Reklama

Niedziela Częstochowska

Poetyckie rozważania o śmierci

Zofia Białas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszą, absolutnie niepodważalną prawdą naszego istnienia- poza samym faktem, że istniejemy - jest nieunikniona konieczność śmierci napisał w „ Fidel et ratio” św. Jan Paweł II. W „Autobiografii” dodał: „ Śmierć jest doprawdy wielką tajemnicą. Wydarzeniem, które należy otoczyć miłością i szacunkiem. Od samych narodzin zbliżamy się ku śmierci, ale w wieku podeszłym jesteśmy z roku na rok coraz bardziej świadomi jej bliskości-, jeżeli tylko siłą nie usuwamy od siebie takich myśli i uczuć. Stwórca tak sprawił, że starość niemal w naturalny sposób oswaja człowieka ze śmiercią (…) Wielka szkoła życia i umierania przyprowadzi nas także do czyjegoś grobu, każe nam stać przy niejednym łożu śmiertelnym, zanim my sami będziemy tymi, wokół których- dałby Bóg, inni zgromadzą się, żeby się modlić”.

Temat śmierci bliski jest filozofom, filmowcom, malarzom, bliski jest poetom, stąd tak wiele dzieł i wierszy jemu poświęconych. Wszystkie one w jakimś stopniu są próbą oswojenia śmierci i szukaniem odpowiedzi na pytanie, dlaczego się jej boimy…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poetyckiej odpowiedzi na temat sensu śmierci, refleksji i emocji, które jej towarzyszą, próbowała udzielić młodzież w czasie wieczoru poetyckiego, w dniu 3 lutego, zatytułowanego „Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna” przygotowanego przez Annę Pawlak-Łacinę i Anetę Strugacz, polonistki z ZS nr 2 im. Długosza w Wieluniu. Odpowiedzi szukano w wierszu Jana Lechonia „Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną”, Jana Kochanowskiego ( Tren X), w wierszach ks. Jana Twardowskiego( W kolejce do nieba, O stale obecnych, Wszystko inaczej, Śpieszmy się kochać ludzi, Żeby wrócić), Wisławy Szymborskiej(Pogrzeb, O śmierci bez przesady, Kot w pustym mieszkaniu, Muzeum), Bolesława Leśmiana( Pogrzeb, Po ciemku, po ciemku łkasz), Stanisława Barańczaka, (Jeżeli porcelana, Widokówka z tego świata), Zbigniewa Herberta (Brewiarz IV), Jarosława Borszewicza ( Rozmowa z nieobecną), Ewy Lipskiej (Ucz się śmierci, Tragarze cieni), Julii Hartwig ( Z głową odwróconą), Czesława Miłosza (Sens), Haliny Poświatowskiej ( Czy świat umrze trochę), Keatona Hensona, ( Jeśli Musisz), Charlesa Aznavoura (La mamma) …i na zakończenie „Zdumienie”- fragment „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II, będącego niejako odpowiedzią na pytanie o sens przemijania:, „ Co mi mówisz górski strumieniu?/ w którym miejscu ze mną się spotykasz?/ ze mną, który także przemijam-/podobnie jak ty…/ Czy podobnie jak ty? Dalej Poeta, Jan Paweł II powie: „ potok się nie zdumiewa, gdy spada w dół/ i lasy milcząco zstępują w rytmie potoku/ - lecz zdumiewa się człowiek! I na zakończenie: „ we mnie jest miejsce spotkania/ z Przedwiecznym Słowem”/ „zatrzymaj się, to przemijanie ma sens”/ ma sens… ma sens… ma sens!

Reklama

Przekazowi poetyckiemu towarzyszyły dwa fragmenty czarno- białego filmu „Pora umierać”( 2007) w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, będącego medytacją nad starością i przemijaniem, z wielką rolą Danuty Szaflarskiej, która wcieliła się w postać Anieli Walter, samotnej, starej kobiety, pamiętającej dobre czasy domu, w którym przyszło jej żyć tylko w towarzystwie psa …

Drugim ważnym elementem uzupełniającym słowa poetów były: odpowiednio dobrana muzyka, slajdy z widokami fragmentów cmentarzy, miejsc, w których człowieka może zaskoczyć śmierć oraz towarzyszące im przemyślenia (aforyzmy) na temat śmierci, a wśród nich: „Byle podmuch wiatru może zgasić lampę”, „Rodzimy się nierówni, umieramy równi” ( Seneka Młodszy), „ Nie śmierci się boimy, lecz myśli o śmierci”(A. Saint-Exupery), „Piękno, które pomaga żyć, pomaga także umierać”( A. Camus), „Rozmawia się o śmierci najczęściej w połowie drogi do niej”( Kazimierz Przerwa- Tetmajer), „ A może tylko zmieniamy ramy, kiedy umieramy” ( Jan Sztaudynger) … i Juliana Tuwima o tym, że tak należy przeżyć swoje życie, by po śmierci chciano o nas dobrze mówić …

Wieczór poetycki, na który przybyło sporo miłośników poezji, podsumował dyrektor Dariusz Kowalczyk. Dziękując młodzieży i autorkom scenariusza za temat, który zmusił i będzie zmuszał do refleksji, powiedział: jesteśmy silnymi stworzeniami, robimy w życiu tyle rzeczy, piszemy także wiersze, nawet te o śmierci, lecz tak naprawdę, po co?, Skoro i tak „ rodzimy się bez wprawy i umieramy bez rutyny”. Ale… Jak powiedział Salomon A. Berson- rzeczywistość jest zmienna, dlatego warto rano wstać, iść do pracy, próbować zmieniać rzeczywistość. Kontynuując, mówił: życie jest podobne do wypraw himalaistów. Pytani-, dlaczego to robią- odpowiadają „ Idziemy żyć”. Idźmy żyć i my, uczmy się obcować z poezją, kulturą, sztuką, uczmy się współżyć z drugim człowiekiem, kierując się życzliwością, uśmiechem, by świat stawał się lepszy i piękniejszy.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-05 13:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poezja i dobroć

GRAZIAKO

Więcej ...

Franciszek: Jezus ujawnia nam piękno "Ojczyzny" ku której zmierzamy

2024-05-12 13:01

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

"Jezus ujawnia nam i przekazuje swoim Słowem i przez łaskę sakramentów piękno `Ojczyzny`, ku której zmierzamy" - powiedział Franciszek przed modlitwą Regina Coeli w Watykanie. Papież nawiązał do obchodzonej dzisiaj we Włoszech i w innych krajach uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego.

Więcej ...

Zalesie. Dom marzeń

2024-05-13 05:48

Paweł Wysoki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Kościół

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania