Reklama

Polska

Biskupi apelują o ograniczenie handlu w niedziele

fotolia.com

O poparcie inicjatywy ustawodawczej ograniczającej handel w niedziele zaapelowali w specjalnym komunikacie biskupi metropolii górnośląskiej i archidiecezji katowickiej. - Powinniśmy przyjąć odnośnie do niedzieli rozwiązania podobne jak w wielu nowoczesnych krajach Europy – piszą biskupi w udostępnionym KAI komunikacie. Będzie on odczytywany w kościołach w najbliższą niedzielę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Autorzy apelu podkreślają, że inicjatywa ustawodawcza bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne. Proszą też wiernych o poparcie działań Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i organizowali akcje zbierania podpisów. Komitet ten zarejestrowano w Sejmie 2 czerwca br. A jego działania zyskały poparcie związków zawodowych, w tym "Solidarności" oraz niektórych organizacji pracodawców i pracobiorców.

"Nie ulega wątpliwości, że stoimy przed nową szansą przeżywania niedzieli w całej wspólnocie naszego społeczeństwa jako dnia wzmocnienia sił i odpoczynku, odrodzenia zagubionych więzi rodzinnych i społecznych" - czytamy w komunikacie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autorzy apelu zaznaczają, że niedziela jest dniem zasadniczo wolnym od pracy w wielu krajach europejskich, m.in. w Austrii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Komunikat podpisali biskupi metropolii górnośląskiej – a więc ordynariusze diecezji gliwickiej, opolskiej i sosnowieckiej – oraz archidiecezji katowickiej.

W dołączonym do komunikatu zarządzeniu biskupi zwracają się do duszpasterzy by umożliwili wiernym zorganizowanie akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy w niedzielę 26 czerwca br. i dni następne. Chodzi o wyznaczenie odpowiedniego miejsca do zbierania podpisów. Może nim być kancelaria parafialna lub inne pomieszczenia parafialne.

Zaznaczając, że zbieranie podpisów może potrwać około 3 miesięcy zalecają, by w kolejne wakacyjne niedziele informację o zbiórce podpisów włączyć do ogłoszeń duszpasterskich, ze wskazaniem miejsca umożliwiającego wiernym złożenie podpisu na deklaracji poparcia.

Wypełnione listy należy dostarczyć (przesłać) na adres: Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele 40-286 Katowice, ul. Floriana 7.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłotygodniowego zebrania plenarnego KEP biskupi jednogłośnie poparli obywatelski projekt ograniczenia handlu w niedzielę. Z kolei w środę na konferencji prasowej abp Wiktor Skworc podkreślił, że problem pracy w niedziele dotyczy około 1,5 mln obywateli. "Ci ludzie są pariasami polskiej reformy gospodarczej" - mówił inicjator apelu, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Reklama

Wyraził przekonanie, że inicjatywa spotka się z dużym poparciem społecznym, bo bierze w obronę nie tylko pracujących w niedzielę, ale także samą niedzielę, jako wartość, która jest nam wszystkim bardzo bliska. "I to nie tylko jako wartość religijna, ale kulturowa, która przynależy do cywilizacji europejskiej" - powiedział metropolita katowicki.

Więcej informacji na www.wolnaniedziela.pl.


Publikujemy treść komunikatu:

KOMUNIKAT BISKUPÓW DIECEZJI: GLIWICKIEJ, OPOLSKIEJ, SOSNOWIECKIEJ ORAZ ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ W SPRAWIE POPARCIA INICJATYWY USTAWODAWCZEJ USTAWY O OGRANICZENIU HANDLU W NIEDZIELE.

Bracia i Siostry! Dnia 2 czerwca br. zarejestrowano w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Działania Komitetu poparły różne podmioty życia społecznego, m.in. związki zawodowe – z „Solidarnością” na czele – oraz niektóre organizacje branżowe pracodawców i pracobiorców. Postulowana w projekcie regulacja prawna bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne. Pośrednio podkreśla wartość niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

Drodzy Diecezjanie! Mając na uwadze powyższe przesłanki i zachowując w pamięci próby zawłaszczenia i niszczenia niedzieli oraz jej wartości kulturowej – jako pasterze naszych diecezji – zwracamy się do Was z prośbą o poparcie tej inicjatywy ustawodawczej poprzez podjęcie akcji zbierania podpisów. Więcej informacji na ten temat oraz wzór deklaracji popierającej wspomniany projekt znajdziemy w dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego”. Liczymy na wsparcie akcji przez duszpasterzy oraz wiernych świeckich tworzących Parafialne Rady Duszpasterskie i zaangażowanych w katolickie wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, a także w Parafialne Zespoły Caritas. Jeśli ta inicjatywa ustawodawcza znajdzie mocne poparcie społeczne, to – w myśl zawołania utrwalonego podczas stanowych pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich – może doprowadzić do odzyskania niedzieli „Bożej i naszej”. Nie ulega wątpliwości, że stoimy przed nową szansą przeżywania niedzieli w całej wspólnocie naszego społeczeństwa jako dnia wzmocnienia sił i odpoczynku, odrodzenia zagubionych więzi rodzinnych i społecznych. Ponadto niedziela może znów stać się gwarantem emocjonalnego wyciszenia, a także budowania wspólnoty religijnej i narodowej.

Reklama

Bracia i Siostry! Mamy nadzieję, że po skutecznie przeprowadzonej akcji zbierania podpisów i przekazania ich do Sejmu, Parlament Rzeczypospolitej przyjmie ustawę, która przywróci polskiemu społeczeństwu niedzielę zasadniczo wolną od pracy. Skutecznym i społecznie zaakceptowanym funkcjonowaniem tej zasady cieszy się od lat wiele krajów europejskich, a wśród nich m.in. Austria, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Francja oraz Wielka Brytania. Co więcej, w Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji tego państwa jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej. Wydaje się, że także my powinniśmy przyjąć odnośnie do niedzieli rozwiązania podobne jak w wielu nowoczesnych krajach Europy! Wszystkim, zarówno zaangażowanym, jak i popierającym to przedsięwzięcie własnym podpisem, a tym samym angażującym się w obronę świętowania niedzieli – dnia dla Boga i dla rodziny, z serca błogosławimy: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego! Szczęść Boże!

Reklama

Gliwice – Opole – Sosnowiec – Katowice , 14 czerwca 2016 r.

Podpisali: Andrzej Czaja Biskup Opolski,

Jan Kopiec Biskup Gliwicki,

Grzegorz Kaszak Biskup Sosnowiecki,

Wiktor Skworc Metropolita Katowicki

Zarządzenie:

1. Komunikat należy odczytać wiernym w niedzielę 19 czerwca br. w ramach ogłoszeń duszpasterskich. Należy go też umieścić w gazetce parafialnej i na stronie internetowej.

2. Duszpasterze – niech umożliwią wiernym świeckim zorganizowanie akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy w niedzielę 26 czerwca br. i dni następne. Chodzi o wyznaczenie odpowiedniego miejsca do zbierania podpisów. Może nim być kancelaria parafialna lub inne pomieszczenia parafialne.

3. W kolejne wakacyjne niedziele, bo zbieranie podpisów może trwać 3 miesiące, informację o zbiórce podpisów należy włączyć do ogłoszeń duszpasterskich, ze wskazaniem miejsca umożliwiającego wiernym złożenie podpisu na deklaracji poparcia.

4. Wypełnione listy należy dostarczyć (przesłać) na adres: Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele 40-286 Katowice, ul. Floriana 7. Więcej informacji na www.wolnaniedziela.pl.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-17 10:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czytaj „Niedzielę”!

Bożena Sztajner

Podczas tegorocznej pielgrzymki Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę medale „Mater Verbi” oraz dyplomy otrzymali kapłani oraz osoby świeckie z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Maryja Jasnogórska w życiu papieży XX wieku

2024-07-08 21:03
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Maryja Jasnogórska - właśnie Ją należałoby uznać za Madonnę papieży XX w. Oni bowiem także zwyciężali razem z Nią i dzięki Niej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Wiadomości

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...