Reklama

Aspekty

To przyciąga młodzież

2024-02-06 10:37

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2024, str. IV

Gościem debaty była Diana Paulińska,
psycholog, seksuolog i logoterapeuta

Maciej Krawcewicz

Gościem debaty była Diana Paulińska, psycholog, seksuolog i logoterapeuta

Po raz 15. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprosiło do rozmowy o wszystkim, co dotyczy miłości. Mowa oczywiście o Debacie Walentynkowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Debaty Walentynkowe to spotkania otwarte, kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. – Ta tematyka rzeczywiście przyciąga i młodzież chętnie uczestniczy w takich spotkaniach, bo dotyczą ich życia, codzienności – mówi ks. Marcin Bobowicz, asystent diecezjalny KSM. – Zapraszamy gości, specjalistów w danej dziedzinie, którzy przedstawiają różne kwestie także pod kątem wiary, co dzisiaj w społeczeństwie jest często pomijane czy lekceważone. Nasze debaty to jeden ze sposobów promowania wartości.

Czy takie działania są skuteczne? – Pięknie byłoby, gdyby wszyscy pod wpływem takich spotkań zaczęli zastanawiać się głębiej nad swoim życiem. Ale na pewno widać, że młodzież jest ciekawa, ponieważ z sali zawsze padają pytania zrodzone z ich doświadczenia. Nie jesteśmy w stanie nikogo nakłonić do zmian w życiu, jednak cieszę się, że te spotkania inspirują do myślenia i otwarcia się na inny punkt widzenia – uważa ks. Marcin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warte podkreślenia jest to, że w Debatach Walentynkowych nie uczestniczy wyłącznie specjalnie wyselekcjonowana młodzież, będąca blisko Kościoła, formująca się we wspólnotach, ale są to ludzie o różnych poglądach, co bardzo cieszy organizatorów.

Bez tabu

Tym razem tematem przewodnim debaty były: „Seks, wiara i świat”. – Postanowiliśmy trochę przełamać tabu, zwłaszcza że są to ważne tematy, które powinno się poruszać z młodzieżą – podkreśla Anita Foryś z Koła Akademickiego KSM. – Na ogół to, co dotyczy seksu, jest tematem dla wielu osób krępującym, po raz pierwszy na poważnie poruszanym na lekcjach biologii czy wychowania do życia w rodzinie. Tymczasem warto o tym rozmawiać otwarcie, bez wstydu.

Edukacja seksualna w szkole nie wyczerpuje tematu. – Sporo osób nie chodzi na takie zajęcia, wypisują się z różnych powodów. Dlatego też wychodzimy ze spotkaniem, na które każdy może przyjść, zadać pytanie albo po prostu posłuchać, bo włączanie się w dyskusję nie jest obowiązkowe. Na sali mamy dużo osób, więc debatowanie wychodzi ciekawie – podkreśla Anita.

Reklama

Debaty Walentynkowe to z jednej strony okazja do podzielenia się doświadczeniem i dania świadectwa, a z drugiej strony – pewne umocnienie, kiedy widzi się innych młodych ludzi żyjących wartościami. Wśród uczestników spotkania byli Marta Dudek, studentka psychologii oraz Kamil Graczyk, student logistyki, którzy prywatnie są parą. – Dzisiejszy świat niezbyt sprzyja ludziom, którzy chcą zachować czystość do ślubu. Jest naprawdę duża presja społeczna, żeby mieszkać ze sobą przed ślubem, przetestować się, sprawdzić, czy to na pewno właściwy partner. Dzięki takim spotkaniom, jak dzisiejsze, można poznać różne argumenty, nie tylko kościelne, ale też np. psychologiczne na temat tego, że warto poczekać. Chcemy wychodzić poza pewne ramy, bo jednak jesteśmy katolikami – mówią. – Zależy nam na wytrwaniu w czystości do ślubu i takie spotkania motywują nas.

Jak do tego podejść?

Gościem debaty była Diana Paulińska, psycholog, seksuolog i logoterapeuta, prowadząca na Facebooku profil Czystość dla Małżeństwa. W auli Uniwersytetu Zielonogórskiego zachęcała, by starać się nie kojarzyć czystości przedmałżeńskiej z lękiem. – Decydujmy się na czystość nie ze strachu przed Bogiem, grzechem, piekłem, ale np. dlatego, że chcemy budować swoją relację w inny sposób. Chcemy rozwijać komunikację, poznawać siebie przed ślubem, żeby wejść w to małżeństwo świadomie, tym bardziej, że z perspektywy chrześcijańskiej to jest przestrzeń, w którą wchodzimy do końca życia. Warto więc stawiać na to, co jest o wiele bardziej stałe, niż seksualność, która na pewno się zmieni.

Jeśli jesteście ciekawi, o czym mówiła Diana Paulińska, zajrzyjcie na naszą stronę: aspekty.niedziela.pl.

Podziel się:

Oceń:

0 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pan Bóg skuteczniejszym pocieszycielem niż dopalacze

Krzysztof Świderski

– Pan Bóg jest wszechmocny. Jak On pocieszy, to już nie trzeba żadnego dopalacza, żadnego innego pocieszyciela. Warto skorzystać z tego prezentu – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie bierzmowania w parafii św. Antoniego w Sieniawie.

Więcej ...

Świadectwo: Abp Fulton Sheen uratował nasze nowonarodzone dziecko

2024-02-27 21:00

pl.wikipedia.org

Bonnie i Travis Engstrom dowiadują się, że kolejny raz zostaną rodzicami. W trakcie oczekiwania na dziecko odkrywają kazania abp. Fultona Sheena. Jednomyślnie postanawiają nadać dziecku imię na cześć arcybiskupa. Nie wiedzą jeszcze wtedy, że to jego wstawiennictwo uratuje życie ich maleństwa... W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

Więcej ...

Na jakie inwestycje stać dziś samorządy?

2024-02-28 09:06

Mat.prasowy

9. edycja Europejskiego Kongresu Samorządów, w którym weźmie udział ponad 2000 uczestników z ponad 30 krajów, odbędzie się w Mikołajkach w dniach 4 – 5 marca 2024. Program obejmuje blisko 200 wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji. Jednym z paneli dyskusyjnych, który odbędzie się w ramach Kongresu, będzie panel „Na jakie inwestycje stać dziś samorządy?”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Każda spowiedź jest jak kąpiel odradzająca i...

Wiara

Każda spowiedź jest jak kąpiel odradzająca i...

Rzym: 27 kwietnia 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II

Kościół

Rzym: 27 kwietnia 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II

Siedem słów Jezusa z krzyża -

Wiara

Siedem słów Jezusa z krzyża - "Boże mój, Boże mój,...

Słowo na dziś zachęca, byśmy rozpoczęli drogę...

Wiara

Słowo na dziś zachęca, byśmy rozpoczęli drogę...

Modlitwa przy krzyżu słynącym szczególnymi łaskami

Jasna Góra

Modlitwa przy krzyżu słynącym szczególnymi łaskami

Drobiazgi wystawiają na próbę moją miłość i są jej...

Wiara

Drobiazgi wystawiają na próbę moją miłość i są jej...

Alicja Ostolska: Wierzę w Jego plan

Wiara

Alicja Ostolska: Wierzę w Jego plan

Szansa na Wielki Post - wyjątkowe rekolekcje w...

Kościół

Szansa na Wielki Post - wyjątkowe rekolekcje w...

Szczecin: Abp Andrzej Dzięga przechodzi na emeryturę

Kościół

Szczecin: Abp Andrzej Dzięga przechodzi na emeryturę