Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: dzieci udekorowały wieczernikowe choinki

PublicDomainPictures

Baletnice, nuty, żarówki, makiety kościołów, wizerunki świętych a także biało-czerwone wstęgi znalazły się na świątecznych drzewkach, które na Jasnej Górze udekorowały dzieci ze szkół i przedszkoli arch. częstochowskiej. To w ramach VIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Teraz to jasnogórscy pielgrzymi zdecydują, który ze świerków zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zwykle pomysłowość i oryginalność, dzieci i nauczycieli, zaskakują. „Nasza choinka nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski. To było bardzo ważne wydarzenie, o którym trzeba przypominać. Od chrztu wszystko się zaczęło, jesteśmy w Kościele” - powiedzieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Częstochowie. Na ich drzewku, obok biało-czerwonej wstęgi, są również wizerunki polskich świętych.

Inny świerk w dekoracji nawiązuje do Roku Bożego Miłosierdzia. – Mamy św. s. Faustynę Kowalską i anioły miłosierdzia – wyjaśnił opiekun dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ludwinowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maluchy z Choronia przypomniały, że w tym roku ich parafia obchodzi jubileusz stulecia powstania. Na ich drzewku znajdują się makiety kościoła.

Jasnogórska Szkoła Muzyczna przygotowała ozdoby z papieru z nutami i klucze wiolinowe. Inni uczniowie wykonali ozdoby ekologiczne ze żutych żarówek, rolek z papieru, butelek, korków od butelek, patyków. Nie zabrakło drucianych gwiazdek, kolorowych bombek, łańcuchów, włosów anielskich.

W nawiązaniu do rocznicy chrztu Polski dekoracje niektórych choinek zachęcać mają również do modlitwy za naszą Ojczyznę. - Klimat jest taki, żeby w wyjątkowy sposób pomyśleć o naszej Ojczyźnie, pomyśleć też o tym, żeby w tym kraju działo się jak najlepiej i nam wszystkim żyło się jak najlepiej, stąd pomysł na dekorację biało-czerwoną – powiedziała nauczycielka z Zespołu Szkół we Wrzosowej.

O. Wojciech Dec, paulin podziękował wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w tegorocznym konkursie. – Dziękuję w imieniu wszystkich ojców i braci paulinów i organizatorów tego konkursu, za to, że czynicie to miejsce jeszcze piękniejszym. Pamiętajcie, że te ozdoby są znakiem, symbolem naszej radości płynącej z Bożego Narodzenia. Rodzi się Jezus, który przyszedł by nas odkupić, byśmy wszyscy mogli być szczęśliwymi – mówił o. Dec.

Reklama

Zakonnik przypomniał także, że nie jest ważne czy na dworze jest śnieg a na stole karp, „najważniejsze jest to, że mamy się cieszyć, że Bóg jest z nami”. Paulin zauważył także, że „wielu artystów marzy o tym, by ich prace obejrzało tak wielu ludzi, jak wielu pielgrzymów zagląda do Wieczernika i podziwia te wspaniałe choinki”.

Organizatorami konkursu są: przeor klasztoru o. Marian Waligóra ze wspólnotą, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. 40 choinek podarowały Lasy Państwowe. - Bardzo się, że mogliśmy podarować te drzewka, które w tym pięknym polskim miejscu, gdzie tradycja i wiara łączą się, dekorujecie pracą własnych rąk, by cieszyć oczy pielgrzymów – powiedział Adam Chudzik z Nadleśnictwa w Kłobucku. Do udziału w Konkursie na Wieczernikowi Choinkę zgłosiło się 13 przedszkoli i 27 szkół.

Głosowanie na najpiękniej udekorowane drzewko potrwa od Bożego Narodzenia do 2 stycznia. Wielki finał zaplanowano na 8 stycznia.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-21 15:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezja ełcka: choinka bożonarodzeniowa 2017 – z Mazur do Watykanu

Włodziemierz Rędzioch

Tegoroczna choinka bożonarodzeniowa, która stanie na placu św. Piotra w Rzymie, jest darem dziękczynnym Kościoła w Polsce - poinformowano w komunikacie kurii diecezji ełckiej. Choinka pochodząca właśnie z tej diecezji zostanie przywieziona do Watykanu 7 grudnia.

Więcej ...

Paulińskie Dni Młodych "Na barkach nadziei"

2024-06-17 10:26

Mat. prasowy

Paulińskie Dni Młodych to coroczne spotkania młodzieży, organizowane przez Zakon Paulinów. Młodzi ludzie z różnych środowisk, głównie należący do duszpasterstw paulińskich, spotykają się w drugim tygodniu lipca, by wspólnie się modlić i spędzać wakacje. Każdego roku Paulińskie Dni Młodych odbywają się przy innym paulińskim klasztorze.

Więcej ...

Łódź: zmiany personalne księży

2024-06-17 13:48

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy