Reklama

Niedziela Małopolska

Prestiż i wyzwanie

Abp Marek Jędraszewski poświęcił Centrum Dziedzictwa i Dialogu

O. Tarsycjusz Bukowski

Abp Marek Jędraszewski poświęcił Centrum Dziedzictwa i Dialogu

Minęło 25 lat od wpisu kalwaryjskiego sanktuarium na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w poniedziałek 2 grudnia. W auli im. św. Jana Pawła II miało miejsce sympozjum, które poprowadził o. prof. dr. hab. Narcyz Klimas, bernardyn z Jerozolimy, który wielokrotnie podkreślał związki Kalwarii Zebrzydowskiej z Ziemią Świętą. Przypomniał, że podczas wielkopiątkowego nabożeństwa w bazylice Grobu Pańskiego używane jest naczynie, które przekazał Mikołaj Zebrzydowski, fundator pierwszej w Polsce kopii Jerozolimy. Odczytał także list gratulacyjny o. Francesco Pattona, kustosza Kustodii Ziemi Świętej.

Tematy sympozjum

Trzy referaty, które przedstawiono podczas sesji, zostały przyjęte przez słuchaczy z ogromnym zainteresowaniem. Prof. dr hab. Zbigniew Mirek w wystąpieniu zatytułowanym „Tożsamość Kalwaryjskich Dróżek. Refleksja na 25-lecie wpisu na światową listę zabytków UNESCO”, mówił o doniosłej roli sanktuarium poprzez oddziaływanie przestrzeni sacrum na przybywających. Przypomniał postać św. Jana Pawła II. Zdaniem profesora osoba Karola Wojtyły to jeden z przykładów, „jak wielkie i obfite owoce może rodzić to miejsce”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ksiądz prof. dr hab. Robert Woźniak omawiał teologię piękna w kontekście troski o duszę. W wystąpieniu odniósł się nie tylko do piękna zabytków kalwaryjnych, ale także zbiorów nowo powstałego muzeum, w którym odwiedzający mają szansę obcować z wyjątkowymi nośnikami piękna. Temat pietyzmu, który na dróżkach kalwaryjskich wychowuje całe pokolenia do miłości, patriotyzmu, wiary i pobożności, przybliżył prof. dr hab. Paweł Skrzydlewski.

W obchodach jubileuszu wziął udział abp Marek Jędraszewski. Po południu metropolita krakowski poświęcił Centrum Dziedzictwa i Dialogu z wystawą stałą Wiara i sztuka. Instytucja została powołana do istnienia, by troszczyć się o dziedzictwo sanktuarium oraz edukować kolejne pokolenia o jego wielkiej wartości.

Święte słowa

Na zakończenie dnia w bazylice została odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. – Dziękujemy miłosiernemu Bogu za to święte miejsce, a szczególnie za każdego pielgrzyma i każde dziecko Boże, które tutaj przybywa, aby doświadczać łaski i miłosierdzia przez pośrednictwo i wstawiennictwo Najświętszej Maryi, Pani Kalwaryjskiej i przez medytację cierpień Chrystusa na dróżkach – powiedział na początku Eucharystii kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego o. Cyprian Moryc, bernardyn, witając metropolitę krakowskiego oraz zebranych duchownych i wiernych. I dodał: – Mam nadzieję, że ten dzień, ten czas, a szczególnie ta święta Eucharystia wzbogaci nas bardzo duchowo i da nam też nowy zapał, abyśmy troszczyli się właśnie z większą gorliwością o to święte, unikalne miejsce.

Z kolei metropolita krakowski w homilii powiedział: – Prosimy Boga o to, aby głos, który stąd płynie, z jeszcze większą siłą przemawiał do wszystkich: do tych, którzy są daleko i tych, którzy są blisko. By przemawiał tak wspaniałymi i świętymi jednocześnie słowami, które zostały wpisane w charyzmat franciszkańskiego zakonu: Pax et bonum („Pokój i dobro”).

Obecność kalwaryjskiego sanktuarium w gronie światowych dóbr kultury to nie tylko wielki prestiż, ale również wyzwanie, by troszczyć się o materialne i niematerialne walory miejsca tak ważnego już nie tylko dla Polaków, ale jako dziedzictwa całego świata.

Podziel się:

Oceń:

2024-12-10 12:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: kino dla osób bezdomnych

Małe dobro, ale czynione codziennie, potrafi zmienić świat. Na lepsze.

Jonathan Stutz/fotolia.com

Małe dobro, ale czynione codziennie, potrafi zmienić świat. Na lepsze.

Filmem „Chata” 7 lutego rozpocznie się kolejny sezon seansów filmowych dla osób bezdomnych, które są organizowane w Dziele Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie. Wydarzenie organizują sami bezdomni z prowadzonej w Dziele grupy wsparcia „Loretanin”.

Więcej ...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr Gizelę Jagielską

2025-04-23 15:28

Adobe Stock

Ksiądz z Krosna na Podkarpaciu jest wśród czterech osób zatrzymanych przez dolnośląską policję w związku z ich krytycznymi wypowiedziami i komentarzami wobec dr Gizeli Jagielskiej, która przeprowadziła aborcję w 36. tygodniu ciąży. O sprawie jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. Jej doniesienia potwierdziła Kaja Godek, która szeroko odniosła się do sprawy w swoich mediach społecznościowych.

Więcej ...

Włochy/ Burmistrz Rzymu: prawie 100 tys. osób oddało już hołd papieżowi Franciszkowi

2025-04-24 19:50

Vatican Media

Do 100 tys. zbliża się liczba osób, które przybyły do bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, gdzie od środy wystawiona jest trumna z ciałem papieża Franciszka - poinformował w czwartek burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri. Ogłosił, że w Wiecznym Mieście uruchomiono wszystkie niezbędne służby w związku z napływem wiernych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero...

Franciszek

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero...

Jak wygląda projekt grobowca papieża? Jest zdjęcie

Kościół

Jak wygląda projekt grobowca papieża? Jest zdjęcie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę