Reklama

Niedziela Przemyska

Oddali Mu pokłon

Niedziela przemyska 3/2024, str. I

W Pakoszówce z roku na rok jest nas coraz więcej

Ewa Brzozowska

W Pakoszówce z roku na rok jest nas coraz więcej

Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby złożyć dary, którymi są nasza modlitwa, Komunia św. i łączność z Chrystusem – powiedział abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Objawienia Pańskiego od kilku lat stała się okazją, aby wyjść na ulicę i w Orszakach Trzech Króli zamanifestować swoją wiarę i pragnienie, aby jak Mędrcy ze Wschodu iść za gwiazdą, by spotkać Nowonarodzonego Zbawiciela. Orszaki odbyły się w wielu miejscowościach. Były połączone z inscenizacją jasełek i wspólnym kolędowaniem.

Trzej Królowie w Przemyślu

W Przemyślu wierni udali się z archikatedry na miejski rynek. Pierwszym punktem wydarzenia była Eucharystia sprawowana przez abp. Józefa Michalika. Podczas homilii senior archidiecezji przemyskiej przypomniał wiernym, że święto Trzech Króli, którym motywowane jest organizowanie orszaku, jest przede wszystkim dniem uroczystości Objawienia Pańskiego. – Widzimy, że aby rozpoznać Pana Boga, Jego obecność, Jego działanie, nawet by poznać i uznać Jego miłość i gotowość pomocy, której nieustannie udziela ludziom, trzeba się niekiedy potrudzić, tak jak się trudzili ci Mędrcy – mówił abp Michalik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha zauważył, że wędrówka Trzech Króli musiała być bardzo trudna. Podobnie jest z naszą duchową wędrówką. – Żeby dotrzeć do Jezusa, do prawdy o Bogu, trzeba mieć odwagę poszukiwania. Trzeba mieć wrażliwość rozeznania tych znaków, które po drodze mogą nam być ofiarowywane. Potrzeba tego dodatkowego słuchu, odwagi i wytrwałości, żeby dotrzeć do prawdy, która się kryje za tymi znakami.

Arcybiskup Józef Michalik zaprosił wiernych w przemyskiej katedrze do ponownego zastanowienia się nad tajemnicą Bożego Narodzenia. Podkreślił, że wydarzenie to jest związane z narodzinami nowego człowieczeństwa: – To czas przywrócenia ludziom godności dziecięctwa Bożego. Dokonało się to przez nasz chrzest. Kaznodzieja wskazał również, aby w tym niezwykłym dniu, razem z pasterzami i Mędrcami starać się rozpoznać w Jezusie Zbawiciela, który przyszedł, aby wyzwolić nas z więzów szatana i pokazać nam ścieżkę do Boga.

Reklama

Po zakończeniu modlitwy zgromadzeni w świątyni uformowali piękny, barwny orszak, by następnie ze śpiewem kolęd na ustach wyruszyć ulicami Franciszkańską i Kazimierzowską i dotrzeć na rynek Przemyśla, gdzie znajduje się betlejemska szopka. Po przybyciu do celu nadal trwało kolędowanie, w które włączyła się młodzież z ks. Marcinem Wilkiem, archidiecezjalnym duszpasterzem młodzieży, a także zespół działający przy kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu. Całości towarzyszyła także Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”.

Na zakończenie spotkania dzieci zgromadzone na miejskim rynku zostały obdarowane cukierkami. Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Przemyślu byli: prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Centrum Kultury i Nauki Zamek oraz Radio FARA – rozgłośnia archidiecezji przemyskiej.

Orszak w Krośnie

Z kolei w Krośnie, w sanktuarium św. Jana Pawła II, Mszy św. rozpoczynającej Orszak Trzech Króli przewodniczył abp Adam Szal. Podczas homilii hierarcha mówił, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt związanych z Bożym Narodzeniem. – Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby złożyć dary. Dary najcenniejsze ze swojego serca, którymi są nasza modlitwa, Komunia św. i łączność z Chrystusem – zaznaczył metropolita przemyski.

Jak mówił hierarcha, ważnym symbolem Objawienia Pańskiego jest światło, które pod postacią gwiazdy prowadziło Mędrców w kierunku Betlejem. – Prowadziła ich do miejsca, gdzie urodził się Król. Konsekwencją wędrówki była ich wiara. Znaleźli Jezusa w stajence, oddali pokłon kierowani wiarą, że to Dziecko, które przyszło na świat w tak nieoczekiwanym miejscu i momencie, jest Zbawicielem świata – podkreślił abp Szal.

Metropolita przemyski zaznaczył, że chcemy dołączyć do tego orszaku Mędrów, aby zastanowić się, czym to wydarzenie jest dla nas. Tym bardziej więc symbol gwiazdy jest aktualny także dla nas, 2000 lat po Bożym Narodzeniu. – Ta gwiazda ma być dla nas symbolem czegoś, co ma nas doprowadzić do Pana Boga, ma nas doprowadzić do szczęścia, do spotkania z Chrystusem – powiedział abp Szal. Następnie pasterz archidiecezji przemyskiej zaprosił wiernych, by światło gwiazdy przepełniało naszą wiarę, którą będziemy dzielić się z innymi.

Reklama

Po zakończonej Mszy św. przed sanktuarium św. Jana Pawła II uformowano Orszak Trzech Króli, który następnie przemaszerował na miejski rynek. Tam nie zabrakło wspólnego kolędowania, a ważnym punktem stało się ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy strój kolędniczy.

Warto zaznaczyć, że głównym organizatorem orszaku w Krośnie były Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa Księży Michalitów w Krośnie. Ponadto w animację liturgii w kościele włączyli się członkowie zespołu wokalnego „Wesołe Nutki”, który działa przy sanktuarium św. Jana Pawła II oraz scholi z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krośnie-Polance.

Objawienie Pańskie w Pakoszówce

Zorganizowany w Pakoszówce już po raz siódmy Orszak Trzech Króli, pod honorowym patronatem abp. Adama Szala, był okazją do nawiązania do wydarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. odprawianą przez ks. Bolesława Koniecznego – proboszcza parafii i ks. Macieja Dżugana, który wygłosił piękną homilię. Po Mszy św. kolorowy pochód ruszył za gwiazdą betlejemską, Maryją, Józefem oraz Królami. Następnie przed Domem Kultury odbyły się jasełka, w których udział wzięli mieszkańcy Pakoszówki, młodzież i dzieci ze Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Przedszkola w Pakoszówce. Występ uświetnił śpiewem zespół „Pakoszowianie”. Aktorzy wykazali się niezwykłym talentem i odwagą. W tym roku pojawiły się postaci: św. Łukasza, św. Jana Pawła II, św. Elżbiety, Zachariasza, Teofila, Archanioła Gabriela, bł. kard. Wyszyńskiego, bł. rodziny Ulmów, aniołów, górali i pastuszków. Za piękne występy wszystkim uczestnikom podziękowała pani Halina Kaczmarska, prezes stowarzyszenia. Inicjatywa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Pakoszówka na stałe wpisała się do kalendarza parafialnego, stając się okazją do integracji społeczności, poczucia wspólnoty i radosnego przeżywania Dnia Objawienia Pańskiego.

Wspólne kolędowanie w Medyce

Także w Medyce zorganizowano Orszak Trzech Króli, który rozpoczął się Eucharystią sprawowaną w kościele parafialnym przez ks. Dariusza Pruchnickiego, proboszcza parafii. Następnie orszak przeszedł do budynku szkoły podstawowej, gdzie odbyły się jasełka przedstawiane przez uczniów pod kierownictwem ks. Roberta Rakoczego. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i profesjonalnie odegrali swoje role. Był również gościnny występ przedszkolaków, wspólne kolędowanie oraz agapa przygotowana przez Medyckie Koło Gospodyń i Akcję Katolicką. Nad całością przedstawienia oraz organizacją orszaku czuwali: Ewa Szołek, Sylwia Chomik, Elżbieta Broda, Małgorzata Kania, Bernadeta Golik, Ilona Łupieniak, a także nieocenioną pomocą wsparli nas: A. Jakubiak, M. Kościelny, A. Gawron, P. Drozdowicz. Jak widać, praca zespołowa przynosi świetne efekty. Serdecznie wszystkim dziękujemy, a wspaniałym uczniom i przedszkolakom gratulujemy niesamowitego występu. Orszak odbył się dzięki współpracy wójta gminy Medyka, parafii w Medyce, GCK, szkoły podstawowej, przedszkola oraz Koła Gospodyń.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-16 12:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

My, dzieci Kresów wołamy o pamięć

Bracia Jan i Filip Rusieccy zostali odznaczeni odznaką Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

Marian Boczar

Bracia Jan i Filip Rusieccy zostali odznaczeni odznaką Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

Wciąż są podejmowane próby zamazywania zbrodni na Polakach, a także fałszowania prawd historycznych – powiedział abp Józef Michalik.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady