Reklama

Niedziela Legnicka

By tworzyć jedną rodzinę

2024-04-16 14:14

Niedziela legnicka 16/2024, str. V

Duszpasterstwo Rodzin

Na 8 czerwca w sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie zaplanowany został VII Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej. Przebiegać będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęło się już duchowe przygotowanie do tego ważnego wydarzenia, obejmujące Msze św. i nabożeństwa w intencji rodzin diecezji legnickiej i o dobre owoce kongresu.

Hasło kongresu jest równocześnie hasłem Jubileuszowego Roku Świętego 2025. W orędziu skierowanym do wiernych, papież Franciszek napisał m.in. „Idźmy jako pielgrzymi nadziei w kierunku Roku Świętego, abyśmy odkrywając na nowo swoje powołanie i odnosząc się do różnych darów Ducha, byli w świecie nosicielami i świadkami marzenia Jezusa: tworzyć jedną rodzinę, zjednoczoną w miłości Boga i złączoną więzią miłości, dzielenia się i braterstwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dialogu z Panem

– W ramach przygotowania do jubileuszu, w obecnym roku jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia bezcennego daru możliwości dialogu z Panem, z serca do serca, stając się w ten sposób pielgrzymami nadziei, ponieważ „modlitwa jest pierwszą siłą nadziei. Modlisz się i nadzieja rośnie, rozwija się. Powiedziałbym, że modlitwa otwiera drzwi nadziei – powiedział papież Franciszek. W realizacji tego wezwania uczestniczyć będą m.in. rodziny diecezji, a kongres będzie jednym z elementów tego zaangażowania.

To już siódmy

Jak przypomina Agata Szymkowiak z duszpasterstwa rodzin, kongresy w diecezji odbywają się co 2 lata. – Tym razem wspaniale wpisuje się to również w przygotowanie do Jubileuszu 2025 – zaznacza. Zaproszenie do udziału skierowane jest głównie do rodzin, ale i do wszystkich, którym ideały rodziny chrześcijańskiej są bliskie. W tym wydarzeniu uczestniczyć będą zwłaszcza różne grupy formacyjne i stowarzyszenia skupiające rodziny z diecezji. – Będzie zatem okazja do zapoznania się z tymi ruchami i wspólnotami, poznania ich charyzmatów i sposobów działania oraz do włączenia się w ich formację – dodaje Agata Szymkowiak.

Program

– W programie kongresu znajdą się m.in.: Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz zawierzenie rodzin diecezji Świętej Rodzinie. Nie zabraknie też prelekcji, m.in. p. Bogny Białeckiej pt. „Dzieci w wirtualnej sieci”, adresowanej do rodziców. Odbędą się też warsztaty dla rodziców pt. „Cyfrowa równowaga – jak zadbać o zdrowe relacje nastolatka ze światem wirtualnym”. Jak podczas wszystkich kongresów, będą także świadectwa małżeństw, strefa warsztatów artystycznych dla rodzin, spotkania z ruchami i wspólnotami wspierającymi rodziny, posiłek oraz na zakończenie – koncert zespołu niemaGOtu – informuje Agata Szymkowiak.

Reklama

Przygotowanie duchowe

W ramach przygotowań, w różnych miejscach diecezji sprawowane są Msze św. i nabożeństwa w tej intencji. I tak, Msze św. były już odprawiane w parafii św. Józefa w Zgorzelcu, w kaplicy w Domu Dziecka w Bolesławcu, a najbliższe będą miały miejsce: w parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze (9 maja o godz. 18), 24 maja o godz. 18 z aktem oddania się Matce Bożej, poprzedzona rekolekcjami maryjnymi, w sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, w kościele św. Wojciecha w Lubinie – 30 maja o godz. 10.

Zatem, jak apeluje papież Franciszek: „wstańmy więc i wyruszmy jako pielgrzymi nadziei, ponieważ tak, jak Maryja wraz ze św. Elżbietą, również my możemy nieść wieści radości, rodzić nowe życie i być twórcami braterstwa i pokoju”.

Spotkajmy się w czerwcu w Lubinie!

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Legnica. Spotkanie opłatkowe i bal sylwestrowy osób niepełnosprawnych

Ks. Waldemar Wesołowski

„Chrystus przynosi nam światło, nowy sposób patrzenia na życie, pośród różnych trudności, które przeżywamy” – powiedział biskup Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. poprzedzającej spotkanie opłatkowe i bal sylwestrowy osób niepełnosprawnych.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?