Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Świętość w codzienności

2024-04-16 14:14

Niedziela szczecińsko-kamieńska 16/2024, str. I

Biskup Zbigniew Zieliński święci ołtarz

Ks.Robert Gołębiowski

Biskup Zbigniew Zieliński święci ołtarz

W poświęceniu kościoła jeszcze bardziej powinno wybrzmieć uświadomienie sobie tego niezwykłego skarbu jakim jest Kościół, rozumiany jako wspólnota ludzi wierzących –powiedział bp Zbigniew Zieliński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każda świątynia jest najważniejszym miejscem spotkania Boga z człowiekiem. To w niej sprawowana jest Najświętsza Ofiara, to tutaj Chrystus pozostał z nami w pokornej postaci Chleba. W każdym kościele sprawowane są także sakramenty św., które uświęcają wszystkich wiernych. Istotnym w tym kontekście staje się dzień poświęcenia i konsekracji kościoła i ołtarza. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego taka uroczystość odbyła się w Przybiernówku należącym do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach.

Z kart kroniki

Historia miejscowego kościoła jest przykładem hartu ducha i wytrwałość kapłanów tutaj posługujących oraz wierności Bogu tutejszych wiernych. Przez wiele powojennych lat społeczność Przybiernówka nie posiadała miejsca kultu religijnego. Tym, który położył podwaliny był ks. kan. Joachim Feński. Początki dotykają 2 listopada 1985 r., kiedy to bp Kazimierz Majdański poświęcił plac pod budowę świątyni oraz wzniesiony krzyż. Autorem projektu był inż. Jerzy Okniński, a budowę nadzorował inż. Aleksander Żuk. Pierwszą Mszę św. w murach wybudowanego kościoła odprawiono w 1992 r. Następnie 16 czerwca 1995 r. bp Stanisław Stefanek dokonał wmurowania kamienia węgielnego i pobłogosławił świątynię do kultu Bożego. Trzy lata później, 28 listopada 1998 r., po ukończeniu budowy wieży kościoła bp Marian Błażej Kruszyłowicz poświęcił dzwon, jako wotum za 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. W toku dalszych prac wykończeniowych i wyposażenia świątyni w 2014 r. ustawiono stały, kamienny ołtarz. W kolejnych latach, gdy proboszczem parafii został ks. prał. dr Andrzej Steckiewicz prowadzono prace przygotowujące do uroczystego poświęcenia. Ich zwieńczeniem było ufundowanie w 2023 r. nowej marmurowej chrzcielnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy Eucharystii

Uroczystość w kościele Miłosierdzia Bożego w Przybiernówku, która odbyła się 7 kwietnia 2024 r. miała bogaty wymiar duchowy. Obok odpustu ku czci Miłosierdzia Bożego fundamentem była konsekracja kościoła, ołtarza, ambonki, a także instalacja relikwii św. Faustyny. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył administrator apostolski bp Zbigniew Zieliński wraz z gronem kapłanów dekanatu gryfickiego z dziekanem ks. kan. dr. Kazimierzem Półtorakiem na czele, rektorem AWSD ks. kan. dr. Zbigniewem Woźniakiem, ks. kan. Joachimem Feńskim, ks. Ireneuszem Pastrykiem – jednym z poprzednich proboszczów, ks. kan. dr. Julianem Głowackim – wicekanclerzem Kurii, księżmi pochodzącymi z parafii i w niej kiedyś pracującymi. Pięknym akcentem ekumenicznym była również obecność mitrata Andrzeja Demczuka z parafii prawosławnej w Gryficach. Obecne były także siostry Świętej Rodziny z Gryfic, starosta Ryszard Chmielowicz, burmistrz Andrzej Szczygieł oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Przybiernówka.

Reklama

Poświęcenie świątyni

Wszystkich zgromadzonych powitał z wielką radością gospodarz parafii ks. prał. Andrzej Steckiewicz, który dzieląc się doświadczeniem pracy kapłańskiej wskazał na świętość każdego kościoła i odpowiedzialność wspólnoty o troskę miejsca do oddawania hołdu Bogu. Liturgia rozpoczęła się od Koronki do Bożego Miłosierdzia, a na wstępie Eucharystii biskup Zieliński dokonał poświęcenia ołtarza, ambonki, a także murów wewnątrz świątyni. Przed liturgią Słowa Bożego celebrans pobłogosławił księgę czytań biblijnych. W wygłoszonym Słowie Bożym biskup nawiązał do obchodzonego Święta Bożego Miłosierdzia w kontekście wniesienia relikwii św. Faustyny, by następnie uświadomić zgromadzonym znaczenie przestrzeni świętości, jaką jest każdy poświęcony kościół, a niektóre także poprzez ceremonię jego konsekracji. Mocno uwypuklił godność modlitwy, jaka ma dominować w murach każdego kościoła.

Kolejnymi ważnymi elementami liturgii była modlitwa oraz akt konsekracji głównego ołtarza co zostało umocnione jego namaszczeniem olejem, a także kilku zacheuszek umieszczonych na ścianach kościoła. Istotnym momentem było także okadzenie ołtarza oraz całej świątyni oraz uroczyste zapalenie świec kandelabrowych na ołtarzu i poszczególnych przy wszystkich zacheuszkach. Na konsekrowanym ołtarzu dopełniono liturgii eucharystycznej.

Pod koniec Mszy św. uroczyście wniesiono relikwie św. Faustyny, które delegacja Przybiernówka otrzymała w marcu w Krakowie-Łagiewnikach. Wzruszającym końcowym momentem było wypowiedziane przez ks. kan. Joachima Feńskiego wspomnienie o początkach budowy kościoła, z pięknym akcentem wdzięczności poszczególnym osobom za całokształt poświęcenia się przy tworzeniu zrębów materialnej świątyni. Dopełnieniem bogactwa liturgii było poświęcenie przez bp. Zielińskiego pamiątkowej tablicy, która zawsze przypominać będzie o tej głębokiej w treści uroczystości. Jadąc więc z Gryfic w stronę morza warto wstąpić do tej urokliwej świątyni i zatopić się w modlitewnej zadumie nad Miłosierdziem Bożym.

Podziel się:

Oceń:

+2 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dni Młodych – spotkanie z Bogiem

E. Sitarek

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Włochy: 18 i 19 maja kard. Dziwisz odwiedzi diecezję Asti

2024-05-07 13:17

Karol Porwich

W sobotę 18 maja kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski i były sekretarz osobisty św. Jana Pawła II, będzie w Isola d'Asti z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w diecezji Asti i Isola d'Asti - poinformowała ta leżąca w Piemoncie diecezja północnowłoska.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...