Reklama

Aspekty

Służą Jezusowi w Jego winnicy

2024-02-06 10:37

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2024, str. I

We Wschowie prowadzimy duże przedszkole, mamy
sobotnie oratorium – powiedziała s. Teresa (z lewej)

Karolina Krasowska

We Wschowie prowadzimy duże przedszkole, mamy sobotnie oratorium – powiedziała s. Teresa (z lewej)

W życiu osób konsekrowanych najważniejsze są składane śluby. To praktyka rad ewangelicznych w sposób radykalny stanowi centrum życia zakonnego – stwierdził bp Paweł Socha podczas diecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. i jest obchodzony w Kościele 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. Tegoroczne obchody w naszej diecezji odbyły się 3 lutego w Rokitnie. Spotkanie w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej przebiegało pod hasłem: „Konsekrowani aktywni we wspólnocie Kościoła”. Rozpoczęło się w domu rekolekcyjnym konferencją o. Piotra Paradowskiego OFMConv z Zielonej Góry, oraz wspólną modlitwą przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Następnie w bazylice rokitniańskiej została odprawiona Msza św. z odnowieniem ślubów zakonnych, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Homilię wygłosił bp Paweł Socha, który od 1951 r. należy do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. W homilii biskup senior podkreślił, że osoby życia konsekrowanego realizują swoje powołanie w sposób radykalny, a więc całkowite oddanie się Bogu przez trzy śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Jak zaznaczył, ich rezygnacja z małżeństwa i posiadania rodziny znajduje swoje przedłużenie w służbie bliźnim. – Miłość oblubienicy dla Oblubieńca znajduje swoje przedłużenie w miłości do tych, których wszyscy opuścili. To właśnie osoby konsekrowane są najbardziej wrażliwe na opuszczone dzieci, sieroty, niepełnosprawnych i uchodźców – zauważył biskup senior. Zwrócił uwagę, że w tych zgromadzeniach, gdzie często praktykuje się adorację Najświętszego Sakramentu, jest nie tylko więcej powołań, ale zachodzi ogromna przemiana na podobieństwo Chrystusa.

Dziękczynienie za dar powołania

– Pracujemy w parafii jako katechetki. Jedna z sióstr posługuje w zakrystii, a jeszcze inna przy kościele. W ten sposób służymy naszym parafianom – powiedziała s. Regina, przełożona Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Służebniczki dębickie posługują w parafii NMP Królowej Polski w Głogowie. – Powołanie do życia konsekrowanego, oprócz daru życia, jest dla mnie największym darem, jakim Pan Bóg mnie obdarzył. To On mnie powołał, a ja odpowiedziałam na to wezwanie. Dziś towarzyszy mi przede wszystkim wdzięczność za ten dar, za to, że mogę służyć Panu Jezusowi w Jego winnicy – dodała przełożona wspólnoty z Głogowa. W modlitwie w Rokitnie uczestniczyła s. Teresa Staszewska ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki we Wschowie. Siostry salezjanki posługują w parafii farnej św. Stanisława Biskupa i Męczennika. – Dzisiejszy dzień jest dla mnie ogromnym dziękczynieniem za wszelkie łaski, które Pan Bóg udzielał mnie i mojemu zgromadzeniu przez te lata. To dziękczynienie łączę ze św. Janem Pawłem II, który ustanowił Dzień Życia Konsekrowanego. To dla mnie zaczerpnięcie sił do dalszego życia, przeżywanie w dziękczynieniu w bliskości i obecności Pana Jezusa – powiedziała s. Teresa. – Jesteśmy salezjankami, więc żyjemy wśród dzieci i młodzieży. We Wschowie prowadzimy duże przedszkole, mamy sobotnie oratorium, gdzie dzieci przychodzą, by się pobawić i z nami pomodlić. To jest przede wszystkim nasz charyzmat – dodała.

Oddanie się Chrystusowi

Jak wyjaśnia rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha, życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. Dokonuje się to najczęściej przez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego (życie pustelnicze, dziewictwo lub wdowieństwo). Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję, angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, albo poświęcając się wyłącznie modlitwie. Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje 168 sióstr z 17 żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz 96 zakonników, kapłanów i braci z 10 zgromadzeń męskich. Kilka kobiet podejmuje również indywidualne życie konsekrowane jako wdowy bądź dziewice.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukierunkowani na niebo

Msza św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice

Karolina Krasowska

Msza św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Więcej ...

Ksiądz Blachnicki – człowiek odwagi

Ks. Franciszek Blachnicki

oaza.pl

Ks. Franciszek Blachnicki

Wokół tematu śmierci ks. Franciszka Blachnickiego pojawiły się nowe pytania i odpowiedzi.

Więcej ...

Kard. Parolin: hipoteza europejskiej interwencji wojskowej na Ukrainie „przerażająca”

2024-02-28 07:05

Adobe Stock

Swoimi obawami dotyczącymi eskalacji konfliktu w Europie i na Bliskim Wschodzie podzielił się dziś z dziennikarzami kardynał Pietro Parolin. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wziął udział w ceremonii wręczenia nagród w konkursie „Gospodarka i społeczeństwo” promowanym przez Fundację Centesimus Annus - pro Pontifice. która odbyła się dziś po południu w Istituto Maria Bambina w Rzymie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Każda spowiedź jest jak kąpiel odradzająca i...

Wiara

Każda spowiedź jest jak kąpiel odradzająca i...

Rzym: 27 kwietnia 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II

Kościół

Rzym: 27 kwietnia 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II

Siedem słów Jezusa z krzyża -

Wiara

Siedem słów Jezusa z krzyża - "Boże mój, Boże mój,...

Słowo na dziś zachęca, byśmy rozpoczęli drogę...

Wiara

Słowo na dziś zachęca, byśmy rozpoczęli drogę...

Modlitwa przy krzyżu słynącym szczególnymi łaskami

Jasna Góra

Modlitwa przy krzyżu słynącym szczególnymi łaskami

Drobiazgi wystawiają na próbę moją miłość i są jej...

Wiara

Drobiazgi wystawiają na próbę moją miłość i są jej...

Alicja Ostolska: Wierzę w Jego plan

Wiara

Alicja Ostolska: Wierzę w Jego plan

Szansa na Wielki Post - wyjątkowe rekolekcje w...

Kościół

Szansa na Wielki Post - wyjątkowe rekolekcje w...

Szczecin: Abp Andrzej Dzięga przechodzi na emeryturę

Kościół

Szczecin: Abp Andrzej Dzięga przechodzi na emeryturę