Reklama

Wiadomości

Warszawa: w Komendzie Głównej uczczono pamięć o poległych policjantach

Anna Dziura

Odsłonięciem trzech tabliczek epitafijnych na Tablicy Pamięci w Komendzie Głównej Policji z nazwiskami policjantów, uczczono pamięć trzech policjantów, którzy zginęli na służbie w minionych latach. Modlitwie w intencji policjantów przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji. Dziś obchodzona jest 96. rocznica powołania Policji Państwowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralne obchody Święta Policji odbędą się jutro i w niedzielę. Już dziś, o godz. 18.00 w katedrze polowej sprawowana będzie Msza św. w intencji poległych na służbie policjantów.

Uroczystość odsłonięcia tabliczek poprzedziła ceremonia wpisania do Księgi Pamięci oraz przekazania kopii kart z Księgi rodzinom oraz przełożonym poległych policjantów. Odczytane zostały nazwiska, przebieg służby oraz okoliczności śmierci policjantów: sierż. szt. Przemysława Psuta, st. sierż. Leszka Ratajczaka oraz st. sierż. Roberta Przygody.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Żadne słowa nie potrafią oddać tego, o czym myślimy i co dziś czujemy. Ci funkcjonariusze zginęli po to, aby Polacy byli bezpieczni. Rzeczywiście rotę ślubowania policyjnego wypełnili do końca – powiedziała Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych podczas uroczystości.

Przed tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych i poległych na służbie policjantów stanął posterunek honorowy funkcjonariuszy Kompanii Reprezentacyjnej Policji. Przedstawiciele rodzin kolejno odsłaniali tabliczki z nazwiskami poległych.

- Wierność. To słowo, które najlepiej oddaje atmosferę tego miejsca, w sercu Komendy Głównej Policji. Bo oto są przed nami imiona i nazwiska tych, którzy byli wierni do końca. Trzeba w tym miejscu także podziękować za to, że środowisko policyjne jest wierne i o nich pamięta – powiedział bp Guzdek.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że wyrazem wierności jest modlitwa w intencji zmarłych i ich bliskich. Wspólnie z ks. Janem Kotem, kapelanem Komendy Głównej Policji poprowadził modlitwę w intencji poległych funkcjonariuszy.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod tablicą przez minister Piotrowską, delegację Komendy Głównej Policji, przedstawiciela Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach i Biskupa Polowego.

Wieczorem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji poległych na służbie funkcjonariuszy policji sprawowana będzie Msza św.

Reklama

24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną.

6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał Policję. Obecnie służbę w Policji pełni blisko 100 tys. funkcjonariuszy co czyni ją największą służbą mundurową w kraju.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-24 17:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: policjanci pielgrzymi w swoje święto u Maryi

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Maryi, która umacnia nadzieję tego, który się do Niej ucieka” przywieźli na Jasną Górę modlitwę za Ojczyznę, by chroniła ją od wszelkich niebezpieczeństw. W obchodzone dziś Święto Policji uczestnicy 9. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny na Jasnej Górze przy pamiątkowej tablicy „Gloria Victis” złożyli hołd funkcjonariuszom II RP zamordowanym przez Sowietów po 17 września 1939 r.

Więcej ...

Przyjaciele Jezusa. 10 Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów

2024-06-16 10:23

Paweł Wysoki

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...