Reklama

Polska

Świętego Papieża rady nie tylko dla rodziców

Alina Rynio

Andrzej Tarwid

Alina Rynio

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozmowa z prof. Aliną Rynio, kierownikiem Katedry Pedagogiki Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Katolickiego Jana Pawła II

Andrzej Tarwid: - W jaki sposób nauczanie św. Jana Pawła II może pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci?

Prof. Alina Rynio: - Mimo że od śmierci św. Jana Pawła II minie w tym roku już 12 lat, to prawda jaką nam przekazał o macierzyństwie i ojcostwie, a także o istocie wychowania, jest cały czas aktualna.

- Jak uzasadnia Pani twierdzenie?

- Aktualność papieskiego nauczania wynika stąd, że Jan Paweł II mówił o podstawowych prawdach antropologicznych.

- Proszę przypomnieć co najważniejszego mówił np. o rodzinie?

- Jan Paweł II podkreślał, że rodzina jest najwłaściwszym miejscem do wychowania zdrowych ludzi. Niezwykle ważne jest też to, że w swoim nauczaniu Papież podkreślał, iż to rodzina jest drogą Kościoła ponieważ ona jest rzeczywistością, która gwarantuje zaistnienie cywilizacji miłości. Ponadto Jan Paweł II zawsze w swoim nauczaniu zwracał uwagę na powrót do prawdy początku. A więc do biblijnego obrazu człowieka, kiedy to Bóg stwarzając człowieka stworzył ich mężczyzną i niewiastą.

- Swego czasu niemal każde wydawnictwo publikowało jakieś teksty Papieża. Ale gdzie można znaleźć te fragmenty nauczania, o których Pani mówi?

- Przede wszystkim nauczanie to zawarte jest w czteroletnim cyklu katechez, który Karol Wojtyła napisał jako Papież. Ale wcześniej podstawowe wątki znajdziemy w takich książkach jak „Osoba i czyn” oraz „Miłość i odpowiedzialność”. To do nich powinni zaglądać rodzice, ponieważ tam znajdują się treści przygotowujące do właściwego przeżywania małżeństwa i rodziny.

- Wiem, że dla naukowca to herezja, lecz gdyby Pani miała wyciągnąć z papieskiego nauczania jedną myśl, od której powinni zacząć rodzice i małżonkowie przeżywający trudności w swoich rodzinach?

- Żeby dobrze przeżyć życie w małżeństwie i rodzinie, to przede wszystkim trzeba być człowiekiem, który ma świadomość swojej stworzoności i przygodności.

- Dlaczego to jest fundament?

- Jan Paweł II dostrzegł błąd antropologiczny w swoich czasach. Co ważne ten błąd obecny jest także w czasach dzisiejszych. Najkrócej mówiąc sprowadza się on do tego, że dajemy złą odpowiedź na zasadnicze pytania – kim jest człowiek i dokąd zmierza?

- Pogubiliśmy się?

- Zapomnieliśmy, co stanowi istotę wychowania. Zapomnieliśmy, że wychowywać to znaczy rodzić człowieka w człowieku, że życie jest dane i zadane. Że życie ma wartość. I że bycie człowiekiem jest sprawą, która dokonuje się w ciągu całego życia.

- Co się stało w naszej historii, ale pewnie i światowej, że zapomnieliśmy o sprawach najważniejszych?

- Myślę, że to jest piętno grzechu. Nie wiemy, kim jesteśmy, po co jesteśmy i ku czemu zmierzamy, dlatego że wyrzuciliśmy poza nawias Pana Boga. I właśnie to ukąszenie szatana spowodowało błąd antropologiczny, o którym pisał i nauczał św. Jan Paweł II.

- Przed chwilą wygłosiła Pani wykład na III Międzynawowym Kongresie Rodzin na UKSW, wczoraj prowadziła Pani jedną z sesji na tym Kongresie. Ale także wczoraj została Pani przyjęta w szeregi Towarzystwa Uniwersyteckiego Fides et Ratio. Czym dla Pani jest to członkostwo?

- Dla mnie jest to bardzo ważne wyróżnienie. Jestem wzruszona, że została zauważona i doceniona moja praca na rzecz popularyzacji i obecności w przestrzeni publicznej dziedzictwa Jana Pawła II. Ja nigdy tej pracy nie robiłam dlatego, żeby być na piedestale. Po prostu uważałam i nadal uważam, że jest mi to dane i zadane. A swoją codzienną pracą i twórczością spłacam dług, ponieważ tak się przedziwnie i zarazem wspaniale stało, że w tej pracy Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński są obecni.

Na początku rozmowy przypomniała Pani, że za dwa tygodnie minie 12 lat od śmierci Jana Pawła II. Obecni Pani studenci nie pamiętają więc Świętego Papieża. Jak im Pani o nim opowiada?

- Bardzo różnie, bo prowadzę zajęcia dla studentów, ale również prowadzę seminarium poświęcone Janowi Pawłowi II dla doktorantów. Generalnie mówiąc staram się pokazać aktualność i atrakcyjność jego przesłania.

- A co Pani powiedziałby tym młody, którzy jeszcze nie są na studiach i może nigdy na nich nie będą. Co im z nauczania św. Jana Pawła II poleciłaby Pani na początek?

- Światowe Dni Młodzieży powstały inicjatywy Jana Pawła II. Dlatego z papieskich lektur zaleciłabym wypowiedzi ze spotkań Papieża z młodymi na całym świecie.

- A co zaproponowałaby starszym?

- Przede wszystkim listy, których jest ponad 40. Przypomnę, że listy te są kierowane np. do artystów, osób starszych. Są też bardzo ważne listy o sprawach ostatecznych. Ale tym osobom, które chcą w pełni i samodzielnie studiować nauczanie Jana Pawła II, to proponowałabym, aby zaczęli od poezji i dramatów Karola Wojtyły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2017-03-19 14:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciel św. Jana Pawła II: w tej wielkiej tragedii doświadczam opieki Bożej i wielu nawróceń

YouTube

Marcello Bedeschi, 80-letni dziś przyjaciel św. Jana Pawła II i człowiek, które całe życie zawodowe poświęcił działalności samorządowej i ewangelizacyjnej, od kilku tygodni koordynuje działalność włoskich gmin w zakresie pomocy związanej z pandemią koronawirusa. W krótkiej rozmowie z KAI dzieli się w swoimi doświadczeniami z ostatnich tygodni.

Więcej ...

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

Więcej ...

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Kościół

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania