Reklama

Niedziela plus

Wrocław

Maryja ze Świętego Wzgórza

2025-06-24 13:12

Niedziela Plus 26/2025, str. II

Cudowna figura Najświętszej Maryi Panny Osobowickiej

Zdjęcia: Magdalena Lewandowska/Niedziela

Cudowna figura Najświętszej Maryi Panny Osobowickiej

Mamy patronkę, którą możemy prosić o pokój w tym niepewnym czasie wojen i konfliktów – powiedział kustosz sanktuarium ks. Krzysztof Jankowiak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cudowna figura Matki Bożej Osobowickiej od wieków przyciąga pielgrzymów na Święte Wzgórze. Znajduje się ona w kaplicy Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na terenie parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus we Wrocławiu-Osobowicach, na skraju lasu osobowickiego.

Kula w boku Matki Bożej

Reklama

Historia tego miejsca rozpoczęła się 800 lat przed Chrystusem, powstało tu wtedy grodzisko. Można powiedzieć, że jest to miejsce starsze od samego Wrocławia. W 1257 r. księżna Anna Trzebnicka ofiarowała dobra osobowickie siostrom klaryskom. Od niepamiętnych czasów na starym dębie na zboczu wzgórza znajdowała się figurka Matki Bożej wykonana z drewna lipowego. W 1724 r. uzdrowienia (odzyskania wzroku i możliwości chodzenia) doznał modlący się przed nią kantor i organista kościoła św. Macieja we Wrocławiu – Balcer. Od tej pory rozkwitał w tym miejscu kult Matki Bożej, przybywały liczne pielgrzymki, a wzgórze zaczęto nazywać Świętą Górą. Stale wzrastająca liczba pielgrzymów zmobilizowała klaryski do zbudowania drewnianej kapliczki, do której przeniesiono cudowną figurkę. Po sekularyzacji dóbr kościelnych, kiedy Osobowice stały się własnością protestanckiej rodziny Kornów, z inicjatywy Jana Bogumiła Korna – wrocławskiego wydawcy i drukarza – w 1824 r. została wybudowana nowa, murowana kaplica. Tam w centralnym miejscu umieszczono figurkę i, co ciekawe, kaplica służyła jako miejsce modlitwy i katolikom, i protestantom. W jej krypcie pochowani zostali członkowie rodziny Kornów. W 2024 r. minęło 300 lat od uzdrowienia kantora Balcera i 200 lat od wybudowania przez Jana Bogumiła Korna kaplicy murowanej. Trwający ponad 300 lat kult i wszystkie te wydarzenia sprawiły, że zdecydowano, by w tym miejscu ustanowić sanktuarium Maryjne. Figurka Matki Bożej została poddana renowacji i tzw. datowaniu. Oszacowano, że pochodzi z początków XVII wieku, a więc jeszcze sprzed uzdrowienia Balcera. Podczas konserwacji odkryto także pocisk, prawdopodobnie z okresu II wojny światowej, który utkwił w lewym boku Matki Bożej, o czym nikt nie wiedział. Figura została odnowiona w taki sposób, by pocisk wyeksponować, bo ma on swoją wymowę. Z inspiracji ks. prof. Bogdana Ferdka, który niemal codziennie odwiedza Święte Wzgórze, Maryja będzie czczona w nowym sanktuarium jako Królowa Pokoju. Od 2000 r. na Świętym Wzgórzu corocznie odbywają się „Spotkania z piosenką i poezją religijną” oraz spotkania Stowarzyszenia Krwi Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na styku historii i piękna przyrody

Reklama

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Osobowickiej na Świętym Wzgórzu zostało powołane dekretem abp. Józefa Kupnego 7 marca ub.r., a uroczyście zainaugurowane 8 czerwca. Eucharystii przewodniczył wówczas bp Maciej Małyga, który w homilii powiedział: – Sanktuarium jest świętą przestrzenią, miejscem szczególnym dla ludzi wiary. Bóg dzieli się tu z nami swoim Słowem, swoim Ciałem i Krwią, swoim błogosławieństwem. Biskup podkreślił, że jest to przestrzeń świętości nie tylko w sensie fizycznym, ale jeszcze bardziej w sensie duchowym, w jakim my to miejsce odbieramy. – To sanktuarium Matki Bożej, która sama również była „sanktuarium” Bożym, przybytkiem Ducha Świętego, domem Bożym – zaznaczył i dodał: – Matka Boża ma wiele tytułów, ale tutaj chcemy Ją czcić jako Królową Pokoju. Kula w Jej ciele przypomina nam inny poraniony wizerunek – Matki Bożej Jasnogórskiej. Przyznał, że w Najświętszej Maryi Pannie Osobowickiej widzi także Królową Pojednania. – To myśl bardzo bliska naszej diecezji przez postać kard. Bolesława Kominka, przez list biskupów polskich do biskupów niemieckich „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Niech będzie bliska także nam w tym niepewnym czasie wojen i konfliktów. Dziękujemy Bogu za to piękne miejsce na styku wspaniałej przyrody, ludzkich historii i ludzkich dzieł. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zabiegali o to, by właśnie tu powstało sanktuarium – przekazał bp Małyga.

Pieszo do Maryi

W trakcie 3 dni poprzedzających tegoroczne uroczystości z racji odpustu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i pierwszej rocznicy powołania sanktuarium miały miejsce Msze św. i nabożeństwa majowe. 31 maja natomiast odbyła się pielgrzymka dekanalna. Mszy św. przewodniczył o. Faustyn Zatoka, franciszkanin. Nie zabrakło sióstr elżbietanek – na Święte Wzgórze pielgrzymowały już ich założycielki Maria Merkert i Franciszka Werner. W statutach zakonu zapisano, że siostry przed złożeniem profesji mają nawiedzić Najświętszą Maryję Pannę Osobowicką, co czynią do dzisiaj.

Od 2001 r. na Świętym Wzgórzu na Osobowicach odbywa się również „Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną”. 15 czerwca po Mszy św. zaprezentowały się z programem artystycznym dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5, Schola św. Jadwigi z Lipy Piotrowskiej i Osobowicka Orkiestra Okazjonalna. W poprzednich latach na scenie oprócz dziecięcych i młodzieżowych scholi z Wrocławia wystąpiły zespoły z: Milicza, Namysłowa, Kalisza, Torunia czy Krakowa. Gośćmi specjalnymi byli m.in. Magda Anioł, Tomasz Kamiński i Jan Budziaszek z zespołu Skaldowie. Uczestnicy wydarzenia mieli również możliwość obejrzenia wystawy w podziemiach sanktuarium.

Wydarzeniu towarzyszył festyn parafialny przygotowany przez Parafialny Zespół Caritas i Radę Parafialną.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Noce Kościołów” we Lwowie i na Podolu

Lestat (Jan Mehlich)/pl.wikipedia.org

Więcej ...

Parada Równości w Budapeszcie. Pretekst do presji politycznej na Węgry

2025-07-15 15:50

Adobe Stock

9 lipca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyła się debata plenarna poświęcona tzw. lekcjom z Budapest Pride. W toku debaty europosłowie lewicowych i liberalnych frakcji wykorzystali wydarzenia wokół węgierskiej Parady Równości do krytyki rządu Viktora Orbána i promowania ogólnoeuropejskiej strategii równościowej.

Więcej ...

Watykan: nowy biskup w Oslo, rezygnacja biskupa w Sofii

2025-07-16 12:49

Vatican Media

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów duszpasterskich diecezją Oslo (Norwegia), złożoną 71. letniego ks. bpa Bernta Ivara Eidsviga, CRSA. Jego następcą został bp Fredrik Hansen, dotychczas biskup koadiutor tej diecezji -poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Ponadto papież przyjął rezygnację z rządów duszpasterskich diecezją Sofii i Płowdiwu (Bułgaria), złożoną przez 75.letniego bpa Georgi Jowczewa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

Wiara

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...