Reklama

Rodzina

Szlachetne zdrowie

Jak radzić sobie z żałobą?

Niedziela Ogólnopolska 42/2024, str. 72

Adobe Stock

Żałoba jest naturalnym procesem i każdy doświadcza jej inaczej. Ważne jest, aby znaleźć zdrowe i skuteczne mechanizmy radzenia sobie ze swoimi przeżyciami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Utrata bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, przez które możemy przejść w życiu. Proces żałoby może być wyczerpujący emocjonalnie i obciążać nasze zdrowie psychiczne. Strategie radzenia sobie mogą pomóc przepracować emocje i przejść przez kolejne etapy żałoby.

Sposób na żałobę

Reklama

Jednym z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z żałobą jest rozmowa z zaufaną osobą. Mogą to być przyjaciel, członek rodziny, ksiądz czy psychoterapeuta. Rozmowa z kimś pomoże ci przepracować emocje i uzyskać potrzebne wsparcie. Kolejną metodą jest angażowanie się w czynności, które sprawiają ci przyjemność, takie jak: ćwiczenia, czytanie lub słuchanie muzyki. Ważne jest również, aby dbać o swoje zdrowie fizyczne, odpowiednią ilość snu, zdrową dietę. Należy natomiast unikać niezdrowych mechanizmów radzenia sobie, takich jak zażywanie narkotyków i picie alkoholu. Inną metodą radzenia sobie z żałobą jest znalezienie sposobu na uczczenie pamięci ukochanej osoby. Może to nastąpić np. przez stworzenie albumu, przekazanie darowizny na rzecz organizacji charytatywnej w jej imieniu lub kontynuowanie tradycji, którą z nią dzieliłeś. Uhonorowanie jej pamięci może ci pomóc. Ważne jest, aby dać sobie czas i przestrzeń na żałobę. Nie ma ustalonego harmonogramu żałoby i każdy przeżywa ją inaczej. Ważne jest, aby pozwolić sobie na odczuwanie emocji, i nie należy spieszyć się z tym procesem. Bądź dla siebie dobry w tym trudnym czasie. Radzenie sobie ze smutkiem jest osobistym i wyjątkowym doświadczeniem dla każdego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wsparcie

Jeżeli czujesz, że żałoba znacznie ogranicza twoją codzienność, możesz skorzystać ze wsparcia:

1. Terapia: Poradnictwo lub terapia mogą zapewnić bezpieczną i wspierającą przestrzeń do pracy nad emocjami związanymi z żałobą. Terapeuta może pomóc ci zidentyfikować i zbadać twoje uczucia, opracować strategie radzenia sobie z nimi oraz zapewnić narzędzia, które pomogą ci radzić sobie ze stresem i lękiem.

2. Grupy wsparcia: Mogą być doskonałym sposobem na nawiązanie kontaktu z innymi osobami przechodzącymi przez podobne doświadczenia. Zapewniają środowisko pozbawione oceny, w którym ludzie mogą dzielić się swoimi uczuciami.

3. Leki: W niektórych przypadkach można skorzystać z leków, aby złagodzić reakcje na żałobę, takie jak depresja czy stany lękowe. Na przykład leki przeciwdepresyjne mogą pomóc w regulacji nastroju i poprawie snu, który może zostać zakłócony podczas procesu żałoby.

4. Wsparcie duszpasterskie: Szczególnie ważnym przeżyciem jest czas między śmiercią a pochówkiem. Obrzędy pogrzebowe w Kościele katolickim mają charakter pożegnalny, ale też podkreślają, że życie ludzkie nie kończy się, lecz zmienia, a pamięć o świętych obcowaniu koi rany straty.

„Zamknięcie” żałoby

Reklama

To wyjątkowy proces, który wymaga czasu i wsparcia. Dla niektórych osób „zamknięcie” może oznaczać pogodzenie się z rzeczywistością straty, podczas gdy inni mogą uważać, że „zamknięcie” oznacza zaakceptowanie faktu, że nie zobaczą już ukochanej osoby. Niezależnie od tego, czym dla ciebie jest „zamknięcie”, ważne jest, aby poznać różne sposoby, jak można to osiągnąć, oraz zwrócić się o wsparcie, które pomoże ci przejść przez ten proces:

1. Uznaj swoje uczucia: Ważne jest, aby czuć swoje emocje i wyrażać je w zdrowy sposób. Może to być rozmowa z kimś, komu ufasz, pisanie pamiętnika, modlitwa lub znalezienie grupy wsparcia, w której możesz wyrazić swoje emocje.

2. Stwórz rytuał: Wiele osób znajduje pocieszenie w tworzeniu rytuału, który pozwala im oddać cześć ukochanej osobie i pożegnać się z nią. Może to być coś tak prostego, jak zapalenie świecy, może to być nabożeństwo żałobne lub odmówienie Różańca za zmarłych.

3. Skoncentruj się na pozytywnych wspomnieniach: Chociaż smutek i żal po stracie są czymś naturalnym, ważne jest również, aby skupić się na pozytywnych wspomnieniach i radości, które ukochana osoba wniosła do twojego życia.

4. Daj sobie czas: Pamiętaj, że proces „zamykania” jest wyjątkowy dla każdej osoby i wymaga czasu. Bądź wobec siebie cierpliwy, łagodny i „idź” w swoim tempie.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-15 14:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Realizacja woli Bożej, modlitwa i rodzina według Idy Nowakowskiej

Archiwum Idy Nowakowskiej

Zaskarbiła sobie sympatię widzów jako prowadząca program Pytanie na Śniadanie, ale też jako wspierająca młodych artystów w The Voice Kids czy w tanecznych zmaganiach jako jurorka You Can Dance. Mimo że jest popularna, wciąż pozostaje wierna swoim wartościom. Nie wstydzi się przyznawać, że dla niej pełnia życia to właśnie życie z wiarą na co dzień.

Więcej ...

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa Finansów do zwrotu 9 milionów złotych

2025-04-07 20:11

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Więcej ...

Gorące relacje po katastrofie. Premiera przejmującego dokumentu o Smoleńsku 10 kwietnia 2025 r.

2025-04-09 15:30
Film „Polska wyglądałaby inaczej”

Biały Kruk

Film „Polska wyglądałaby inaczej”

Film „Polska wyglądałaby inaczej” to bardzo poruszający dokument artystyczny, to głęboka refleksja nad tragedią smoleńską i jej konsekwencjami dla Polski. Z udziałem wybitnych autorytetów, pełen unikatowych zdjęć i wzruszeń – stanowi świadectwo prawdy, której nie da się zamilczeć. To głos sumienia narodu, który nie zapomniał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Na niespełna dwa tygodnie przed Wielkanocą otrzymujemy...

Wiara

Na niespełna dwa tygodnie przed Wielkanocą otrzymujemy...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...