Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Co mówią usta

Adobe Stock

Mogą wyrazić – bez słów – radość, niezadowolenie lub smutek, ale mogą również przekazać informacje o stanie zdrowia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wargach i wokół nich czasem pojawiają się zmiany, które mogą być tylko defektem kosmetycznym, ale mogą być również sygnałem chorobowym.

Pierzchnięcie warg

Jednym z problemów, które pojawiają się zwłaszcza zimą, jest pierzchnięcie ust. Naskórek w obszarze czerwieni wargowej jest wyjątkowo cienki i delikatny, dlatego łatwo wysycha i pęka. Przyczyną bolesnego i powodującego dyskomfort problemu mogą być warunki zewnętrzne – mróz i wiatr, ale także silne nasłonecznienie. Do pierzchnięcia warg mogą się przyczynić zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy, oraz złe nawyki, takie jak oblizywanie czy przygryzanie ust. Nadmierne wysychanie warg może być również spowodowane odwodnieniem organizmu, niedoborem niektórych witamin, m.in. A lub E, i składników mineralnych, działaniem żelu do mycia twarzy czy kremu do jej pielęgnacji. Środki zaradcze to: likwidacja przyczyny, tj. zastosowanie preparatów ochronnych do ust odpowiednich do pogody, opanowanie złych nawyków, zadbanie o właściwą wilgotność pomieszczeń w domu i w pracy, codzienne nawadnianie organizmu i wzbogacenie diety.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Opryszczka

Usta są miejscem, gdzie najczęściej lokalizują się objawy opryszczki wargowej. Chorobę, potocznie zwaną zimnem, wywołuje wirus HSV-1, a jej pierwszym sygnałem jest swędzenie lub pieczenie skóry w miejscu, gdzie wkrótce wystąpią widoczne zmiany. Kolejne etapy to zaczerwienienie, mała grudka i wypełnione surowiczym płynem pęcherzyki, które po kilku dniach pękają, a miejsce to pokrywa się strupkami. Chociaż zwykle po kilkunastu dniach opryszczka mija, nie pozostawiając śladów, to ma ona jednak tendencję do nawrotów. Warto jej zapobiegać. Wystarczy stosować zasady higieny: nie używać cudzych szminek ani naczyń, zwłaszcza służących do picia, sztućców, ręczników, kubeczków do mycia zębów, maszynek do golenia. Trzeba też zachować dystans wobec osoby, u której wystąpiły zmiany. Warto pamiętać, że opryszczka pojawia się przy obniżonej odporności, po nadmiernym schłodzeniu lub przegrzaniu organizmu, a także pod wpływem stresu.

Reklama

Zapalenie kącików ust

Bolesne i piekące zmiany w rejonie kącików ust, występujące jednostronnie lub obustronnie, potocznie nazywane są zajadami. Najczęściej są one wywoływane przez bakterie lub drożdżaki. Mogą też mieć inne przyczyny, takie jak: alergie kontaktowe, niedobory witamin, choroby ogólne lub podrażnienie mechaniczne wywołane przez aparat ortodontyczny. Ponieważ większość tego typu zmian rozwija się na podłożu infekcyjnym, można zaaplikować miejscowo, dostępne bez recepty, maści lub kremy na zajady, działające przeciwbakteryjnie i zapobiegające rozwojowi drożdżaków. Zwykle zawierają one także składniki nawilżające i łagodzące podrażnienia. Tradycyjnym sposobem stosowanym na taką przypadłość jest też miód. Przy braku poprawy trzeba się zwrócić do lekarza rodzinnego lub dermatologa, bo ustalenie, czy zajady rozwijają się w wyniku awitaminozy, alergii, na podłożu cukrzycy czy z innych przyczyn, jest istotne.

Zmiana koloru ust

Jeszcze jednym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest zabarwienie czerwieni wargowej. Jeżeli naturalny kolor ust danej osoby zmienia się, może to być sygnał poważnej choroby. Odcienie bladoróżowy, szarawy czy sinawy mogą być wynikiem anemii, a także chorób układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego.

Tekst ma charakter informacyjny i nie stanowi porady w sensie medycznym,

Podziel się:

Oceń:

2024-02-05 19:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Zdrowia tworzy Narodowy Program Prokreacji

fotolia.com

Specjalny zespół w ministerstwie zdrowia pracuje nad założeniami Narodowego Programu Prokreacji, który miałby ruszyć i być finansowany z budżetu państwa od przyszłego roku.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady