Reklama

Aspekty

Zachowują pamięć historyczną

Ks. dr hab. Robert Kufel opowiedział o roli Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze w zachowaniu pamięci historycznej

Karolina Krasowska

Ks. dr hab. Robert Kufel opowiedział o roli Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze w zachowaniu pamięci historycznej

„Archiwum: Miejsce pamięci – pamięć miejsca” – pod takim hasłem w Zielonej Górze odbyła się druga konferencja z cyklu: „Region w dialogu. Zintegrowane badania nad Ziemią Lubuską”. Wydarzenie wpisało się w 80. rocznicę ustanowienia polskiej administracji na Ziemiach Zachodnich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja odbyła się w dniach 14 i 15 maja w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze. Dwudniowe wydarzenie zgromadziło badaczy reprezentujących różne instytucje i ośrodki. – To pierwsza taka konferencja, podczas której spotykamy się w gronie zintegrowanym, interdyscyplinarnym, żeby porozmawiać o pamięci, o przeszłości – powiedziała prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. – To ważny moment dla nas, ponieważ w tym roku mija 80 lat odkąd jesteśmy tutaj, w tym regionie, w polskiej obecności i budowania nowego regionu lubuskiego. To dobra okazja, aby pamiętając o latach, które minęły, upomnieć się o to dziedzictwo, które po roku 1945 było tutaj gromadzone, powstawało, tworzyło naszą tożsamość, oczywiście nie zapominając o tym, co poprzedziło to w wiekach wcześniejszych – zauważyła pani profesor.

Reklama

Pierwszego dnia prelegenci skupili się na zagadnieniach dotyczących roli archiwum jako miejsca pamięci o przeszłości regionu. Wśród wielu prelegentów wystąpił m.in. ks. dr hab. Robert Kufel, który opowiedział o roli Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze w zachowaniu pamięci historycznej. – Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze jest miejscem pamięci rozumianym zarówno fizycznie, jako budynek i siedziba oraz metaforycznie, jako skarbnica materiałów archiwalnych proweniencji kościelnej i nie tylko. Jest miejscem, w którym szczególnie pamięta się o życiu i działalności Kościoła na Środkowym Nadodrzu. To wyjątkowe miejsce, w którym przeszłość pozostawiła konkretne ślady np.: odcisnęła pieczęcie, własnoręcznie podpisała dokumenty, utrwaliła małą i wielką historię na różnego rodzaju nośnikach, zachowała spuścizny po duchownych. Archiwum udostępnia i popularyzuje pamięć historyczną – mówił podczas wykładu dyrektor Archiwum Diecezjalnego. – Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze od 2003 r. gromadzi, udostępnia, zachowuje i chroni dziedzictwo kulturowe Kościoła na Środkowym Nadodrzu. Umożliwia szerokiemu gronu odbiorców dostęp do cennych źródeł historycznych. Pełni istotną rolę w zachowaniu pamięci historycznej, gdyż pozwala wejrzeć w materiały archiwalne, a tym samym poznać zapisaną w nich przeszłość. Bardzo dobrze wypełnia swoją misję. Dlatego warto podejmować działania mające na celu promowanie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze, które – wraz z pozostałymi archiwami państwowymi w regionie – zachowuje pamięć historyczną – kontynuował ks. Kufel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Beata Grelewicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, wyjaśnia, że zasoby instytucji są bardzo bogate i tworzy je ponad 8 km akt. – Obejmują okres od 1303 r. do 2024 r. Są to materiały dotyczące regionu, czyli byłego województwa zielonogórskiego, bo na terenie województwa mamy 2 archiwa – drugie jest w Gorzowie Wlkp. Materiały są różnorodne: od tradycyjnych nośników papierowych jak dokumentacja aktowa, kartograficzna, fotograficzna (mikrofilmy, zdjęcia), aż do współczesnych nośników, czyli dokumentacja elektroniczna – mówi Beata Grelewicz. – Dokumentów, które są wartościowe, jest bardzo wiele. Dla Zielonej Góry jest to np. dokument króla polskiego Władysława IV z XVII w., który jest napisany po polsku, mimo, że wtedy Zielona Góra nie była polska. Bardzo cenny obiekt, wiele lat był w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, w 2017 r. wrócił do Zielonej Góry – dodaje.

Organizatorami konferencji byli Lubuskie Towarzystwo Naukowe, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Norwida w Zielonej Górze oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-20 12:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ta wspólnota zawsze starała się dawać dobry owoc

Katarzyna Krawcewicz

Co bp Adrian Put powiedział podczas uroczystości 40-lecia zielonogórskiej wspólnoty Wiary i Światła "Szczęść Boże"?

Więcej ...

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

2025-07-10 21:08

aradaphotography/pl.fotolia.com

Kościół katolicki w Austrii wystawia na sprzedaż kolejną świątynię. Do kupienia jest kościół w Hirschwang an der Rax w Dolnej Austrii. Sprzedaż to skutek spadającej liczby wiernych i kłopotów finansowych diecezji.

Więcej ...

Kolejny dzień początku końca

2025-07-12 07:23
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Minęło sześć tygodni od przegranej obozu rządzącego w wyborach prezydenckich. Sześć tygodni politycznego bezruchu, gorączkowego przeczesywania własnych szeregów i tępego wpatrywania się w sufit w poszukiwaniu „planu B”. Miało być nowe otwarcie. „Jeszcze tylko Pałac” – mówili. A tymczasem Pałac przejęty, prezydent Karol Nawrocki za niecały miesiąc zostanie zaprzysiężony, a Koalicja 13 grudnia stanęła – nie w miejscu, ale w martwym punkcie. Zacięcie, brak pomysłu, brak wizji, brak przyszłości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką