Reklama

Niedziela plus

Pelplin,Gniezno

Trudno im nie kibicować

Alicja Wrońska

Docierają z programem artystycznym do dzieci, młodzieży i seniorów. Wywołują uśmiech na ich twarzach i niosą ulgę w cierpieniu. W ubiegłym roku odwiedzili ponad 5 tys. osób!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To artyści i wolontariusze zafascynowani życiem i duchowością św. Franciszka z Asyżu, działający charytatywnie pod hasłem: „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Odwiedzają osoby chore przebywające w hospicjach, szpitalach, domach seniora i domach pomocy społecznej. Docierają do miejsc, w których ludzie są dotknięci cierpieniem. Nie zbierają funduszy na swoją działalność, proszą jedynie o nowe i nieużywane maskotki, które w czasie akcji rozdają chorym.

Cenna inicjatywa

Do grona wolontariuszy dołącza coraz więcej osób. Trzon zespołu stanowią franciszkanie z klasztoru w Pakości, wraz z franciszkanami świeckimi, a także artyści polskiej estrady, młodzież i osoby, które od początku zaangażowały się w dobroczynność. Celami inicjatywy są ukazanie, jak ważna jest pomoc ofiarowywana potrzebującym, a także zachęta, by jak najwięcej osób włączało się w towarzyszenie osobom samotnym i chorym. W haśle akcji zawiera się wyjątkowość, a zarazem sedno tej dobroczynnej inicjatywy, ponieważ każdy występ artystyczny wywołuje ogromne poruszenie. To uśmiech i radość osób obdarowanych są zawsze najcenniejszym podziękowaniem. Pomysłodawcą akcji jest o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin, były wieloletni artysta. Zakonnik zaprosił do akcji dobroczynnej znanych i cenionych artystów, wśród nich: Krystynę Giżowską, Andrzeja Rybińskiego, Jana Wojdaka, Kacpra Rybińskiego, mistrzów iluzji Stanisława Czaję „Oriano” i Pawła Czaję „Duo Paulo”, a także chóry, schole i zespoły ludowe, m.in. chór franciszkańsko-parafialny „Oremus” z Miłakowa pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun i zespół folklorystyczny „Tuba Band” z Kościerzyny pod kierunkiem Kazimierza Maszka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród seniorów

Wolontariusze artyści: Elżbieta Plata, Teresa Runowska, Elżbieta Kadzikowska, Jolanta Janikowska, Irena Literska, Karolina Kruczek, Paweł Czaja, Kazimierz Maszk, Jerzy Kupiecki, Marcin Browarczyk i o. Arkadiusz Czaja 12 marca odwiedzili osoby chore w Domu Pomocy Społecznej „Kaszub” w Stawiskach k. Gdańska. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą pod przewodnictwem o. Arkadiusza i ks. kan. Dariusza Wiczlinga, kapelana i proboszcza parafii św. Mikołaja w Niedamowie. Następnie odbyła się w sali część artystyczna, którą poprowadził Paweł Czaja, iluzjonista. W czasie występu pojawili się klaun, który rozweselał swoimi skeczami, oraz artysta iluzji prezentujący swoje sztuczki. Były także postacie z bajek: zajączek i Myszka Miki. Wystąpił ponadto znany kaszubski zespół folklorystyczny „Tuba Band” z Kościerzyny. Po występach wszystkim pensjonariuszom wręczono upominki – kolorowe maskotki, widokówki z klasztorem franciszkańskim i kalwarią w Pakości, modlitewniki oraz płyty z pieśniami maryjno-franciszkańskimi nagrane przez chór „Oremus” i scholę „Mazurskie Słowiki”. Zaprezentowane występy wzbudziły ogromną radość u osób starszych, mile zaskoczonych przybyciem tak wyjątkowych gości. W akcję charytatywną włączyli się mieszkańcy Pakości na Kujawach i Pałukach, Miłakowa na Mazurach, Ornety na Warmii i Lini na Kaszubach, którzy przekazali dużo maskotek dla osób chorych.

Reklama

Ciepłe przyjęcie

Wolontariusze zostali też serdecznie przyjęci przez Sylwię Bandosz-Mendel, dyrektorkę Domu Pomocy Społecznej, i Alicję Wrońską, instruktorkę ds. kulturalno-oświatowych, oraz przez personel medyczny. Na zakończenie spotkania o. Arkadiusz razem z księdzem kapelanem modlili się przy każdym chorym i udzielili im Bożego błogosławieństwa na wzór św. Franciszka z Asyżu. Na twarzy seniorów można było zauważyć łzy radości i wzruszenia.

Podziękowania popłynęły także od wolontariuszy dla personelu domu opieki w Stawiskach za miłe przyjęcie oraz za poświęcenie, które ofiarowują osobom starszym i chorym. Ojciec Arkadiusz zapewnił o codziennej pamięci modlitewnej, a ksiądz kapelan podzielił się informacjami odnośnie do swojej posługi w DPS: – Moja posługa duszpasterska polega na odprawianiu Mszy św. co tydzień oraz w większe święta. Przed każdą Eucharystią jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Kilka razy w roku jest odprawiane nabożeństwo dla mieszkańców domu z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Reklama

By nie być samotnym

Znany i ceniony piosenkarz oraz kompozytor Jan Wojdak, lider zespołu Wawele z Krakowa, laureat Orderu Uśmiechu, uczestnik akcji charytatywnej, stwierdził: – Wiemy, że nikt będący w chorobie lub w potrzebie nie chce być samotny. Dlatego pomoc niesiona z zewnątrz łączy się z pokonaniem samotności, a ta jest złym towarzyszem dla starszych, chorych ludzi i dla tych najmłodszych. Jednym i drugim pomaga więc sztuka, która łączy we wszystkich sytuacjach życiowych, zwłaszcza tych trudnych. A dla dzieci najlepszą terapią jest zabawa.

Organizatorzy akcji charytatywnej planują, tak jak w poprzednich latach, odwiedzać kolejne hospicja, szpitale, domy pomocy społecznej, domy seniora, domy dziecka, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz szkoły na terenie całej Polski. W najbliższym czasie odwiedzą osoby chore w placówkach w województwach kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i pomorskim.

Po występach w Stawiskach artyści razem z o. Arkadiuszem udali się na cmentarz w Kościerzynie, na grób niedawno zmarłego wolontariusza Andrzeja Plata, który uczestniczył razem z nimi w akcjach charytatywnych, by się za niego pomodlić.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-03-26 12:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: miłość ukrzyżowana zwycięża śmierć, strach, ludzką nienawiść

BOŻENA SZTAJNER

„Chrystus obejmując krzyż, obejmuje wszystkie nasze trudne sytuacje, obejmuje każdą i każdego z nas, by nam powiedzieć, że jest miłość większa niż śmierć, niż grzech, niż strach i ludzka nienawiść” – mówił abp Wojciech Polak na zakończenie gnieźnieńskiej Drogi Krzyżowej, która w piątkowy wieczór przeszła ulicami miasta św. Wojciecha.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst