Reklama

Zdrowie

Szlachetne zdrowie

Jak zrzucić kilka kilogramów?

Adobe Stock

Dobre odchudzanie to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Jak zrzucić wagę w sposób rozsądny, nieszkodliwy dla naszego organizmu i tak, aby efekty były trwałe?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiele osób chciałoby schudnąć, ale redukcja wagi wydaje się zbyt trudna. Sprawy nie ułatwia duża liczba specyfików na odchudzanie. Niestety, nie ma jednej idealnej tabletki dla wszystkich, zwłaszcza takiej, która byłaby wystarczająco skuteczna, bezpieczna i pomogła obniżyć wagę na długi czas. Część z tych specyfików może być nawet szkodliwa! Często też nie wystarczy jeść mniej, aby schudnąć. Dobre odchudzanie to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. W wielu przypadkach jednak jest potrzebny. Otyłość to choroba, która zwiększa ryzyko innych chorób oraz pogarsza samopoczucie psychiczne i fizyczne.

1. Najlepszym czasem na redukcję wagi jest wiosna. Zacznij zatem od dziś!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. Postaw sobie konkretny cel, w którym określisz, ile planujesz schudnąć oraz jakie ma być tempo tego procesu. Bezpieczne i rozsądne tempo utraty masy ciała to ok. 0,5-1 kg na tydzień, co w skali miesiąca daje 2-4 kg.

3. Zacznij od wystarczającego nawodnienia ciała – minimum 30 ml na 1 kg masy ciała. Pij wodę zwłaszcza między posiłkami i przed śniadaniem.

Reklama

4. Nie jedz wieczorem, najlepiej stosuj tzw. post przerywany, jeśli nie masz do tego przeciwwskazań typu hipoglikemia. Założenie jest takie, aby nie spożywać posiłków przez 14-16 godz. Zatem – możliwe jest spożywanie posiłków przez 8-10 godzin w ciągu doby, np. o godz. 9 śniadanie, o 13 obiad i o 17 kolacja. Taki post może poprawić wrażliwość na insulinę, metabolizm oraz spalanie tkanki tłuszczowej.

5. Postaw na dużą ilość warzyw, odpowiednią ilość białka (np. mięso, ryby, ser, białko serwatki), błonnik (np. warzywa, pestki, otręby, razowe produkty) oraz produkty odżywcze typu zupy krem, awokado, jajka.

6. Zmniejsz ilość węglowodanów, zwłaszcza tych z wysokim indeksem glikemicznym, takich jak słodkie owoce, białe pieczywo i makarony. Białe pieczywo i kasze zamień na razowe, np. chleb żytni, pumpernikiel, kasza gryczana.

7. Zredukuj niemal do zera cukier, słodkie napoje i słodycze. Jeśli masz ochotę na słodkie przekąski, zjedz truskawki, borówki z jogurtem, ewentualnie z dodatkiem ksylitolu, czy gorzką czekoladę z orzechami.

8. Wyznacz plan treningowy. Najlepiej zapisać się z góry na ćwiczenia. Zaleca się co najmniej 30 min ruchu dziennie 5 dni w tygodniu. Przy czym najkorzystniejsze dla większości osób wydają się ćwiczenia typu cardio.

9. Unikaj smażenia, najlepiej wybierać produkty na surowo.

10. Nie podjadaj i najlepiej jedz 3, maksymalnie 4 posiłki dziennie! Guma, cukierek czy kawa z mlekiem, herbata owocowa to także posiłek, ponieważ podnosi poziom cukru.

Musi być jakaś przyczyna trudności z odchudzaniem.

– Zobacz, czy realizujesz powyższe punkty.

– Oblicz swój bilans energetyczny. Możesz korzystać z kalkulatora internetowego. Najprawdopodobniej spożywasz zbyt dużo kalorii i powinieneś je zredukować.

Reklama

– Zastanów się także, czy jedzenie nie zastępuje ci jakiejś przyjemności.

– A może jesz w stresie – za szybko, za dużo, wykonując inne czynności, np. oglądając telewizję?

– Często skutecznym rozwiązaniem okazuje się zmiana rodzaju śniadania, np. na to w stylu keto, czyli dobre tłuszcze, warzywa, białko (np. sałatka z kurczakiem, jajecznica na cukinii posypana szczypiorkiem + dowolne warzywa).

– Pomocna może być duża redukcja węglowodanów lub alergenów, takich jak np. mleko. A zatem kiedy się odchudzamy, owsianka na mleku na śniadanie nie jest dobrym pomysłem.

– Rozważ też dodanie produktów dodatkowych wspierających odchudzanie.

– Jeśli nie możesz schudnąć, wykonaj badania związane z problemami utrudniającymi odchudzanie, takie jak poziom glukozy, insuliny, TSH. Przydatne mogą się okazać lipidogram, próby wątrobowe, a jeśli są objawy – także sprawdzenie autoimmunologicznych chorób np. badanie Hashimoto.

– Przy dobrym samozaparciu jesteśmy w stanie poradzić sobie z odchudzaniem sami, choć pomoc dietetyka, trenera, psychologa, fizjoterapeuty czy lekarza zawsze jest cenna.

naturoterapeuta

Natura-med

Produkty wspierające odchudzanie

Jeśli uznamy, że potrzebne jest wsparcie, warto zacząć od produktów naturalnych, które pomocnie wpływają na organizm, takich jak sok z zielonego jęczmienia, zielona herbata, błonnik witalny i przyprawy do dań.

Reklama

Skuteczność wykazują: kawa zielona, kapsaicyna, piperyna, pokrzywa, ostrokrzew, imbir, Garcinia cambogia, berberys, morwa, chrom.

Przy dużej tkance tłuszczowej można zastanowić się nad krótkotrwałym stosowaniem preparatu typu Calominal duo, po wypróbowaniu innych metod i dołożeniu aktywności fizycznej.

Produkty szkodzące zdrowiu

Preparaty zawierające sibutraminę (popularne termogeniki) mogą wiązać się ze wzrostem ryzyka zawału serca czy udaru mózgu. Niebezpieczne jest modne ostatnio stosowanie leków dla osób chorych na cukrzycę, jeśli jej nie mamy. Preparaty na odwodnienie dają efekt na krótko, mogą być szkodliwe.

Suplementy i diety cud to często droga na skróty, która może się okazać co najmniej nietrwała. Najlepszą drogą jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-03 14:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przyprawa, która leczy

Cynamon to nie tylko przyprawa do pierników. Od wieków stosowany jest w medycynie ludowej.

Więcej ...

Rzecznik KEP: Wyrok TK potwierdza zarzuty formułowane przez Kościół

2025-07-03 13:32
Ks. Leszek Gęsiak

BP KEP

Ks. Leszek Gęsiak

Wydany dziś wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący rozporządzenia MEN z 17 stycznia 2025 roku w sprawie lekcji religii jest potwierdzeniem zarzutów, jakie wobec tego aktu formułowali przedstawiciele Kościoła katolickiego – zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Więcej ...

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji ochrony stworzenia

2025-07-03 18:07
Kard. Michael Czerny, jeden z pomysłodawców Mszy za stworzenie

Vatican Media

Kard. Michael Czerny, jeden z pomysłodawców Mszy za stworzenie

Papież Leon XIV odprawi jako pierwszy Mszę św. w intencji ochrony stworzenia według nowego formularza, dołączonego do Mszału Rzymskiego i zatwierdzonego dziś dekretem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...