Reklama

Niedziela plus

Pelplin, Gniezno

Bliżej potrzebujących

Archiwum sanktuarium

Realizując troskę o osoby chore i samotne, wolontariusze oraz artyści z grupy „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem” wraz z franciszkanami świeckimi odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się w sali DPS wspólną modlitwą, której przewodniczył bp Arkadiusz Okroj w koncelebrze z kapelanem ks. inf. Tadeuszem Brzezińskim i franciszkaninem o. Arkadiuszem Czają. Następnie odbyła się część artystyczna z przeznaczeniem dla osób chorych i personelu medycznego. Program poprowadził mistrz iluzji Paweł Czaja, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów prestidigitatorskich.

Wyjątkowy dar

Reklama

Podczas wizyty zaśpiewali znani i cenieni artyści – Kazimierz Maszk i Andrzej Lelek, którzy na co dzień występują w zespole folklorystycznym Tuba Band z Kościerzyny. Razem z zespołem wystąpiła grupa taneczno-wokalna w kaszubskich strojach w składzie: Elżbieta Plata, Regina Hirsz i Janina Hiller. Wystąpił także Paweł Czaja – prezentował różne sztuczki, a następnie wystąpił w roli klauna. Nie zabrakło postaci z bajek: Myszki Miki, Kubusia Puchatka i Tygryska, w które wcielili się: Maria Kulaszewicz, Lidia Kujach i Elżbieta Kujach. Zaprezentowany program wzbudził dużo radości, a uśmiech na twarzy osoby chorej to wyjątkowy dar dla tych wszystkich, którzy niosą pomoc. Przebywającym w DPS chorym wręczono upominki – kolorowe maskotki oraz widokówki z klasztorem franciszkańskim i kalwarią w Pakości. Pluszaki przekazali dla osób chorych znani artyści: piosenkarka Krystyna Giżowska, dyrygentka Honorata Siergun wraz z chórem „Oremus” z Miłakowa oraz piosenkarze Andrzej Rybiński i Jan Wojdak, a także wolontariuszki Sylwia Rygielska i Katarzyna Tomczak. Wręczono też płyty z nagraniami chóru Oremus i scholi Mazurskie Słowiki. Ksiądz biskup wraz z grupą artystyczną odwiedził także chorych, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli przybyć na spotkanie. Duszpasterze, artyści i wolontariusze odwiedzili blisko 200 chorych!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święty, który inspiruje

Przykładem miłości do Boga i ludzi jest św. Franciszek z Asyżu, który inspiruje artystów oraz wolontariuszy. Każdy chory był dla niego odbiciem i obrazem Jezusa, a zbawcze cierpienie Chrystusa stanowiło źródło kontemplacji. Mężnie przeżywał swoje dolegliwości, łącząc je z cierpieniem Jezusa na krzyżu. Podkreślał troskę o chorych i spieszył im z pomocą. Łagodność i troska świętego z Asyżu obejmowały każdego cierpiącego. Chrystus był dla niego nauczycielem w służeniu ludziom przeżywającym chorobę. Powinno się oczami św. Franciszka spojrzeć na chorego człowieka i zobaczyć w nim Jezusa. Dlatego nie można się dziwić się, że święty ten tak wielu inspiruje do niesienia pomocy innym. Jest wśród nich grupa mająca swoją siedzibę w klasztorze franciszkańskim w Pakości k. Inowrocławia o nazwie: „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem” – nazwa ta jest też hasłem dla jej działalności. W Pakości, której kustoszem jest franciszkanin o. Walenty Franciszek Łaga, znajdują się druga najstarsza Kalwaria w Polsce oraz relikwiarz z największą cząstką Krzyża Świętego. Ponadto miejscowość ta znana jest z wielu inicjatyw charytatywnych, festiwali i koncertów pieśni kolędowych.

Pamięć i modlitwa

Reklama

Na zakończenie spotkania z osobami chorymi, oprócz podziękowań ze strony dyrekcji DPS, wyrazy wdzięczności za miłe przyjęcie oraz poświęcenie dla starszych i chorych popłynęły ze strony duszpasterzy, artystów i wolontariuszy do dyrektor Emilii Rzenieckiej i kierownik Moniki Matyli oraz do personelu domu opieki w Pelplinie. Zapewniono o codziennej pamięci modlitewnej w ich intencjach. Wielu seniorów tak się wzruszyło, że można było zauważyć na ich twarzach łzy. Ksiądz biskup wraz z księdzem kapelanem zaprosili artystów i wolontariuszy do nawiedzenia przepięknej gotyckiej katedry w Pelplinie i zachęcali do uzyskania odpustu w Roku Jubileuszowym. Po przygotowanym poczęstunku wszyscy udali się na modlitwę do katedry.

Chorzy i cierpiący spełniają w Kościele katolickim szczególne zadanie. Znosząc różne dolegliwości, upodabniają się do Jezusa, który wziął na siebie wszelkie nasze grzechy i uczestniczy we wszystkich ludzkich cierpieniach. W świetle Ewangelii można zrozumieć własne cierpienie i uczynić je ofiarą za tych, którzy są z dala od Boga. W osiągnięciu tego celu pomaga wielki dar – sakrament namaszczenia chorych, który jest lekarstwem uzdrawiającym całego człowieka. „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15).

Chorym i starszym, oprócz pomocy materialnej, należy zapewnić pomoc medyczną oraz wsparcie duchowe. Ważne jest zainteresowanie się nimi, odwiedzanie ich, a także zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa. Szczególne uznanie należy się osobom, które opiekują się chorymi i starszymi, a są nimi: personel medyczny, wolontariusze i opiekunowie chorych w domach rodzinnych. Ich posługa jest godna podziwu i stanowi przykład dla nas wszystkich.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2025-03-04 13:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Średniowieczny dokument z Gniezna na liście UNESCO

Dyrektor Archiwum ks. dr Michał Sołomieniuk (P) odbiera certyfikat dla dokumentu papieża Innocentego II dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego (1136 r.) przechowywanego w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Archiwum ks. dr Michał Sołomieniuk (P) odbiera certyfikat dla dokumentu papieża Innocentego II dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego (1136 r.) przechowywanego w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Dokument protekcyjny papieża Innocentego II z 1136 roku dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, został wpisany na listę krajową programu UNESCO „Pamięć świata”. Decyzję o wpisie podjął Polski Komitet ds. UNEESCO.

Więcej ...

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze zbrodnią dokonaną przez księdza

2025-07-26 19:01
Abp Adrian Galbas

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z wnioskiem o wymierzenie najwyższej kary przewidzianej w prawie kanonicznym dla duchownego - wydalenia ze stanu kapłańskiego, a we wszystkich kościołach archidiecezji zostanie odprawione nabożeństwo ekspiacyjne - czytamy w przesłanym KAI komunikacie Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej ...

Św. Anna – nauczycielka i pedagog

2025-07-27 19:00
Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Marzena Cyfert

Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Uroczystości odpustowe przeżywała parafia św. Anny we Wrocławiu-Oporowie. Parafianie przygotowywali się do nich od trzech dni poprzez konferencje głoszone przez O. Kuniberta Kubosza ze wspólnoty franciszkańskiej z klasztoru na Górze św. Anny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa