Reklama

Polska

Przemyśl: pogrzeb ks. prałata Stanisława Zarycha – przyjaciela ks. Blachnickiego

Archiwum Autora

- To był kapłan wybitny, wielki świadek wierności ideałom Chrystusowej Ewangelii – powiedział abp Józef Michalik o zmarłym przed dwoma dniami ks. prałacie Stanisławie Zarychu. Metropolita przemyski przewodniczył w czwartek uroczystościom pogrzebowym zasłużonego kapłana archidiecezji przemyskiej i zapalonego orędownika idei abstynencji, której poświęcił ponad 50 lat swojego życia. Razem ze Sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim tworzył Krucjatę Wyzwolenia Człowieka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Michalik stwierdził, że ks. Zarych był kapłanem miłosiernym, który kochał ludzi, a w drugim człowieku widział kandydata do zbawienia. Zawsze był życzliwy, nie zniechęcał się żadną słabością, ani grzechem spotykanych ludzi.

- Ks. prałat Stanisław, jako dobry pasterz, szukał zaginionych owiec. Jak Pan Jezus, który brał zaginioną owcę i niósł na ramionach do stada, tak ks. Stanisław szukał tych owiec. Szczególne pole do tego miał jako proboszcz parafii Świętej Trójcy i diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Ileż ludzi dotkniętych nałogami przyprowadził do Pana Boga, pełnił ofiarnie posługę w konfesjonale – wspomniał zmarłego jego przyjaciel ks. Stanisław Czenczek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja opowiadał o tym, jak do ostatnich miesięcy życia ks. Zarych spowiadał i służył na rekolekcjach podczas rekolekcji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Był człowiekiem, który z wielką wiarą i ufnością odnosił się do każdego człowieka. Potępiał zło, ale podnosił i szanował godność człowieka.

Ks. Stanisław Zarych najbardziej znany był ze swojego zaangażowania w propagowanie trzeźwości. Idea ta była mu bliska od zawsze, a szczególnie od 1959 r., kiedy poznał ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Ruchu Światło-Życie. Obaj kapłani – niemal równolatkowie – zaprzyjaźnili się i blisko z sobą współpracowali. Na apel Jana Pawła II o trzeźwość Polaków powstała Księga Czynów Wyzwolenia, zawierająca nazwiska osób, które zadeklarowały przystąpienie do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jako stali członkowie. Jako pierwszy wpisał się ks. Blachnicki, jako drugi – ks. Zarych.

Po śmierci przyjaciela, przemyski duchowny nadal prężnie działał na polu trzeźwości. Zainicjował rekolekcje dla osób uzależnionych i ich rodzin, które regularnie co miesiąc odbywają się do dzisiaj. Ks. Zarych ostatni raz spotkał się z ich uczestnikami we wrześniu tego roku. Funkcję diecezjalnego duszpasterza trzeźwości sprawował przez 52 lata - od 1959 do 2011 r. Idei tej poświęcał jednak swój czas do ostatnich dni życia.

Reklama

W latach 1981 – 1997 był proboszczem parafii Świętej Trójcy w Przemyślu, którą charakteryzowała otwartość na różne grupy duszpasterskie. Ponadto kościół Świętej Trójcy był ważnym ośrodkiem życia opozycyjnego w latach 80., dlatego nazywano go „okopami Świętej Trójcy”. Stąd wychodziły paczki dla internowanych w czasie stanu wojennego.

Obecny proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. Jan Mazurek wspomina swojego poprzednika jako człowieka „niezwykle rozwiniętego duchowo”. – W nim była mocna wiara i ogromny duch modlitwy, a z tego wynikały inne cnoty. Był człowiekiem bardzo otwartym, kulturalnym, kochał ludzi, nigdy nikogo nie oceniał i nie skrytykował, a poza tym był niezwykle pokorny, nigdy nie przypisywał sobie żadnych zasług, zawsze wskazywał, że to zasługa Pana Boga – mówi w rozmowie z KAI.

Ks. Stanisław Zarych odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i medalem „Zasłużony dla Solidarności” przez Zjazd Krajowy NSZZ „Solidarność”. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. Był bardzo lubiany i szanowany nie tylko przez duchownych, ale również przez świeckich, nawet niewierzących.

Urodził się 18 listopada 1922 r. w Bliznem na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1949 r. w katedrze przemyskiej z rąk bp. Franciszka Bardy. W kapłaństwie był wychowawcą w seminarium duchownym, pracował w kurii, ale nigdy nie opuszczał duszpasterstwa. Za zasługi mianowany honorowym kanonikiem kapituły metropolitalnej. Zmarł 17 listopada br. o godz. 1.15 w nocy we własnym mieszkaniu.

Mszę św. pogrzebową, sprawowaną 19 listopada w archikatedrze w Przemyślu koncelebrowało 4 biskupów i ponad 170 księży. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, siostry zakonne oraz licznie zgromadzeni wierni, również spoza Podkarpacia. Ciało ks. Zarycha spoczęło na Cmentarzy Głównym w Przemyślu.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-19 20:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl dla Niepodległej

Marsz Niepodległości ulicami Przemyśla ze 100-metrową flagą państwową

Stanisław Gęsiorski

Marsz Niepodległości ulicami Przemyśla ze 100-metrową flagą państwową

Więcej ...

Na synodzie jak w Kanie Galilejskiej [relacja + wideo]

2024-06-15 09:52
Synodalny Zespół z parafii pw. św. Michała Archanioła w Miliczu

ks. Łukasz Romańczuk

Synodalny Zespół z parafii pw. św. Michała Archanioła w Miliczu

Rozpoczęły się czerwcowe Rejonowe Spotkania Synodalne. Jako pierwsi rozpoczęli wierni z dekanatów: trzebnickiego, milickiego i prusickiego. Swoje spotkanie odbywali w Koniowie, a spotkanie prowadził o. Oskar Maciaczyk OFM.

Więcej ...

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

2024-06-15 11:57

PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, (…) był odtąd nazywany Błogosławionym”. Msza św. beatyfikacyjna proboszcza z Płok zamordowanego przez komunistów w 1946 r. trwa w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych