Reklama

Franciszek

Franciszek ogłosił 7 nowych świętych

Włodzimierz Rędzioch

Niech za przykładem i dzięki wstawiennictwu nowych świętych Bóg sprawi, że również my staniemy się mężczyznami i kobietami modlitwy – powiedział papież podczas uroczystej kanonizacji siedmiorga błogosławionych. 16 października ogłosił w Watykanie świętymi Francuza Salomona Leclerca, Meksykanina Józefa Sancheza del Río, Hiszpana Emanuela Gonzáleza Garcíi, Włochów Ludwika Pavoniego i Alfonsa Marii Fusco, Argentyńczyka Józefa Brochero i Francuzkę Elżbietę od Trójcy Przenajświętszej Catez.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku liturgii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato i towarzyszący mu postulatorzy podeszli do papieża i poprosili, aby przystąpiono do kanonizacji błogosławionych. Kardynał przedstawił krótkie życiorysy nowych świętych.

Przypomniał, że żyjący w drugiej połowie XVIII wieku męczennik czasów rewolucji francuskiej brat Salomon Leclercq był członkiem zgromadzenia braci szkolnych. Odznaczał się gorliwością w wypełnianiu swych obowiązków i głębokim życiem duchowym. Zginął wraz z innymi kapłanami w zamienionym na więzienie stołecznym klasztorze karmelitów 2 września 1792 roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugi z męczenników – Meksykanin, Józef Sánchez del Río żył na początku XX wieku. Oddał życie za wiarę jako 14-letni chłopiec 10 lutego 1928 roku, gdy w kraju trwały prześladowania religijne. Był brutalnie torturowany. Na wszelkie namawianie go do wyrzeczenia się wiary odpowiadał okrzykiem: „Niech żyje Chrystus Król! Niech żyje Maryja z Guadalupe!”.

W burzliwym czasie wojny domowej w Hiszpanii działał także bp Emanuel González García (1877-1940). Był gorliwym duszpasterzem, założycielem Dzieła Tabernakulów-Kalwarii. Należące do niego osoby zobowiązywały się do częstego kontaktu z Jezusem Eucharystycznym jak trzy Maryje i św. Jan Apostoł na Kalwarii. Był świadkiem profanacji wielu kościołów podczas wojny domowej w swej ojczyźnie.

Reklama

Kolejny z nowych świętych, włoski kapłan Ludwik Pavoni (1784-1849) założył Zgromadzenie Synów Maryi Niepokalanej (pawonianów), był wybitnym społecznikiem. Również inny Włoch, ks. Alfons Maria Fusco (1839-1910) był założycielem nowej rodziny zakonnej – Zgromadzenia Sióstr św. Jana Chrzciciela (baptystynek) z Nazaretu.

Z kolei Argentyńczyk Józef Gabriel del Rosario Brochero (1840-1914), kapłan, duszpasterz Gauczów, był też członkiem III zakonu dominikańskiego. Znany był ze swej gorliwości apostolskiej, posługując chorym i przemierzając rozległe tereny swej parafii.

Ostatnia w gronie nowych świętych, Elżbieta od Trójcy Świętej Catez (1880-1906) była francuską karmelitanką, mistyczką. Heroicznie znosiła wielkie cierpienia choroby Addisona.

Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych papież odczytał formułę kanonizacyjną: „Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia wiary katolickiej i wzrostu życia chrześcijańskiego, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Salomon Leclercq, Józef Sánchez del Río, Emanuel González García, Ludwik Pavoni, Alfons Maria Fusco, Józef Gabriel del Rosario Brochero i Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej Catez są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele".

Reklama

Przy wtórze Psalmu 32 na ołtarz wniesiono relikwie nowych świętych, po czym kard. Amato podziękował Ojcu Świętemu, w imieniu całego Kościoła „za tę proklamację” i poprosił go o wydanie listu apostolskiego o dokonanej kanonizacji, na co Franciszek odpowiedział: „Tak zarządzamy”.

Z kolei odśpiewano po łacinie hymn „Gloria” i odczytano – kolejno po hiszpańsku, francusku, łacinie i grecku – fragmenty Księgi Wyjścia, 2. Listu św. Pawła do Tymoteusza i Ewangelii św. Łukasza, a następnie papież wygłosił kazanie.

Poruszył w nim zagadnienie modlitwy. Wychodząc od prośby zawartej w modlitwie Kolekty o serce szczere i o wolę oddaną Bogu, podkreślił, że taka przemiana serca jest darem Boga. Zaznaczył, że takim sercem szczodrym i wiernym dzięki modlitwie obdarzeni byli kanonizowani dziś święci.

Nawiązał następnie do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii, ukazującego Mojżesza, modlącego się ze wzniesionymi ramionami o zwycięstwo Żydów nad Amalekitami. Wskazał, że ten przykład modlitwy wspieranej przez innych jest „stylem życia duchowego, jakiego wymaga od nas Kościół: nie aby wygrać wojnę, ale żeby wygrać pokój!”. Papież podkreślił konieczność wzajemnego wspierania się w modlitwie.

Poruszył też kwestię wytrwałości w modlitwie potrzebnej, aby trwać mocno w wierze i świadectwie. Zwrócił uwagę, że nie jesteśmy sami, ale stanowimy część Kościoła. „Tylko w Kościele i dzięki modlitwie Kościoła możemy trwać mocno w wierze i świadectwie” – stwierdził Ojciec Święty. Dodał, że to Duch Święty uczy nas modlitwy i prowadzi w modlitwie.

Reklama

Kaznodzieja podkreślił, że święci są ludźmi, którzy dogłębnie wchodzą w tajemnicę modlitwy. „Także tych siedmioro świadków, którzy dzisiaj zostali kanonizowani, modląc się, stoczyło dobrą walkę w duchu wiary i miłości. Z tego powodu wytrwali mocni w wierze z sercem szczodrym i wiernym. Niech za ich przykładem i dzięki ich wstawiennictwo Bóg sprawi, że również my staniemy się mężczyznami i kobietami modlitwy; że będziemy wołali do Boga w dzień i w nocy, bez wytchnienia; żebyśmy pozwolili, aby Duch Święty modlił się w nas, i byśmy się modlili wspierając się nawzajem, aby trwać ze wzniesionymi ramionami, dopóki nie zwycięży Boże Miłosierdzie” – zakończył swoją homilię Franciszek.

W Modlitwie Wiernych pierwszą intencję – za Kościół – wzniesiono po angielsku, prosząc Boga, aby zachował go w autentyczniej wierze, radosnej nadziei i żarliwej miłości. Następnie po portugalsku modlono się za papieża, biskupów i kapłanów, aby Pan ich uświęcił, na chwałę Boga i zbawienia braci. W trzeciej intencji – po chińsku – proszono za rządzących i sędziów, aby Pan uczynił ich wrażliwymi na wołanie najmniejszych braci i sióstr i żeby służyli w każdym człowieku Chrystusowi Panu. Kolejne wezwanie – po włosku – dotyczyło młodzieży, aby Pan umocnił ją w posłuszeństwie woli Bożej i rozwijaniu przyjaźni z Chrystusem Panem. Piąte wezwanie – w języku guarani – było prośbą o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego i w ostatniej intencji – po holendersku – modlono się za ubogich i cierpiących, aby Bóg ich pocieszył w udrękach i otworzył ich serca na przyjście Chrystusa Pana.

W procesji z darami udział wzięły delegacje reprezentujące środowiska, w których żyli i działali nowi święci.

Przybyłym na uroczystości kanonizacyjne oficjalnym delegacjom rządowym państw, z których pochodzili święci, przewodniczyli: Argentyny – prezydent Mauricio Macri; Hiszpanii - minister spraw wewnętrznych Jorge Fernández Díaz; Francji - minister ds. środowiska Ségolène Royal; Włoch - minister ds. reform konstytucyjnych i stosunków z parlamentem Maria Elena Boschi oraz Meksyku - zastępca dyrektora generalnego ds. religii dr Roberto Herrera Mena.

Po komunii św. Ojciec Święty podziękował wszystkim obecnym, w tym delegacjom rządowym, za ich obecność i udział w tych świętych obrzędach, wygłosił krótkie rozważania przed modlitwą Anioł Pański, którą następnie odmówił z wiernymi. Zakończył Eucharystię udzieleniem wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego. Po odejściu od ołtarza przy dźwiękach hymnu meksykańskiego "La Guadalupana" przez długi czas wymieniał uściski dłoni i krótko rozmawiał z kardynałami, biskupami i duchownymi przybyłymi na kanonizację. Tradycyjnie objechał sektory, entuzjastycznie witany przez pielgrzymów przybyłych na kanonizację.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2016-10-16 17:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wzór i orędownik

Witraż z kościoła w Trzęsówce

Ks. Janusz Sądel

Witraż z kościoła w Trzęsówce

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: XIV Niedziela Zwykła

2025-07-04 12:00

Episkopat News/flickr.com

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji...

Leon XIV

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...