Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: Miłosierdzie to niesienie miłości autentycznej od Jezusa Chrystusa

Marian Sztajner

„Miłosierdzie to niesienie miłości autentycznej od Jezusa Chrystusa” – mówił w homilii 13 listopada bp senior Antoni Długosz, który zamknął Bramę Miłosierdzia w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Rok Miłosierdzia w archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Długosz nawiązując do tekstu Ewangelii zaznaczył, że „słuchając wiadomości telewizyjnych, czy też czytając wiadomości z naszych periodyków przeżywamy szok, ponieważ to wszystko czego doświadcza człowiek obecnie na kuli ziemskiej zapowiada Pan Jezus w Ewangelii”. – Widzimy podziały między ludźmi, nienawiść, wojny, trzęsienia ziemi, a szczególnie prześladowanie wyznawców Pana Jezusa – podkreślił bp Długosz. Dodał, że „taką gwiazdą nadziei, która umacnia każdego z nas jest przesłanie papieża Franciszka o Roku Miłosierdzia”.

Zobacz zdjęcia: Zakończenie Roku Miłosierdzia w Częstochowie

„Głos papieża Franciszka jest przedłużeniem misji, z jaką przyszedł do nas św. Jan Paweł II, który w encyklice „Dives in misericordia” prosił nas, abyśmy głęboko rozważali przypowieść Jezusa o Miłosiernym Ojcu. Papież przypomniał nam, że nawet gdybyśmy jeszcze bardzie skomplikowali nasze życie niż syn marnotrawny, to nie jesteśmy w sytuacji przegranej, ponieważ Bóg nas zawsze kocha” – kontynuował bp Długosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup przypomniał,, że „Bóg nigdy nas nie zdradza i zawsze możemy do Niego powrócić poprzez sakrament spowiedzi św.” i dodał, że „Imię Boga to miłosierdzie”.

Bp Długosz rozważając tajemnicę miłosierdzia podkreślił, że „miłosierdzie to niesienie miłości autentycznej od Jezusa Chrystusa nie tylko swoim przyjaciołom, ale także wrogom i tym wszystkim, którzy uczynili nam jakąkolwiek krzywdę”. - Miłości miłosiernej uczymy się od Jezusa. To On swoimi słowami i czynami pokazuje jak należy usuwać bariery, niszczyć podziały między ludźmi i być wszystkim dla wszystkich – podkreślił bp Długosz.

-Nie ma u Jezusa podziału na ludzi świętych i grzeszników, czystych i nieczystych, wolnych i niewolnych. Każdy ma do Niego prawo. Jezus przypomina nam, że nie możemy pogardzać ludźmi, którzy skomplikowali swoje życie przez słabości i grzechy. Jezus szczególną miłością otacza ludzi z marginesu, jak trędowaci. Jezus przypomina nam, że większym nieszczęściem jest choroba duszy, grzech, niż choroba ciała – przypomniał biskup.

Reklama

Biskup senior zaznaczył również, że „szczytem miłości miłosiernej Jezusa do nas jest podjęcie krzyża, znaku poniżenia i hańby, kilkugodzinna agonia, w której Pan Jezus nadal okazuje swoje miłosierdzie, Jego zakrwawione ramiona obejmują wszystkich ludzi, także i tych, którzy będą gardzili Jezusem i prześladowali Jego wyznawców”. – Także jako zmartwychwstały Jezus przychodzi do apostołów, którzy Go zdradzili, aby nie odebrać im misję apostolską, ale przynosi miłosierdzie ze słowem „Pokój wam” – podkreślił biskup senior.

Bp Długosz wskazał również na znaczenie sakramentu pojednania w życiu każdego ucznia Chrystusa. - Moc sakramentu pojednania jednoczy przeszło dwa tysiące lat człowieka z Bogiem – mówił bp Długosz i przypomniał wiernym, że zakończenie Roku Miłosierdzia nie kończy naszej misji.

Na zakończenie bp Długosz zachęcił wiernych, aby modlitwę św. Faustyny Kowalskiej o oczy, ręce i serce miłosierne „uczynili modlitwą swojego życia”. – Módlmy się zawsze o to, abyśmy mieli oczy, ręce i serce Chrystusa – zakończył bp Długosz.

W Mszy św. wzięli udział wierni archidiecezji częstochowskiej, osoby życia konsekrowanego, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Obrzędom liturgicznym towarzyszył śpiew chóru „Basilica Cantans”, pod kierunkiem Włodzimierza Krawczyńskiego.

Zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia nastąpiło także w jubileuszowych kościołach archidiecezji częstochowskiej: w Bęczkowicach, Częstochowie (Jasna Góra, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Dolinie Miłosierdzia, kościół pw. św. Faustyny), Gidlach (Sanktuarium Matki Bożej), Leśniowie, Mstowie, Praszce (Sanktuarium pasyjno-maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia), Radomsku (Kolegiata św. Lamberta), Rększowicach, Wieluniu (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia) i Zawierciu (Bazylika św. Apostołów Piotra i Pawła; Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Świętego Krzyża).

Podziel się:

Oceń:

2016-11-13 17:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: radujmy się, bo Bóg jest miłosierny

Artur Stelmasiak

Obrzędem otwarcia Drzwi Świętych w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się obchody Jubileuszu Miłosierdzia w archidiecezji warszawskiej. Kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy sprawowanej w III Niedzielę Adwentu podkreślił, że radować się powinniśmy nie tylko z tego, że niedługo świętować będziemy Bożego Narodzenia, ale również dlatego, że "blisko jest Bóg w swoim wielkim miłosierdziu".

Więcej ...

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka/fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Dobrze się stało, że tegoroczne obchody święta głównego patrona Polski – św. Stanisława Biskupa Męczennika odbywają się tuż przed ważnymi wyborami w Polsce. Wspomnienie krakowskiego biskupa pokazuje bowiem, że można być duchownym, mężem stanu, a jednocześnie nie kłaniać się żadnej ziemskiej władzy.

Więcej ...

Wydział Nauk o Komunikacji – nowy, siódmy wydział na UPJPII!

2024-05-08 23:57

Archiwum UPJPII

- Dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II jest to ewidentny rozwój - powiedział rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku