Reklama

Wiadomości

Abp Gądecki: najważniejszym elementem ekonomii jest człowiek

PKWP

– Mimo, iż w ekonomii idzie o zasadę funkcjonowania świata, to najważniejszym elementem ekonomii – przed wszelką rzeczywistością finansową – jest człowiek – mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św., sprawowanej 15 maja w poznańskiej katedrze z okazji 90-lecia działalności Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. We Mszy św. uczestniczyły władze uczelni, profesorowie, studenci i absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita poznański podkreślił w homilii, że człowiek tworzy ekonomię, lecz nie jest do niej ograniczony, bowiem nie da się go sprowadzić tylko do perspektywy horyzontalnej. – Człowiek posiada w sobie także zdolność transcendencji, zdolność „wertykalnego” wyjścia ku temu, co go przekracza – zauważył przewodniczący KEP. - Jest nieustannie zachęcany do tego, by odkryć siebie jako byt transcendentny w każdym wymiarze życia, włącznie ze sprawami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi.

Przewodniczący KEP wskazał na postać Józefa egipskiego, jako przykład najbardziej utalentowanego biblijnego ekonoma. Przypominając historię jego posługi u faraona, metropolita poznański wyjaśnił, co znaczy być dobrym ekonomem i podkreślił, że rolą dobrego ekonoma jest troska o wszystko, co dotyczy zarządzania dziedziną materialną. – Być dobrym ekonomem, to znaczy przewidywać daleką przyszłość; widzieć nie tylko jeden rok do przodu, ale aż czternaście lat ponadto, oraz znać środki zapobiegawcze, jakie powinny być zastosowane już teraz, by zagwarantować bezpieczeństwo ekonomiczne w przyszłości – zauważył abp Gądecki. Stwierdził, że Józef egipski może być patronem wszystkich ludzi zajmujących się sztuką ekonomii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita poznański wyjaśnił też istotę grzechu w ekonomii. – Polega on na przekonaniu o autonomii ekonomii, która nie powinna akceptować wpływów o charakterze moralnym – zauważył abp Gądecki. Przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, który stwierdził, że doprowadziło to do powstania systemów ekonomicznych, społecznych i politycznych, które podeptały wolność osoby i grup społecznych i które właśnie z tego powodu nie były w stanie zapewnić obiecywanej sprawiedliwości.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę na panujący we współczesnym świecie „skandal niewiarygodnych nierówności”. Mimo, iż powiększa się bogactwo światowe pojmowane globalnie, to wzrastają jednocześnie nierówności. Zauważył, że nawet w bogatych krajach ubożeją nowe grupy społeczne i rodzą się nowe formy ubóstwa, a w tradycyjnie ubogich częściach świata niektóre grupy cieszą się „rozrzutnym i konsumpcyjnym nadrozwojem, w sposób nie do przyjęcia kontrastującym z sytuacjami nieludzkiej nędzy”.

Reklama

Abp Gądecki zaznaczył, że potrzeba tak zwanej ekonomii społecznej. – Chodzi tu o nową, obszerną i złożoną rzeczywistość obejmującą własność prywatną i publiczną, która nie wyklucza zysku, ale uważa go za narzędzie do realizacji celów humanistycznych i społecznych – mówił metropolita poznański.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu należy do najstarszych uczelni ekonomicznych w Polsce. Jego początki związane są z powstaniem Wyższej Szkoły Handlowej. W lipcu 1925 roku Izba Przemysłowo-Handlowa i Kuratorium Okręgu Poznańskiego powzięły uchwałę o utworzeniu szkoły wyższej o profilu handlowym. 12 października 1926 roku miała miejsce pierwsza uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Handlowej. Była to szkoła prywatna, oferująca trzyletni program nauczania, bez prawa nadawania stopnia magistra.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-15 20:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: ślubowania jasnogórskie polską kartą praw człowieka

Julia A. Lewandowska

Prawo człowieka do życia jest pierwszym i podstawowym prawem ludzkim, które obowiązuje od pierwszej chwili istnienia - powiedział na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas Mszy odpustowej z okazji święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i dziękczynnej z racji 1050. rocznicy chrztu Polski. Podczas liturgii biskupi wraz z wiernymi dokonali nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli