Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Co oznacza świeca roratnia przy ołtarzu?

Niedziela Ogólnopolska 51/2023, str. 18

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytanie czytelnika: Co oznacza świeca roratnia przy ołtarzu?

Świeca roratnia, czyli „roratka”, została w ostatnim czasie nieco przyćmiona przez wieniec adwentowy, który stał się bardzo popularnym elementem towarzyszącym przygotowaniu do świąt nie tylko w liturgii, ale również w świecie popkultury. Na wieńcu zapala się świece symbolizujące kolejne niedziele Adwentu. Na pytanie, czym jest świeca roratnia, niektórzy błędnie wskazują na świece umieszczone na wieńcu. Pierwszy taki wieniec powstał dopiero w XIX wieku w Niemczech, a do Polski zwyczaj ten przywędrował w latach 20. XX wieku, świeca roratnia natomiast zagościła przy ołtarzu w okresie Adwentu już w XIII wieku. Teologia zaś, którą ta świeca wyraża, pielęgnowana jest od początku chrześcijaństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Roratka jest świecą, którą zapala się w czasie Mszy św. roratniej, czyli zasadniczo odprawianej jeszcze przed wschodem Słońca. Ciemny kościół symbolizuje świat, w którym ludzkość oczekiwała na przyjście Mesjasza. To również symbol życia współczesnego człowieka, w którego życiu nie narodził się jeszcze Chrystus, albo człowieka, który się od Niego oddalił. To wreszcie przestroga przed tym, jakie byłoby życie, gdyby Bóg nie przyszedł do człowieka w tajemnicy Wcielenia. W czasie Pasterki usłyszymy w pierwszym czytaniu proroctwo Izajasza: „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. (...) Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany” (Iz 9, 1. 5). To wszystko prowadzi do uwielbienia Boga za to, że stał się jednym z nas, by nas zbawić.

Reklama

Świeca roratnia, w zależności od miejscowego zwyczaju, rozjaśnia ciemny kościół, gdy jest zapalana w trakcie liturgii, lub rozświetla mroki już w momencie, kiedy wierni przed rozpoczęciem Rorat zbierają się w kościele. Roratka jest symbolem Maryi, która została wybrana przez Boga do tak wielkiego zadania. Niepokalaną symbolizują zatem biały lub żółty kolor świecy oraz niebieska wstążka, którą jest przyozdobiona świeca. Wśród ozdób nie brakuje również zielonych gałązek. W Adwencie bowiem czytamy u proroka Izajasza: „Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański” (Iz 11, 1-2). Duch Święty zstąpił właśnie na Maryję, aby mogła zostać zapoczątkowana tajemnica Wcielenia. Wybrana przez Boga kobieta z Nazaretu wywodziła się z rodu Dawida, a ojcem króla Dawida był Jesse.

A zatem świeca, która symbolizuje Maryję, jest w czasie Rorat rozświetlona, ponieważ to Maryja niesie Światłość świata – Jezusa Chrystusa. Ta Światłość jest już obecna w Maryi, dlatego została Ona nazwana Jutrzenką, Gwiazdą Zaranną. Tak jak ta gwiazda zapowiada wschód Słońca, tak Maryja zapowiada radość przyjścia Mesjasza. Kiedy przed celebracją Narodzenia Pańskiego kontemplujemy Maryję, widzimy już w Niej znak obecności Syna Bożego wśród ludzi – w historii pod Jej sercem, a dziś we wspólnocie Kościoła, w sakramentach i w słowie Bożym.

Podziel się:

Oceń:

+10 0
2023-12-12 09:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikAdwentowy: rozważanie słowa Bożego

Red.

Oto bowiem, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jest, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego