Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: kard. Nycz do studentów

Stelmasiak Artur

Mszą św. sprawowaną w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza nowy rok akademicki rozpoczął w poniedziałek Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. W wygłoszonej do studentów homilii metropolita warszawski przestrzegał przed pokusą nadinterpretacji Pisma Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Nycz zauważył, że Eucharystia jest ważną częścią inauguracji nowego roku akademickiego na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, bowiem teologia, którą się uprawia na tej uczelni, jest zawsze w służbie wiary. Jak zauważył metropolita warszawski, ta komplementarność wiary i rozumu jest niezbędna, by podejmować refleksję nad Bożym Objawieniem i w tym świetle refleksję nad człowiekiem i światem.

W nawiązaniu do odczytanej podczas liturgii przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie, poprzedzonej pytaniem skierowanym do Jezusa przez uczonego w prawie „Co mam czynić, by osiągnąć życie wieczne?”, kard. Nycz zauważył, że z tym pytaniem ludzie zwracają się także do Kościoła. Odpowiedzią jest miłość do Boga i bliźniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał przyznał, że drugie pytanie pojawiające się w odczytanym fragmencie ewangelicznym „kto jest moim bliźnim?” stanowi ogromne wyzwanie. Z jednej strony bliźnim jest tym, który czyni miłosierdzie, ale bliźnim jest też każdy człowiek, bez względu na to czy jest bliski, czy daleki.

Metropolita warszawski zauważył, że współcześnie wielu układa „listy bliźnich do miłowania”, na których jednak nie ma tych, o których mówi Jezus. „Bardzo często na tych listach do miłowania nie ma nieprzyjaciół, ludzi obcych, inaczej myślących. Tymczasem Jezus mówi, że każdy człowiek jest twoim bliźnim” - przypomniał kard. Nycz.

Kaznodzieja przestrzegł również przed pokusą polegającą na własnej interpretacji, czy nawet nadinterpretacji słów Pisma Świętego. Hierarcha zachęcał, by wsłuchiwać się w pytania postawione w odczytanym fragmencie ewangelicznym i modlić się o to, żebyśmy na pierwszym miejscu w naszym życiu mieli troskę o nasze zbawienie i o to, żebyśmy się nie pogubili w Ewangelii, gdy trzeba rozwiązywać sprawy współczesności; gdy trzeba pochylać się nad ludźmi, którzy potrzebują naszej pomocy.

Mszę św. pod przewodnictwem kard. Nycza koncelebrowali m.in. abp Henryk Hoser i bp Piotr Jarecki oraz niemal 80 kapłanów, w większości wykładowców Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Reklama

Po liturgii wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor PWTW. Przypomniał w nim, że misją uczelni jest przede wszystkim poszukiwanie prawdy. „Prawdy się nie produkuje, prawdą się nie zarządza, prawdzie można tylko służyć” - podkreślił ks. prof. Pawlina.

Rektor dodał, że prawdy nie można lekceważyć, ani sobie przywłaszczyć. Jak zauważył, nic dziwnego, że w świecie, w którym każdy mówi, że posiada jedynie słuszną prawdę, tryumfują zazdrość, chciwość i ignorancja. „Wyższa uczelnia powinna być świątynią prawdy, miejscem jej poszukiwania, odkrywania i służby prawdzie” - mówił ks. prof. Pawlina.

Przestrzegał przed egoizmem, który zamyka człowieka i przysłania mu prawdę. Jak stwierdził, uniwersytet ma za zadanie otworzyć młodego człowieka na prawdę i na innych. Zdaniem rektora PWTW, nie zrobi się tego tylko dostarczając coraz większych porcji wiedzy, bowiem „wiedzących jest dużo, a mądrych ubywa”. „Wielu wyszło z domów z nadzieją, że na uczelni spotkają kogoś, kto ich uformuje, da im sposób na życie, rozwinie rozwiniętych” - mówił rektor.

Zauważył też, że służba prawdzie i drugiemu człowiekowi jest misją każdej uczelni, i misja ta jest bardzo oczekiwana przez młode pokolenie.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-03 20:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

gov.pl

Więcej ...

Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; nie żyje dwóch górników

2024-05-14 10:59

PAP/Kasia Zaremba

Nie żyje dwóch górników, którzy zostali poszkodowani we wstrząsie w KWK Mysłowice-Wesoła. Wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Rajmund Horst przekazał, że lekarz potwierdził zgon dwóch mężczyzn, których ciała przetransportowano na powierzchnię.

Więcej ...

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania