Ścieżki ogrodowe najlepiej wykonać z surowców pochodzenia naturalnego. Mowa o naturalnych kamieniach, takich jak granitowe kostki czy popularny grys w stylu „dalmatyńczyk”. Sprawdzą się też większe lub mniejsze płyty z łupka, które również mają ciekawą kolorystykę i barwę, a przy tym bardzo dobrze komponują się z granitem. Obecnie na rynku kamieni ozdobnych jest naprawdę bardzo duży wybór – począwszy od wielkości surowca, po jego barwę i kolorystykę – dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Od czego zacząć wykonanie takiej ścieżki?
• Zastanów się, w którym miejscu swojego ogródka bądź działki najbardziej widziałbyś ścieżkę: w którym miejscu jej wykonanie doda jeszcze więcej estetyki i uroku, a może nawet pomóc, bo naturalne kamienie pochłaniają wodę – może się więc przydać w tych miejscach ogrodu, gdzie po deszczu pojawiają się np. błoto czy kałuże.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
• Gdy już znaleźliśmy odpowiednie miejsce, możemy zabrać się za wytyczanie ścieżki. Potrzebne będą krótkie paliki i sznurek. Wytyczą nam krawędzie ścieżki z jednej i drugiej strony, na pożądaną przez nas długość, szerokość i wysokość. Po wyznaczeniu ścieżki, możemy zabrać się za tzw. korytowanie, czyli wybieranie ziemi na głębokość połowy bądź całego szpadla.
Reklama
• Krawężnik ścieżki możemy wykonać z kostki granitowej łupanej bądź cięto-łupanej o wymiarach 10x10. Kostkę układamy „pod sznurek” na suchy beton lub po prostu betonową zaprawę przygotowaną w stosunku 1: 2 (10 łopat cementu na 20 łopat piasku).
• Kolejnym etapem będzie przygotowanie podłoża. Na wykorytowanej ziemi rozłóżmy geowłókninę o odpowiedniej gramaturze. Gramatura geowłókniny, czyli waga materiału na jednostkę powierzchni (g/m2), jest ważnym parametrem, który wpływa na jej właściwości i zastosowanie. Odpowiednia zapewnia efektywne działanie w konkretnych sytuacjach. Materiał o większej gramaturze zapewni naszej ścieżce większą stabilność. Zapobiegnie też wyrastaniu na niej chwastów. Geowłókninę można kupić w każdym budowlanym markecie albo przez internet.
• Czas na położenie kamieni. Kupując łupek od lokalnych dostawców bądź przez internet, wybierzmy materiał, który nas interesuje. My proponujemy duże płyty z łupka, które mają swoją cenę, przekłada się to jednak na ich stabilność, wygląd i konkretne zastosowanie. Łupek wyłóżmy na ścieżce wedle uznania.
• Kiedy mamy już łupek, możemy między płyty wsypać tzw. grys, czyli drobne kamyczki (8-16 mm lub 16-32 mm) – my proponujemy granitowe w stylu „dalmatyńczyk”, ale dostępne są również bazaltowe, w różnych rozmiarach i kolorach.
Wzdłuż tak wykonanych ścieżek możemy nasadzić ozdobne krzewy i rośliny, takie jak lawenda, bukszpan czy trzmielina. Ciekawym rozwiązaniem są też lampy solarne, które po zmroku dodadzą uroku naszemu ogrodowi i ścieżkom.