Reklama

Zdrowie

Częstochowa: debata nt. opieki paliatywnej

Anna Wyszyńska

W Częstochowie odbyła się 19 stycznia 2017 r. debata p.t. „Wyzwania opieki paliatywnej w ujęciu interdyscyplinarym”. Jej organizatorami byli Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej oraz senator Ryszard Majer pracujący w senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestników przywitała Anna Kaptacz –– Prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, debatę prowadził ks. Ryszard Umański. W debacie wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Śląskiego Oddziału NFZ, lekarze i pielęgniarki specjalizujący się w opiece paliatywnej. Powodem zorganizowanie debaty jest sytuacja demograficzna w kraju. Jak przypomniał senator Majer w ciągu najbliższych pięciu lat ok. milion osób w Polsce przekroczy 65. rok życia. Oznacza to, że średnio, co roku, będzie przybywać ok. 200 tys. osób w tym wieku. W 2050 r. odsetek seniorów w społeczeństwie wzrośnie z obecnych 20 proc. do 33 proc. Jesienią ub. roku grupa posłów i senatorów zainaugurowała kampanię Polska Przyjazna Osobom Starszym, której celem jest wzmocnienie pozycji seniorów w społeczeństwie. – Dożywamy sędziwego wieku, ale to oznacza także, iż będzie coraz więcej osób zapadających na różne schorzenia, a także osób niesamodzielnych i wymagających opieki długoterminowej, to wymaga odpowiedniego ukierunkowania polityki zdrowotnej – podkreślił senator.

Prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej Anna Kaptacz przedstawiła historię działającego od 23 lat Hospicjum w Częstochowie. Zaczynało w bardzo skromnych warunkach, obecnie opieką paliatywna obejmuje rocznie ponad 1,5 tys. osób dorosłych i ich opiekunów oraz 70 dzieci i ich opiekunów. Przez wiele lat Hospicjum nie miało własnej siedziby, dopiero po pikiecie w Urzędzie Miasta otrzymało zdewastowany budynek przy ul. Krakowskiej. W ostatnich miesiącach Stowarzyszenie zakupiło budynek przy ul. Kopernika w Częstochowie, po remoncie główna działalności Hospicjum zostanie przeniesiona do nowej siedziby, a budynek przy ul. Krakowskiej zostanie przeznaczony na hospicjum dla dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Główne wątki debaty to: sytuacja demograficzna w woj. śląskim i kierunki zmian, finansowanie opieki paliatywnej i możliwości wykorzystania funduszy unijnych, osoby starsze a opieka paliatywna, zabezpieczanie społeczno-socjalne pacjentów i ich rodzin. Podkreślono zwłaszcza fakt, że wobec postępu medycyny opieka paliatywna wymaga specjalistycznego przygotowania na wysokim poziomie, ale musi też sprostać wysokim wymaganiom etycznym.

Senator Ryszard Majer w wypowiedzi dla „Niedzieli” zaznaczył, że celem debaty było pokazanie w jakim punkcie znajduje się opieka paliatywna i leczenie paliatywne i jaka jest sytuacja w północnej części woj. śląskiego, a także postawienie diagnozy i nakreślenie, co powinniśmy zrobić, aby przygotować się do nadchodzących zmian demograficznych. Najważniejsze wnioski płynące z debaty: potrzebny jest rozwój infrastruktury dla osób w wieku senioralnym, lobbing na rzecz opieki paliatywnej, aby zwiększać jej finansowanie i możliwości oddziaływania oraz rozwój kadry. Polska jest krajem starzejącym się, na nową sytuację trzeba się przygotować w zakresie ochrony zdrowia, pomocy społecznej i usług opiekuńczych. Mamy deficyty w tym zakresie, zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich, ale mieszkańcy wsi są w dużo gorszej sytuacji, tam jest trudniej. Senator wyjaśnił, że kampania społeczna „Polska przyjazna osobom starszym” łączy różne elementy, wpływające na jakość życia osób starszych. – Dzisiejsza debata była poświęcona ochronie zdrowia, ale w działaniach w ramach kampanii uwzględniamy również, partycypację, czyli zwiększenie uczestnictwa osób w wieku senioralnym w podejmowaniu decyzji m.in. na poziomie lokalnym, a także ich aktywizację w dziedzinie edukacji, kultury, turystyki i sportu oraz informację – powiedział senator.

Podziel się:

Oceń:

2017-01-19 17:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Naród wierny łasce

Od lewej: prof. Piotr Oszczanowski, Agnieszka Porzezińska, ks. Wojciech Sadłoń, bp Grzegorz Ryś – uczestnicy 2. dysputy

BPJG/Marek Kępiński

Od lewej: prof. Piotr Oszczanowski, Agnieszka Porzezińska, ks. Wojciech Sadłoń, bp Grzegorz Ryś – uczestnicy 2. dysputy

Druga odsłona Raportu Jasnogórskiego.
[ZOBACZ WIDEO]

Więcej ...

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

Karol Porwich/Niedziela

- Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?