Reklama

Zdrowie

Brzoza zdrowia ci doda

2025-03-25 15:01

Niedziela Ogólnopolska 13/2025, str. 75

Adobe Stock

Moc lecznicza tego drzewa zawarta jest zarówno w soku, pączkach kwiatów, jak i młodych liściach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okres od kwietnia do maja to najlepszy czas na to, aby zaopatrzyć naszą domową apteczkę w te cenne dary natury.

Z końcem marca i początkiem kwietnia brzoza wypuszcza soki. Wystarczy obciąć jej cienką gałązkę i kiedy wypłynie pierwsza kropla soku, to będzie znak, że możemy przystąpić do jego pobierania. Wczesną wiosną nasi przodkowie pili sok z brzozy na świeżo. Ma on właściwości mineralizujące, moczopędne i czyszczące krew z toksyn i złogów. Warto pić go kilka razy dziennie przez 14 dni. Pamiętajmy, aby po 2 lub 3 dniach pobierania soku z jednego otworu, zalepić go ziemią, gipsem lub cementem, aby drzewo nie chorowało.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pączki kwiatowe brzozy działają moczopędnie, wspomagają oczyszczanie organizmu i sprzyjają wypłukiwaniu osadu z nerek i stawów, korzystnie wpływają na skórę i włosy. Z pączków brzozy możemy zrobić napar. Wystarczy 2 łyżki ususzonych lub świeżych pączków zalać 400 ml wrzącej wody, odstawić na 30 min, przecedzić i pić 3-4 razy dziennie po 100-200 ml przez 2-3 tygodnie przed posiłkiem. Napar będzie pomocny w utrzymaniu prawidłowego cholesterolu, wspomoże pracę układu pokarmowego, wątroby i nerek.

Pączki po ususzeniu możemy też sproszkować w młynku do kawy. Spożywamy 2-3 razy dziennie po łyżeczce proszku w celu mineralizacji organizmu, odtrucia i wzmocnienia.

Reklama

Tym, którzy cierpią z powodu pasożytów, słynna rosyjska zielarka Jelena Fiodorowna Zajcewa podaje przepis na walkę z lamblią: „50 gramów pączków brzozy zalać 0,5 l wódki, odstawić na 14 dni, zażywać po 1 łyżeczce od herbaty 2-3 razy dziennie, na pusty żołądek + przyjmować wywar z kocanki piaskowej (1 łyżkę stołową zioła zalać 2 szklankami wrzącej wody, odczekać 30 minut) i pić po pół szklanki przez 14 dni”.

Z pączków brzozy i świeżej pokrzywy z korzeniem możemy przygotować nalewkę przeciwdziałającą wypadaniu włosów. Składniki w równych proporcjach (np. po 100 g) zalewamy 1 l czystej wódki i odstawiamy na 28 dni do naciągnięcia w nasłonecznionym miejscu. Wieczorem wcieramy nalewkę w skórę głowy.

W medycynie ludowej ze świeżych lepkich pączków brzozy przyrządzano maść na choroby skórne, takie jak: świerzb, egzema i liszaje suche. W tym celu pączki ucierano ze świeżym smalcem i przechowywano w chłodnym miejscu.

Należy zbierać je od kwietnia do maja, kiedy są jeszcze pokryte lepką żywicą. Suszymy je rozłożone cienką warstwą w miejscach zacienionych i przewiewnych. Z liści przygotowuje się napar w schorzeniach nerek, pęcherza, wodnej puchlinie i reumatyzmie. Liście działają napotnie, przeciwgośćcowo moczopędnie i odkażająco.

Sok z brzozy najlepiej pozyskać z 10-letniego drzewa. Legalnie czyni się to z drzew, które rosną na terenie naszej posesji. Jeśli chcemy pozyskiwać sok z drzew w lesie, musimy uzyskać zgodę leśniczego.

Sok z brzozy można także kupić w sklepach i aptekach.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Końskie – stolica politycznego spektaklu. Dlaczego wszyscy chcą debatować właśnie tam?

2025-04-10 07:13

Adobe Stock

W polskiej polityce są miejsca, które więcej znaczą niż wskazywałaby na to ich wielkość. Jednym z nich jest niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim – „Końskie”. To właśnie tutaj od kilku lat politycy przyjeżdżają nie tylko na kiełbasę wyborczą, ale by... „wygrać Polskę”. A teraz znów oczy całego kraju będą skierowane na Końskie – bo to tu ma się odbyć „debatowy pojedynek Trzaskowski–Nawrocki”, który może zaważyć na kształcie przyszłości polskiej sceny politycznej.

Więcej ...

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

2025-04-09 20:51
Relikwie św. Szarbela

Karol Porwich/Niedziela

Relikwie św. Szarbela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś odpowiedź na pytanie - czy należy oddawać cześć relikwiom?

Więcej ...

Czas Wielkiego Tygodnia na Białych Morzach

2025-04-11 15:03

Archiwum organizatorów

W Roku Jubileuszowym 2025, w którym obchodzimy 20. rocznicę odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, ks. kan. Tomasz Szopa serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy i głębokiego przeżycia Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Paschalnych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...