Reklama

Wiara

Modlitwa jako dar Boga

Tomasz Siwczuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O co najbardziej chodzi w naszej wierze? O żywy i osobisty związek człowieka z żywym i prawdziwym Bogiem. Wiara jest relacją między osobami i tylko wtedy jest żywa, gdy osoby obecne w tej relacji są ze sobą w ścisłym związku. Tym związkiem jest właśnie modlitwa. Bez modlitwy wiara staje się martwa i nie opiera się na osobistej relacji człowieka z Bogiem.
Warto jednak pamiętać, że mimo tego wzajemnego związku osób, człowieka i Boga, pierwszeństwo w modlitwie i tak należy do Boga.

Na modlitwie człowiek jest żebrakiem wobec Boga

Modlitwa jest wzniesieniem duszy ludzkiej w stronę Boga. Dusza zwykle podczas modlitwy prosi Boga o jakieś konkretne dobra. Człowiek musi jednak pamiętać, z jakiej pozycji pragnie prowadzić swój dialog z Bogiem. Może się nam bowiem wydawać, że to my poprzez modlitwę składamy dar Panu Bogu, że coś dajemy naszemu Zbawicielowi. Stajemy wtedy na wzniosłej pozycji tych, którzy więcej dają niż przyjmują. Tymczasem prawdziwa modlitwa jest darem i żeby umieć się modlić, trzeba najpierw chcieć przyjmować ten dar od Boga. Nie możemy wołać do Boga z wyniosłości pychy i własnej woli, ale z „głębokości” (Ps 130) pokornego i skruszonego serca. Dlatego podstawą wszelkiej modlitwy jest pokora. Pokora jest podstawową dyspozycją do darmowego przyjmowania daru modlitwy. Jeśli modlitwa jest darem od Boga, to człowiek modlitwy musi chcieć w pokorze przyjąć ten dar od Boga.

Cud modlitwy przy studni

Spotkanie Jezusa z Samarytanką przy studni objawia nam największą prawdę o modlitwie. Chrystus wychodzi na spotkanie tej kobiety, tak jak wychodzi na spotkanie z każdym innym człowiekiem. On pierwszy nas szuka i to On pierwszy prosi, aby dać Mu pić. Jezus odczuwa pragnienie. Bóg chce, abyśmy Go pragnęli. Kiedy się modlimy i nie mamy w sobie rozbudzonego wielkiego pragnienia Boga, warto sobie uświadomić, że Bóg pragnie naszej modlitwy pierwszy. To nie tylko my potrzebujemy się modlić, ale każda modlitwa jest spotkaniem Bożego i naszego pragnienia. Z tego wynika, że każda nasza modlitwa jest tak naprawdę oczekiwana przez Boga, jest Jego wielkim pragnieniem. I w tym sensie Bóg zawsze jest pierwszy na modlitwie. Zanim ty zapragniesz się modlić, Bóg już od dawna tego bardzo pragnie. Bóg bowiem już nas zbawił, już pierwszy nas umiłował. Nawet Jego pragnienie modlitewne jest pierwsze od naszego. W tym znaczeniu moja modlitwa staje się odpowiedzią wiary na darmową obietnicę zbawienia, odpowiedzią miłości na pragnienie Jedynego Syna. O, gdybyśmy wiedzieli, jak bardzo Bóg pragnie naszej modlitwy, pewnie nie zwlekalibyśmy z jej wykonaniem.
Gdybyśmy wiedzieli, że on pierwszy się za nas i z nami modli, pewnie bardziej zauważalibyśmy Jego żywą obecność podczas naszej modlitwy. Nie mamy się więc co szczycić z naszych wielkich, modlitewnych umartwień, bo zanim je podjęliśmy ze względu na Chrystusa, sam Jezus dawno już przeszedł tę drogę i sam stał się wielkim darem dla swojego Ojca ze względu na nasze zbawienie. Nigdy więc nie zapomnij, że modlitwa jest najpierw darem Boga dla ciebie, a dopiero w drugiej kolejności – twoim darem dla Niego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+2 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wierzę w Boga. Co to znaczy?

Monika Książek

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii.

Więcej ...

Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

2024-05-09 10:11
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy - powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie dziś wieczorem odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52
Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku