwudziesty szósty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przywołuje trzy mało znane i niesamowite wypowiedzi św. Jana Pawła II o Maryi oraz opowiada o Jej roli w życiu i pontyfikacie papieża z Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić...

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania