Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ratują zabytkowy kościół

Uczestnicy spotkania

Adam Łazar

Uczestnicy spotkania

W Domu Kultury w Krowicy Samej odbyło się spotkanie zatytułowane „Kresy najbliższe”, poświęcone kościołowi św. Józefa w Hruszowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu 18 lutego udział wzięło liczne grono osób związanych z historią i lokalnym samorządem, a także mieszkańcy gminy, a zwłaszcza miejscowości: Krowica Sama, Krowica Hołodowska, Budomierz, Krowica Lasowa. Obejrzeli oni dokumentalny film Hruszów – wspólnota ponad granicą, w reżyserii Mateusza Osiadacza, zrealizowany przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. Swoją premierę miał on w lipcu ubiegłego roku w Lubaczowie podczas trwania Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Na temat filmu, historii Hruszowa i zbudowanego w nim kościółka wypowiadali się historycy: dr Marcin Gapski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie ds. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Mateusz Osiadacz, reżyser filmu oraz Tomasz Róg, historyk regionalista z Cieszanowa.

Trochę historii

Kościół św. Józefa w Hruszowie został wybudowany w 1898 r. jako kaplica dworska. Głównym fundatorem był Franciszek Wojciech Dzierżykaj-Morawski herbu Nałęcz. Z wypisów Archiwum Archidiecezji Lwowskiej w Lubaczowie wynika, że obiekt od samego początku służył wojsku, które stacjonowało w pobliskich koszarach. Po drugiej wojnie światowej świątynia podzieliła los innych, które znalazły się poza granicami Polski. Była użytkowana jako magazyn rolny przez miejscowy kołchoz, który zlikwidowano w 1991 r. Kościółek popadał w ruinę. Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych we współpracy z Gminą Lubaczów postanowiło ratować ten cenny zabytek. Sukcesywnie pozyskuje środki na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prace nad odnową

Pierwsze prace wykonano w 2017 r., kiedy to ręcznie odgruzowano wnętrze świątyni. Zabezpieczono oryginalne elementy więźby dachowej, detale architektoniczne i dachówki. Całość budowli przykryto folią. W 2018 r. dotacja z MKiDN umożliwiła wykonanie niezbędnej dokumentacji budowlanej, przygotowanie projektu renowacji kościółka oraz zakup drewna na więźbę dachową na świątyni. W 2019 r. Stowarzyszenie otrzymało po raz kolejny dotację z programu „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą” na realizację zadania „Remont zabytkowego kościoła w Hruszowie – etap 2”. Wsparcia udzielił także Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Dzięki kweście i pomocy członków lubaczowskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, harcerzy, strzelców, radnych i sołtysów oraz mieszkańców gminy, udało się zabezpieczyć świątynię przed dalszą degradacją. Prace przerwała pandemia, a następnie trwający na Ukrainie konflikt zbrojny. Samorząd jednak przygotowuje się do dalszych działań przy obiekcie.

Wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel zabierając głos na podsumowanie spotkania podziękował tym, którzy przyczynili się do powstania filmu i angażują się w prace na rzecz ratowania kościółka w Hruszowie.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-06 09:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trudno-świetne początki (cz. I)

Biskup senior Jan Śrutwa

Joanna Ferens

Biskup senior Jan Śrutwa

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę erygowania diecezji zamojsko-lubaczowskiej. O tych ważnych wydarzeniach sprzed lat z biskupem seniorem, prof. dr. hab. Janem Śrutwą, rozmawia Joanna Ferens.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania